Ponad 40 proc. portugalskich firm z powodu kryzysu rezygnuje z inwestycji

2020-05-27 15:02
publikacja
2020-05-27 15:02

Ponad 40 proc. przedsiębiorców w Portugalii z powodu kryzysu wywołanego epidemią zrezygnuje lub czasowo zawiesi przeprowadzenie inwestycji zaplanowanych na 2020 r. - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Przedsiębiorców Portugalii (CIP).

/ fot. Donatas Dabravolskas / Shutterstock

Z sondażu opublikowanego we wtorek na stronie CIP wynika, że 42 proc. właścicieli spółek w Portugalii planuje nie podejmować do grudnia żadnych przedsięwzięć zaplanowanych przed epidemią na 2020 r.

Z deklaracji składanych przez portugalskich biznesmenów wynika, że odraczane inwestycje miały być podjęte głównie w celu unowocześnienia infrastruktury zakładu oraz zwiększenia jego zdolności produkcyjnych.

Z badania przeprowadzonego wśród przedsiębiorców przez CIP wspólnie z Lizbońskim Instytutem Uniwersyteckim (ISCTE) wynika, że tylko około połowy właścicieli portugalskich spółek posiada obecnie własne środki finansowe na przeprowadzenie ewentualnych inwestycji.

“Zważywszy na wyjątkowość obecnej sytuacji, 82,2 proc. przedsiębiorców chciałoby powiększyć majątek swojej firmy instrumentami kapitałowymi” - napisała CIP, wskazując, że chodzi głównie o nisko oprocentowane kredyty.

We wtorek CIP ujawniła, że wartość wniosków złożonych przez portugalskie spółki o pomoc w związku z kryzysem sięga już 10,5 mld euro, czyli znacznie więcej niż możliwości finansowe rządu.

Z szacunków CIP, która wezwała już rząd do zwiększenia programu pomocowego, wynika, że blisko 70 proc. spółek wnioskujących o rządową pomoc wciąż nie otrzymało jeszcze wsparcia finansowego.

Zapowiedziana pod koniec marca przez rząd pomoc dla firm poszkodowanych przez kryzys w wysokości 3 mld euro została do połowy maja zwiększona przez gabinet Antonia Costy o 100 proc.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ baj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki