Ponad 193 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w pierwszym tygodniu lutego

W Polsce w pierwszym tygodniu lutego odnotowano 193 482 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz dwa zgony z powodu tej choroby - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

(fot. Tero Vesalainen / Shutterstock)

"W pierwszym tygodniu lutego liczba osób, u których podejrzewano i/lub rozpoznano zakażenie wirusem grypy, wirusami grypopodobnymi w liczbach bezwzględnych była nieznacznie niższa w porównaniu z poprzednim tygodniem sprawozdawczym i wynosiła ok. 193 500 osób (poprzedni tydzień to 204 726 osób)" - podał Instytut zaznaczając, że średnia dzienna zapadalność wynosiła 72 osoby na 100 tys. ludności.

Ponadto w tym okresie odnotowano 2 zgony z powodu grypy. Pierwsza osoba, która zmarła należała do grupy wiekowej 5-14 lat, druga była powyżej 65 roku życia. To kolejny sezon, w którym dominuje wirus grypy A.

Jak podał Instytut dotychczasowy przebieg narastania zapadalności i podejrzeń grypy nie odbiega od sytuacji w ostatnich dwóch sezonach (2017/18) i (2018/19). Utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak od początku 2020 roku mamy niższą liczbę zgłoszeń (tydzień do tygodnia w odniesieniu do lat ubiegłych), który - jak zaznaczają eksperci - powinno się interpretować jako nieznaczne opóźnienie typowego dla stycznia i lutego trendu wzrostowego zachorowań, a nie jego zauważalne obniżenie się. Z tego względu, ostrzegają dalej, należy oczekiwać dalszego wzrostu liczby zgłoszeń.

Zaznaczają też, że najwyższa zapadalność na grypę wystąpiła u dzieci w wieku 0-4 lata i osób w wieku 5-14 lat, natomiast najniższa w wieku 65 plus, co może wskazywać na korzystne działanie szczepień ochronnych z refundacją oraz w ramach programów samorządowych.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ mok/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 oorim

193 tys chorych i dwa zgony z powikłań....
chiński wirus: 71 tys chorych i aż 1700 zgonów...

gdzie są ci (nie użyję przymiotnika aby nie skasowano postu) co gadali pod koniec stycznia jeszcze głupoty, że koronawirus nie jest groźniejszy niż zwykła grypa?

! Odpowiedz
0 0 pdox

193 tys. podejrzeń, nie chorych. W takich statystykach potwierdzenia kliniczne dla konkretnego szczepu grypy liczy się w ułamkach procenta, reszta to badania objawowe "na oko", czyli podejrzenia właśnie. Gdyby tak badano chorych w Chinach, to podejrzanych byłyby już miliony.

Tutaj są dane z CDC, dotyczące grypy w 2018 roku, proszę bardzo, około 80 tysięcy zgonów. https://time.com/5610878/2018-2019-flu-season/

A do sensownych danych z Chin nie mamy dostępu, może COVID19 dopędzi, a może nie, okaże się.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne