REKLAMA

Ponad 8,5 tys. dzieci było wykorzystywanych w 2020 r. jako żołnierze. Raport ONZ

2021-06-22 08:50
publikacja
2021-06-22 08:50
Ponad 8,5 tys. dzieci było wykorzystywanych w 2020 r. jako żołnierze. Raport ONZ
Ponad 8,5 tys. dzieci było wykorzystywanych w 2020 r. jako żołnierze. Raport ONZ
fot. ALEXANDRE MENEGHINI / / Reuters

Ponad 8,5 tys. dzieci zostało wykorzystanych jako żołnierze w ubiegłym roku w różnych konfliktach na świecie, a prawie 2,7 tys. dzieci zostało zabitych – podał sekretarz generalny ONZ w dorocznym raporcie dla Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat dzieci w konfliktach zbrojnych.

Raport dotyczy zabijania, okaleczania i wykorzystywania seksualnego dzieci, uprowadzania lub rekrutacji, odmowy dostępu do pomocy oraz ataków na szkoły i szpitale.

W raporcie podano, że w 21 konfliktach na świecie dopuszczono się naruszeń wobec 19 379 dzieci. Najwięcej naruszeń w 2020 r. popełniono w Somalii, Demokratycznej Republice Konga, Afganistanie, Syrii i Jemenie.

W ub.r. 8 521 dzieci było wykorzystywanych jako żołnierze, podczas gdy 2 674 dzieci zginęło, a 5 748 zostało rannych w różnych konfliktach.

Raport zawiera również czarną listę, która ma zawstydzić strony konfliktów w nadziei, że zmusi je do wprowadzenia środków ochrony dzieci – podaje Reuter. Lista ta od dawna budzi kontrowersje, a dyplomaci twierdzą, że Arabia Saudyjska i Izrael wywierały w ostatnich latach naciski, aby na niej się nie znaleźć.

Izrael nigdy nie został umieszczony na liście, podczas gdy koalicja wojskowa pod wodzą Saudyjczyków została z niej usunięta w 2020 r., kilka lat po tym, jak po raz pierwszy została wymieniona w związku z zabijaniem dzieci w Jemenie.

Aby stłumić kontrowersje wokół raportu, czarna lista wydana w 2017 r. przez Guterresa została podzielona na dwie kategorie. W jednej wymieniono strony, które wprowadziły środki ochrony dzieci, a w drugiej strony, które tego nie zrobiły.

Na opublikowanych w poniedziałek listach nie było wielu istotnych zmian. Jedynymi stronami, które nie wprowadziły wspomnianych środków, są birmańska junta - za zabijanie, okaleczanie i przemoc seksualną wobec dzieci oraz syryjskie siły rządowe - za rekrutację dzieci, zabijanie, okaleczanie i przemoc seksualną wobec dzieci oraz ataki na szkoły i szpitale. (PAP)

cyk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: O tym mówią ludzie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki