Ponad 20 proc. prądu w Polsce z wiatru. Efekt orkanu Sabina

Silny wiatr, towarzyszący orkanowi Sabina przekłada się na bardzo wysoką produkcję energii elektrycznej w turbinach wiatrowych. W nocy z niedzieli na poniedziałek wiatraki dostarczały 30 proc. prądu, w poniedziałek przed południem - ok. 20 proc.

(fot. Michał Adamski / FORUM)

Według ostatnich dostępnych danych Urzędu Regulacji Energetyki, w połowie 2019 r. moc źródeł wiatrowych w Polsce sięgała 5,9 GW.

Z danych PSE wynika, że w poniedziałek o godz. 11 wiatraki pracowały z mocą 5 GW, co przy chwilowym całkowitym zapotrzebowaniu w polskim systemie na poziomie 23,6 GW oznacza, że turbiny wiatrowe dostarczały ponad 21 proc. energii elektrycznej.

Jeszcze wyższy udział energia z wiatru miała w tzw. dolinie nocnej w nocy z niedzieli na poniedziałek. O godz. 3 wiatraki - pracujące wtedy z mocą 4,8 GW - pokrywały 30 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w polskim systemie.

Wysoka produkcja w źródłach wiatrowych przełożyła się też na zmniejszenie importu energii elektrycznej. W nocy import nie przekraczał 250 MW, dopiero przed południem w poniedziałek przekroczył nieco poziom 700 MW. Dla porównania, przed tygodniem saldo wymiany międzysystemowej w nocy było na poziomie 300 MW w kierunku importu, a przed południem w poniedziałek 3 lutego już od godz. 9 import był dwa razy wyższy niż obecnie, sięgając 1,5 GW.(PAP)

wkr/ je/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 _xyz

Definitywnie sukces PiSu. Będą mogli zapisać to wydarzenie w książkach historycznych jako konsekwentnie realizowaną strategię zielonej energii

! Odpowiedz
0 9 andre92

Z tego co pamiętam elektrownie wiatrowe osiągają swoja max moc przy wietrze ~45km/h a przy 90/110km/h sa zatrzymywane z wzglegów bezpieczeństwa

! Odpowiedz
3 9 lebero654

Żeby nie idiotyczna polityka od 5 lat straconych dla energii odnawialnych mogłoby być lepiej. Przecież od 5 lat zwykły obywatel nie może mieć wiatraka, a firma nie ma szans znaleźć miejsca na postawienie wiatraka ze względu na ustawowe restrykcje terenowe. A Państwo jak to Państwo. Wicie rozumicie wyngiel jest królem. A Sasin tyle lat siedzi w Sejmie i nie wie co Sejm uchwała? Dopiero jak zasiadł na odpowiednim stołku to poczytał?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 silvio_gesell

Robienie reguły z wyjątku.

! Odpowiedz
1 12 degrengolada

to że wieje silny wiatr to dobrze, bo wiatrak wytwarza dużo energii jednak gdy mówimy o sile ORKANU to jest to niebezpieczne dla wiatraku i może on spowodować jego uszkodzenie w myśl zasady co za dużo nie zdrowo.

! Odpowiedz
22 72 adamp222666

Czyli wiatr wieje .....górnikom w oczy

! Odpowiedz
55 104 slawko9999

Inwestowac w panele fotowoltaniczne a rzad w farmy wiatrakow :-)
I kaucja 1zl za plastikowe butelki ktirymi niektorzy pala w piecach!

! Odpowiedz
0 3 lebero654

Dodatkowo kazać wsadzić łeb w komin temu głupkowi, co pali śmieci.

! Odpowiedz
99 70 jarekzbyszek

Ten wiatr to pluje w oczy naszej władzy. Ostrołęka to jest przyszłość narodowej energetyki.

! Odpowiedz
19 60 trollmaster

zwalczaj władzę, jedz fasolę, wiatry będą, że hej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne