REKLAMA

Ponad 35 mln mieszkańców UE nie stać na wakacje poza domem. Polska w połowie stawki

2021-08-03 14:44
publikacja
2021-08-03 14:44
Ponad 35 mln mieszkańców UE nie stać na wakacje poza domem. Polska w połowie stawki
Ponad 35 mln mieszkańców UE nie stać na wakacje poza domem. Polska w połowie stawki
fot. Troyan / / Shutterstock

28 proc. obywateli krajów Unii Europejskiej, czyli ponad 35 mln osób, nie stać na tygodniowe wakacje poza domem - wynika z badania opublikowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Związków Zawodowych (CES). Najwięcej osób niemogących pozwolić sobie na wyjazd było w Grecji, Rumunii i Chorwacji. W Polsce w takiej sytuacji jest ponad 3,1 mln osób.

Raport przygotowany w oparciu o badania europejskiego instytutu statystycznego Eurostat wskazuje, że problem ten dotyczy aż 59,5 proc. pracujących otrzymujących wynagrodzenie poniżej progu zagrożenia ubóstwem (tzn. poniżej 60 proc. mediany płac w UE).

Najgorsza sytuacja panuje w Grecji, gdzie 88,9 proc. osób zagrożonych ubóstwem nie jest w stanie wyjechać na wakacje. W dalszej kolejności są: Rumuni (86,8 proc.) i Chorwaci (84,7 proc.), mieszkańcy Cypru (79,2 proc.) i Słowacji (76,1). Dla Polski statystyka ta wynosi 63,4 proc., czyli ponad 3,1 mln osób.

Jeśli chodzi o przeciwległy biegun zestawienia, to najmniej takich osób jest w Finlandii (30 proc.), a następnie w Luksemburgu, Danii, Szwecji, Austrii oraz w Holandii i Niemczech (41,1 proc.).

Według CES dotyczy to 775 tys. mieszkańców Niderlandów, przede wszystkim emerytów, ale także pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie.

„Wakacje nie powinny być luksusem dla nielicznych” - komentuje prezes CES Esther Lynch, cytowana przez holenderski dziennik „Algemeen Dagblad”.

CES współpracuje z europarlamentarzystami nad wprowadzeniem tzw. progu przyzwoitości, który gwarantowałby płacę minimalną w państwa UE nie mniejszą niż 60 proc. mediany i 50 proc. średniej dla danego państwa. CES szacuje, że podniosłoby to pensje ponad 24 mln pracowników Wspólnoty.

ska/ apa/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Budżet rodziny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
demeryt_69
"Najwięcej osób niemogących pozwolić sobie na wyjazd było w Grecji, Rumunii i Chorwacji" - to są kraje, do których corocznie przyjeżdżają miliony turystów ... przypadek?

demeryt_69
Jeśli te 35 mln osób stanowi 28% obywateli krajów Unii, to oznaczałoby, że w Unii zamieszkuje 125 mln ludzi.

Jedynie Niemcy (83 mln) oraz Francja (66 mln) to 149 mln ...
itso_a_dlaczego
zawsze jak się algorytmy podpisują nie można się spodziewać zwykłej informacji tylko matactwa.
bha
A przecież coraz cudowniej Niby zarabiają z roku na rok niby coraz to więcej i więcej ??? Niestety z każydym rokiem będą te statystyki coraz to gorsze. Dominuje od lat już rynek zatrudniania, pracy z każdym rokiem coraz to bardziej niepewny, elastyczny, czasowy, na niepełnych etatach, śmieciowy, i szaro-czarny gdzie w A przecież coraz cudowniej Niby zarabiają z roku na rok niby coraz to więcej i więcej ??? Niestety z każydym rokiem będą te statystyki coraz to gorsze. Dominuje od lat już rynek zatrudniania, pracy z każdym rokiem coraz to bardziej niepewny, elastyczny, czasowy, na niepełnych etatach, śmieciowy, i szaro-czarny gdzie w większości branż i zawodów najczęściej można zarobić wielkie minimalne do bólu G. Niestety.
men24a
Byt Polaków się poprawił i nawet widziałem ich w Saint-Tropez, wszędzie parawany porozstawiane.

Polski syty turysta najechał kraje których dogoniliśmy i przegoniliśmy.
Krajowy Rejestr Długów sprawdził, jakimi oszczędnościami dysponują Polacy. Blisko jedna czwarta (24 proc.) respondentów deklaruje, że nie
Byt Polaków się poprawił i nawet widziałem ich w Saint-Tropez, wszędzie parawany porozstawiane.

Polski syty turysta najechał kraje których dogoniliśmy i przegoniliśmy.
Krajowy Rejestr Długów sprawdził, jakimi oszczędnościami dysponują Polacy. Blisko jedna czwarta (24 proc.) respondentów deklaruje, że nie ma oszczędności. Więcej niż co dziesiąta (11,5 proc.) osoba trzyma na czarną godzinę mniej niż 1 tys. zł. Od 1 tys. do 4,9 tys. zł ma 17 proc. Polaków, a prawie jedna trzecia deklaruje oszczędności wyższe niż 5 tys. zł - informuje PAP.
demeryt_69
Wróć do swoich poprzednich tabletek - żałość bierze jak się męczysz!

lorelie
w Wielkiej Brytanii z reguły oszczędności to jedna pensja..a pensję dostaje się co tydzień...
kerad_
28% obywateli EU to ok 125 mln nie 35.
mmmmooooo
Przed 500+ ludzie nie wyjeżdżali. Teraz z dodatkiem na dzieci jeżdżą lub latają co roku. Taki postęp :)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki