REKLAMA

Ponad 14,1 mln dawek szczepionki Pfizera dla 47 krajów od COVAX w II kwartale

2021-04-12 19:41
publikacja
2021-04-12 19:41
fot. vovidzha / Shutterstock

Ponad 14,1 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 firmy Pfizer/BioNTech przydzielono 47 krajom w II kwartale br. – podała w poniedziałek organizacja Gavi. Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Filipiny, RPA i Ukraina będą głównymi odbiorcami tego preparatu od kwietnia do czerwca.

Międzynarodowy sojusz szczepionkowy Gavi Vaccine Alliance wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i innymi partnerami koordynuje COVAX, program dystrybucji szczepionek przeznaczony dla krajów o niskich dochodach, umożliwiając im zaszczepienie pracowników służby zdrowia i innych osób narażonych na wysokie ryzyko, nawet jeśli ich rządy nie zdołały zabezpieczyć szczepionek od producentów.

Australia, Wielka Brytania, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie mają otrzymać pierwsze dawki preparatu Pfizera za pośrednictwem programu COVAX, co jest "oparte na aktualnej wiedzy na temat dostępności szczepionki na Covid-19" – podała Gavi w oświadczeniu.

W ramach programu COVAX dostarczono prawie 38,4 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19 do 102 krajów na sześciu kontynentach, sześć tygodni po rozpoczęciu dostaw.

Według Gavi dostawy szczepionki firmy AstraZeneca do 142 uczestników w ramach wcześniej ogłoszonej rundy dostaw są realizowane "z pewnymi opóźnieniami", co może wydłużyć dostarczenie produktów do maja. Zmniejszona dostępność tego preparatu opóźniła niektóre dostawy w marcu i kwietniu, a duża część produkcji Serum Institute of India (SII), największego na świecie producenta szczepionek, który wytwarza preparaty firmy AstraZeneca, zostaje w Indiach, gdzie stale rośnie liczba infekcji.

Dyrektor naczelny Gavi, Seth Berkley, powiedział w piątek, że COVAX ma na celu dostarczenie jednej trzeciej miliarda dawek do połowy roku, a do ponad 2 mld dawek w 2021 roku.

cyk/

Źródło:PAP
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki