REKLAMA

Ponad 600 tys. osób na wiecu z okazji święta Katalonii w Barcelonie

2019-09-11 20:15
publikacja
2019-09-11 20:15

Ponad 600 tys. osób wzięło udział w wiecu zorganizowanym w Barcelonie w związku z obchodzonym w środę świętem Katalonii, Diadą. W tłumie dominowali zwolennicy oderwania się Katalonii od Hiszpanii.

fot. Susana Vera / / Reuters

W wieczornej manifestacji, która odbyła się w centrum Barcelony, wzięli udział czołowi politycy Katalonii, w tym premier regionu Quim Torra oraz inni członkowie rządu, a także członkowie największych separatystycznych organizacji z regionu oraz działacze lewicowej partii Podemos.

Większość uczestników, których liczbę barcelońska straż miejska szacuje na ponad 600 tys., przyniosło ze sobą flagi Katalonii. Podczas manifestacji domagano się m.in. ogłoszenia niepodległości regionu oraz wypuszczenia na wolność więźniów politycznych sądzonych za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 r.

Premier Torra, przemawiając do uczestników wydarzenia, odbywającego się pod hasłem “Cel: Niepodległość”, wezwał zgromadzonych do działań służących “walce z niesprawiedliwością” w sytuacji, gdyby 12 sądzonych polityków z Katalonii miało zostać skazanych w październiku.

Wśród dziewięciu uwięzionych polityków są szefowie katalońskich organizacji separatystycznych Jordi Sanchez i Jordi Cuixart, była szefowa regionalnego parlamentu Carme Forcadell, a także sześciu członków byłego rządu Katalonii: Oriol Junqueras, Raul Romeva, Jordi Turull, Josep Rull, Joaquin Forn i Dolors Bassa.

Oskarżonych w procesie jest jeszcze trzech innych pozostających na wolności byłych ministrów katalońskich: Santi Vila, Meritxell Borras oraz Carles Mundo.

Stawiane politykom z Katalonii zarzuty dotyczą rebelii, buntu, nieposłuszeństwa oraz malwersacji środków publicznych w związku z organizacją plebiscytu niepodległościowego z 1 października 2017 r. w tym północno-wschodnim regionie Hiszpanii.

Środowy wiec odbył się jako forma uczczenia Diady, czyli jednego z największych świąt Katalończyków. Upamiętnia ono porażkę z 11 września 1714 r., kiedy opuszczona przez sojuszników Barcelona została po długotrwałym oblężeniu zdobyta przez wojska francuskie. Klęska ta zakończyła wojnę o sukcesję hiszpańską, a władzę przejęła dynastia Burbonów.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Katalonia w drodze do niepodległości od Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki