Ponad 97 mld zł łącznie na ochronę zdrowia w tym roku

97,6 mld zł wyniosą w tym roku łącznie nakłady na ochronę zdrowia - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski we wtorek podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia. Komisja pozytywnie rozpatrzyła ustawę budżetową w zakresie ochrony zdrowia.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował senatorów, że łącznie ze środkami ujętymi w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia nakłady na ochronę zdrowia ogółem w 2019 r. wyniosą 97,6 mld zł. Podkreślił, że "jest to o 7,6 mld zł więcej niż w ubiegłym roku". Wskazał ponadto, że kwota ta jest o ponad 1,2 mld zł wyższa "niż wartość referencyjna określona w tzw. ustawie 6 procent". Ustawa ta przewidywała, że w 2019 r. nakłady na zdrowie wyniosą 4,86 proc. PKB, tymczasem na wyniosą one 4,92 proc. PKB.

Gadomski wskazał, że w budżecie ministra zdrowia nastąpiło zwiększenie o 90 mln zł wydatków na leki dla osób powyżej 75 lat. W tym roku łączna kwota przeznaczona na ten cel wyniesie 733 mln zł.

Wzrosną też o ponad 61 mln zł planowane wydatki na politykę zdrowotną. Przekroczą one łącznie 1 mld zł. Ma to zapewnić finansowanie m.in. długoletnich programów związanych z transplantologią i onkologią.

Ustawa budżetowa przewiduje ponadto wzrost funduszy na kształcenie podyplomowe lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Na ten cel zagwarantowano ponad 2,2 mld zł.

"Pozwoli to na sfinansowanie obowiązkowych staży ponad 4,5 tys. lekarzy i ponad 4,5 tys. przyszłorocznych absolwentów wydziałów lekarskich, lekarsko dentystycznych i dofinansowanie ponad 22 tys. rezydentur z uwzględnieniem skutków podwyższenia płac dla nich" wyjaśnił wiceminister.

Zaplanowano również znaczący wzrost środków w budżetach wojewodów na finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego. Zaplanowano na to kwotę 2,157 mld zł, czyli o 270 mln zł więcej niż w 2018 r. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wk/ joz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil