Ponad milion osób w Kalifornii bez prądu

Największy dostawca energii elektrycznej w Kalifornii pozbawił dopływu prądu znaczne obszary tego stanu w celu uniknięcia powtórki sytuacji z ostatnich 2 lat, kiedy zrywane przez silny wiatr przewody elektryczne wzniecały, iskrząc, tragiczne w skutkach pożary.

(fot. Stephen Lam / Reuters)
Ocenia się, że pozbawionych dopływu prądu zostało ponad milion osób, głównie w północnej części stanu.

Ten środek ostrożności zdezorganizował jednak codzienne życie. W supermarketach i sklepach ze sprzętem domowym tworzyły się długie osób kupujących latarki, baterie, przenośne lodówki i kuchenki gazowe.

Na ulicach przestały działać sygnalizatory co znacznie skomplikowało ruch samochodowy na skrzyżowaniach i powodowało tworzenie się korków. Zamknięto szkoły i uczelnie wyższe, a także biura. Wiele firm zawiesiło działalność.

Pastwą olbrzymich pożarów w ciągu ostatnich dwóch lat padło tysiące domów i olbrzymie połacie lasów. Szybkiemu rozprzestrzenianiu się żywiołu sprzyjały silne wiatry. Były też ofiary śmiertelne, a z płomieniami walczyły tysiące strażaków.

Władze przypuszczają, że niektóre pożary były spowodowane umyślnymi podpaleniami, ale znaczną ich część powodowały - jak ustalono - zerwane przez wiatr przewody energetyczne.

Tegoroczne okresowe wyłączenia prądu mogą potrwać - jak się ocenia - nawet wiele dni, w zależności od prognoz meteorologicznych.

Dostawca energii - firma Pacific Gas &Electric Co. - tłumaczy, że musiała zdecydować się na taki krok, ponieważ pożary z ubiegłych lat spowodowały, że znalazła się na skraju bankructwa. Musiała bowiem zwracać ubezpieczycielom znaczne sumy za zniszczone domy.

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 dziki_losos

To nie jest tak, że z powodu wiatru jest wyłączany prąd. PG&E przez wieloletnie zaniedbania i krytyczne niedoinwestowanie doprowadziło do najgorszych pożarów naszych czasów ("Camp Fire"). Przez odkładanie koniecznych czynności serwisowych sprowadzili tragedię.
Teraz wyłączają prąd, bo są w stanie restrukturyzacji i każda "wpadka" mogłaby ich ubić, więc nie mogą ryzykować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil