REKLAMA

Ponad jedna czwarta uprawnionych złożyła wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracony węgiel

2019-03-04 12:07
publikacja
2019-03-04 12:07
FORUM

Na półmetku przyjmowania wniosków o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla, stosowne dokumenty złożyła ponad jedna czwarta osób uprawnionych do tego świadczenia - wynika z danych Ministerstwa Energii. Termin składania wniosków minie 23 kwietnia.

Uprawnienie do świadczenia na mocy ustawy ma ponad 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy - głównie wdowy i sieroty po górnikach. Wnioski są przyjmowane w dni robocze w 18 punktach uruchomionych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Wnioski są przyjmowane od 22 stycznia. W poniedziałek podczas konferencji prasowej w Katowicach wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumował dotychczasowy okres przyjmowania wniosków podkreślając, że ministerstwu oraz górniczym spółkom bardzo zależy na tym, by skutecznie dotrzeć z informacją do wszystkich uprawnionych, by złożyli dokumenty w wymaganym terminie.

Jak podał wiceminister, dotychczas wpłynęło 6 tys. 685 wniosków, które są w trakcie weryfikacji. Wypłata świadczenia rozpocznie się 1 czerwca br.; 10-tysięczne rekompensaty są nieopodatkowane.

Na mocy obowiązującej ustawy rekompensaty przysługują m.in. wdowom, wdowcom i sierotom po pracowniku, emerycie lub renciście, mającym ustalone uprawnienie do renty rodzinnej, a także emerytom, emerytkom i rencistom pobierającym zamiast swojej emerytury lub renty świadczenie korzystniejsze po współmałżonku, oraz osobom przebywającym na świadczeniach przedemerytalnych, mającym ustalone uprawnienie do świadczenia przedemerytalnego. Grupa uprawnionych to ponad 24 tys. osób. Na wypłaty rekompensat w budżecie państwa zabezpieczono ponad 240 mln zł.

Na postawie poprzedniej ustawy o rekompensatach świadczenia otrzymało już ponad 200 tys. górniczych emerytów i rencistów. Obecna ustawa - jak tłumaczył w poniedziałek Tobiszowski - zamyka sprawę rekompensat dla wszystkich tych emerytów, rencistów oraz wdów i sierot po nich, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy.

Osoby, które otrzymywały bezpłatny węgiel w Kompanii Węglowej, Katowickim Holdingu Węglowym oraz kopalni Kazimierz-Juliusz powinny złożyć wnioski w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK), a osoby korzystające wcześniej z węgla w spółkach Tauron Wydobycie, Bogdanka i JSW - we właściwych przedsiębiorstwach.

Osoby zainteresowane otrzymaniem rekompensat mogą dzwonić na infolinię SRK (nr 32 757 45 54), gdzie można uzyskać wszystkie informacje o warunkach otrzymania świadczenia. Pytania można kierować także na www.rekompensaty@srk.com.pl.

Na stronach internetowych Ministerstwa Energii oraz spółek wypłacających świadczenie są szczegółowe informacje dla osób uprawnionych do rekompensat - dostępny jest m.in. wzór wniosku o rekompensatę oraz wzór oświadczenia wymaganego przy składaniu wniosku.

Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego w Katowicach poseł PiS Jerzy Polaczek podkreślał skalę przedsięwzięcia, dzięki któremu świadczenie rekompensacyjne otrzymały już tysiące osób. Poseł Grzegorz Matusiak (PiS) dziękował wiceministrowi Tobiszowskiemu za rozwiązanie problemu osób pozbawionych deputatów oraz zapewnił, że wszyscy zainteresowani mogą otrzymać wsparcie merytorycznie np. w sprawie wypełniania wniosków o rekompensaty w biurach parlamentarzystów PiS. Posłanka z tego ugrupowania Bożena Borys-Szopa przypomniała inne inicjatywy społeczne rządu, m.in. wprowadzenie emerytur (uzupełniających lub zastępczych) dla matek, które wychowały czworo dzieci.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki