WAŻNE

Ponad 120 tys. osób skorzystało z transferu OFE-ZUS

2016-08-01 12:57
publikacja
2016-08-01 12:57

Ponad 120 tys. osób skorzystało z możliwości zdecydowania, czy części składki na ubezpieczenie społeczne trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy będzie przekazywana w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - dowiedziała się PAP w poniedziałek w ZUS.

Ponad 120 tys. osób skorzystało z transferu OFE-ZUS / thetaXstock

Do 31 lipca można było zdecydować, co będzie się działo z częścią składki odprowadzaną przez pracodawcę. Z poniedziałkowych danych wynika, ze ZUS otrzymał do końca "okienka transferowego" deklaracje od 120 tys. 548 osób. Część deklaracji napłynie jeszcze pocztą.

Z otrzymanych już oświadczeń przetworzono 76 tys. 240 deklaracji (ok. 63 proc.). Z tej liczby przekazywanie części składki OFE wybrało 90 proc. - 68 tys. 651 osób, a pozostawienie jej na subkoncie w ZUS 7 tys. 589 osób.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, który poinformował o statystyce, zaznaczył, że deklaracje spływające pocztą nie powinny zasadniczo zmienić tych liczb. Przypomniał, że deklaracje złożone po 31 lipca nie będą uwzględnione a kolejna możliwość zmiany nastąpi za cztery lata.

Do ZUS trafia co miesiąc 12,22 proc. wynagrodzenia, pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne - 7,3 proc. w przypadku wyboru ewidencjonowania składki w całości na subkoncie w ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym. Przy wyborze OFE na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 proc., a do funduszu zostanie przekazane 2,92 proc.

Tzw. okienko transferowe od 1 kwietnia do 31 lipca zostało otwarte po raz pierwszy od dwóch lat. Pozwalało zmienić już dokonany wybór i zdecydować, czy 2,92 proc. składki na ubezpieczenie społeczne od naszych wynagrodzeń trafi do ZUS, czy też ta część składki trafi do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Osoby rozpoczynające pracę od razu stają przed decyzją, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE, a reszta była ewidencjonowana w ZUS. Jeśli nie zawrą umowy z OFE w pierwszych miesiącach zatrudnienia, składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS. Zmienić to będą mogły na ogólnych zasadach - podczas kolejnych okienek transferowych.

Deklaracji nie składały osoby, które do ukończenia wieku emerytalnego miały 10 lub mniej lat. ZUS zgodnie z ustawą nie odprowadzania ich składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS zgodnie z tzw. regułą suwaka.

Następne okno transferowe - od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.(PAP)

ago/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~emeryt
Następne okno transferowe - od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.???
Do tego czasu nasze kochane rządy zeżrą całą kasę i będzie po problemie.
~posrednik
wkładasz 100%, oddają ci 2% - wniosek - SKORZYSTAŁEŚ !!!
~obiektywny
OFE i jego uczestnicy ponoszą ciągłe straty wskutek decyzji Tuska -Rostowskiego,która każe im trzymać niemal wszystkie aktywa na rynku akcji GPW- jednej z najgorszych i całkiem skompromitowanych giełd naświecie...
~qaz
Gladka manipulacja. W tytule ze mnostwo osob skorzystalo z transferu OFE -ZUS tak jak by wszystkie te osoby przeszly z ofe do zus. Dalej dlugi tekst o przechodzeniu z OFE do ZUS a potem w jednym krotkim zdaniu ze tak na prawde ponad 90 procent tych co przeszli to wlasnie w druga strone z ZUS do OFE. Widac kto redakcje trzyma za pysk.Gladka manipulacja. W tytule ze mnostwo osob skorzystalo z transferu OFE -ZUS tak jak by wszystkie te osoby przeszly z ofe do zus. Dalej dlugi tekst o przechodzeniu z OFE do ZUS a potem w jednym krotkim zdaniu ze tak na prawde ponad 90 procent tych co przeszli to wlasnie w druga strone z ZUS do OFE. Widac kto redakcje trzyma za pysk. Komentarz nie ukarze sie z powodu nieprzyzwoitego slowa?:):).
~polskigupek
Bandytom z zusu mówimy : dość ! okradania społeczeństwa !!!....
~polak
Ciekaw jestem myślenia osób które nie zgadzają się z tym komentarzem, oczywiście z całym szacunkiem.
~taca
ZUS jest jedynie urzędem redystrybucji danin
"Kradną" prawodawcy, wyborcy ich namaścili. POsły są jak spoleczenstwo
Wolak jest mondry inaczej i własnej winy nie widzi, 90% katoli
~as
"Deklaracji nie składały osoby, które do ukończenia wieku emerytalnego miały 10 lub mniej lat" - chyba do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jego ukończenie oznacza bowiem coś zgoła innego i wtedy już nie ma znaczenia ZUS, OFE i cała reszta...
~lewak
Ofe to 50zł do emerytury to nad czym tu debatować
~odp_lewak
mała korekta wyliczeń proszę Pana

ofe to kilkanaście zł do emerytury i to przy uwzględnieniu niesamowitej permanentnej hossy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki