Ponad 300 tys. osób w Polsce nie płaci alimentów

668 tys. zł niezapłaconych alimentów ma ojciec, który od 10 lat figuruje w Rejestrze Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. To rekordzista. Ponad 300 tysięcy alimentacyjnych dłużników zalega z zapłatą prawie 12 mld zł.

(YAY Foto)

BIG InfoMonitor poinformowało, że na koniec maja tego roku liczba dłużników alimentacyjnych figurujących w rejestrach tej firmy, wynosiła 317 953 osób. Ich łączne zaległości przekroczyły 11,8 mld zł. Spośród uchylających się od obowiązku łożenia na dzieci 301 034 osoby to ojcowie. Kobiety stanowią 5 proc. dłużników. W ciągu roku liczba uchylających się od obowiązku alimentacyjnego wzrosła o 7874 osób.

Najliczniejszą grupę dłużników alimentacyjnych stanowią panowie z woj. śląskiego - 37 267, następnie z woj. mazowieckiego - 32 617 i z Dolnego Śląska - 29 930. Na te regiony przypadają też najwyższe, przekraczające miliard złotych, zaległości z tytułu alimentów niepłaconych przez ojców. Średni dług wobec dziecka (dzieci) lub Funduszu Alimentacyjnego wynosi 37 794 zł.

Według BIG InfoMonitor woj. mazowieckie i śląskie dominują w statystykach z powodu znaczącego zaludnienia. Natomiast pod względem liczby ojców dłużników alimentacyjnych przypadających na 1000 mężczyzn przodują Warmia i Mazury - z 29 zgłoszonymi do rejestru BIG InfoMonitor. Średnia dla kraju wynosi 20. Najkorzystniej pod tym względem jest w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Dane BIG InfoMonitor pokazują, że statystyczny dłużnik alimentacyjny to mężczyzna między 35 a 44 rokiem życia. Najmłodszy ma lat 35, pochodzi z Podlasia i winien jest swoim dzieciom lub dziecku ponad 429 tys. zł. Najstarszy to mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego - 66-letni ojciec, któremu uzbierało się ponad 411 tys. zaległości.

Rekord padł na Mazowszu i przekracza 668 tys. zł. Dług ma już 10 lat, ale nie należy do najstarszych. Jeszcze wcześniej swoje długi alimentacyjne zaczął "zbierać" 39-letni ojciec z Wielkopolski. Przez 13 lat zgromadził 481 tys. zł zaległości.

"Niepłacących rodziców wyręcza z ich obowiązku państwo, wypłacając na dzieci pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Rocznie może to być nawet około 1,5 mld zł" powiedziała ekspert BIG InfoMonitor Halina Kochalska.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Autor: Wojciech Kamiński

wk/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 20 tomi44g

W Wielkiej Brytanii stawka alimentów jest zryczałtowana: 204 funty na tydzień, a jeśli zarabia się mało, jest się bez pracy, na zasiłku to jest stawka pomniejszona a nawet zerowa. W Polsce też powinno się ustalić ile kosztuje wychowanie dziecka i ustalić kwotę a nie pozostawiać sprawę sędziemu. Jeden myśli tak, drugi inaczej, a sądy są zawalone sprawami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 18 sebastianz1

I co ma na celu ten artykuł? To tak jakby mieć pretensje do starożytnych Egipcjan, że pomimo smagania batem, uchylają się od noszenia kamiennych bloków na szczyt piramidy.
Niech lepiej autorzyna tych wypocin dotrze do informacji, jak rozdzielane jest przyznawanie opieki nad małoletnim w Polsce pomiędzy matką, a ojcem. Wtedy może przejrzy na oczy, gdzie tak naprawdę leży problem i kto tu jest prawdziwym poszkodowanym (nie wspominając już o samym dziecku!). Panie Kamiński, zajmij się Pan lepiej problematyką braku opieki naprzemiennej w Polsce, a problem alimentacyjnych zaległości rozwiąże się sam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 search

zgoda w 100%. Sad ma narzadzie by sciagac alimenty, np komornik. Ale nagmione uchylanie sie i robienie przeszkod w widzeniach to matki sa bez karne. Nie ma sily, bo zaraz bedziesz pedofil lub terorysta i dziecko sie boi a w domku u mamusi z konkubentem to oaza szczesliwosci i bezpieczenstwa. mamusia sie odzywa gdzy dziecko domaga sie PC, Roweru ale jeszcze czego.
Po spelneiniu zyczenia, matka twierdzi ze sie spieszy wybaluszajacz prz tym oczyma przed dzieckiem by dziecko potwierdzilo wersje mamusi. Ale karma karma wraca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 34 search

Wysokosc aliminetow to widzimisie SEDZINY. Sad daje 2000 alimentow bo dzis ojciec pracuje, pozniej choroba i nie ma z czego , licytacje a dlug rosnie.
Placi ile moze ale EX krwi musi upiscic bo jej malo, a fryzjer , bazury i tapeta kosztuja.
W naszym systemie alimenty nie odziwrciedlaja potzreb dziecka. Bo jedna matka ma 2000/dziecko i placz ze malo a druga 350 zloty. Przyklad to nap pan zamachowski ktory placi 4000 kola na dziecko a ma ich 4.
Fundusz alimentacyjny placi grosze. Powinny byc table ile na dziecko w danym wieku i sprawa jasna. Chory system powoduje ze wielu nie chce placic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 46 amfora10

Ojciec od 13 lat zalega z alimentami na kwotę 481 tys. zł. Tzn, że miesięcznie musi płacić ponad 3000 zł alimentów. Drugi rekordzista od 10 lat ma 668 tys zł - miesięcznie wychodzi ponad 5500 zł. Pytanie. Gdzie musiałby pracować by taką kwotę płacić? Na ile dane w rejestrze są rzetelne? Czy rekordziści nie są ojcami, których byłe zmanipulowały wyroki sądów?....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 16 janusz_cebula

Mówię Ci Halyna - w tym kraju nie da się zarobić wincyj niż 2500 zł!
A teraz przynieś mnie piwo z lodówki - sofa się sama nie wysiedzi!

! Odpowiedz
9 37 www.eportfel.com

To samo pomyślałem, może zamiast płacić takie chore pieniądze z budżetu Państwa i jeszcze ścigać tych ludzi, warto przyjrzeć się tym wyrokom sądowym.

! Odpowiedz
5 2 tomi44g

No bardzo dużo, pewnie dobrze zarabiał. Ciekawe czy to na jedno dziecko czy może na kilkoro dzieci?

! Odpowiedz