Ponad połowa Polaków korzysta ze smartfonów [Wykres dnia]

Ponad połowa Polaków zadeklarowała posiadanie smartfona. Jeszcze dwa lata temu częściej korzystaliśmy z tradycyjnych komórek bez zaawansowanych funkcji systemowych. Blisko 10 proc. wciąż jeszcze korzysta jednocześnie z obu typów urządzeń.

Ilu Polaków korzysta ze smartfonów?
Ilu Polaków korzysta ze smartfonów? (YAY Foto)

57 proc. uczestników badania „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzonego przez CBOS wskazało, że korzysta ze smartfona, a pozostali wciąż korzystają z tradycyjnych telefonów komórkowych – tak kształtują się wyniki z lipca 2017 roku. Jeszcze dwa lata temu szala przeważała na korzyść tych drugich (korzystanie z komórki deklarowało 56 proc. ankietowanych, a ze smartfona 50 proc.).

Wyłącznie ze smartfona korzysta obecnie 49 proc., przy czym kolejne 9 proc. wciąż korzysta również z komórki. Tylko 41 proc. nie przesiadła się jeszcze na bardziej zaawansowane technologicznie smartfony – dwa lata wcześniej tradycjonalistów było jednak więcej (41 proc.).

Z jakich funkcji telefonów i smartfonów korzystamy?

Poza dzwonieniem, z którego korzysta każdy użytkownik urządzenia mobilnego, 78 proc. wciąż wysyła SMS-y, a 62 proc. korzysta z niego do robienia zdjęć – tak przedstawia się podium najczęściej wykorzystywanych funkcji telefonów. Co najmniej połowa traktuje telefon także jako budzik i kalendarz.

Strony internetowe na urządzeniu mobilnym przegląda 45 proc. badanych, a niecałe 30 proc. obsługuje swoje konta w serwisach społecznościowych i korzysta z zewnętrznych komunikatorów (np. Messenger, WhatsApp). Najrzadziej wskazujemy natomiast na płatności zbliżeniowe (5 proc.) i oglądanie telewizji (7 proc.).

Telefony przydały nam się także w obliczu dużego zanieczyszczenia powietrza ostatniej zimy – blisko 10 proc. wykorzystywało je do sprawdzania poziomu zanieczyszczenia – w edycji badania z 2015 roku nikt nie wskazał tej pozycji. Znacznie częściej sprawdzaliśmy jednak na urządzeniu mobilnym prognozę pogody – z tej funkcjonalności korzystało w lipcu 2017 roku regularnie 43 proc. ankietowanych.

MG

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 mhm

Nie napisano kogo obejmowała próba, ale na początku leadu mowa o „Polakach” — czyżby 100% Polaków korzystało z jakiegoś telefonu komórkowego?

! Odpowiedz
6 0 xiven

a jaką patologią trzeba być żeby nie mieć mobilnego telefonu?

! Odpowiedz
2 3 glos_rozsadku odpowiada xiven

jakim bananowcem trzeba by wydawać kasę na smartfony. Po co to komu.

! Odpowiedz
1 0 mhm odpowiada xiven

Nie wiem, czy od razu patologią, ale tak, o menelach też myślałem, czyżby każdy degenerat-alkoholik i każdy bezdomny miał komórkę? Nie wiem, może tak... A starsi ludzie? Każdy 90-latek? Nie wiem, może tak... A jakichś mnichów, eremitów, żyjących w klasztorach lub Bieszczadach nie ma? Nie wiem, może nie ma...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.