Ponad 12 zł za godzinę pracy także dla przedsiębiorców

Od stycznia 2017 roku wynagrodzenie w wysokości ponad 12 zł brutto za godzinę pracy będą otrzymywać te osoby, które współpracują z przełożonym na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o świadczeniu usług. To oznacza, że również przedsiębiorcy posiadający jednoosobową działalność gospodarczą mają zagwarantowaną w ustawie minimalną stawkę godzinową. 

(YAY Foto)

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2014 roku wśród osób zatrudnionych na podstawie nietypowych form zatrudnienia, większość (65,7 proc.) miała podpisaną z przełożonym umowę-zlecenie. Umowę o świadczenie usług przez samozatrudnionego prowadzącego działalność gospodarczą zawarło 16,1 proc. ogółu ankietowanych. Na kolejnych miejscach znalazły się następujące formy zatrudnienia: umowa o dzieło i pozostałe umowy cywilnoprawne. 

Badania GUS-u potwierdzają powszechność zawierania umowy o świadczenie usług. W związku z czym resort postanowił uwzględnić w nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. 8 sierpnia Andrzej Duda podpisał ustawę, tym samym wprowadzając od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie godzinowe dla przedsiębiorców i zleceniobiorców.  

Art. 1 Ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw

Art. 1. W ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. 2008) wprowadza się następujące zmiany: 1) w art. 1:a) po pkt 1 dodaje się pkt 1a i 1b w brzmieniu:

1a) „minimalna stawka godzinowa” – minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi;

1b) „przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi”:

a) osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą zarejestrowaną w Rzeczypospolitej Polskiej albo w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej lub państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezatrudniająca pracowników lub niezawierająca umów ze zleceniobiorcami albo 

b) osoba fizyczna niewykonująca działalności gospodarczej – która przyjmuje zlecenie lub świadczy usługi na podstawie umów.

Nad przestrzeganiem zasad ustawy wśród przedsiębiorców ma czuwać Państwowa Inspekcja Pracy, która zyska w tym zakresie dodatkowe uprawnienia - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Za naruszenie wspomnianych przepisów pracodawca otrzyma karę od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 4 ~Polak

@PUF i mamy przyklad typowego polskiego pracodawcy. Zaplace tyle ile jest warta praca i 5zł proponuje. Nie rozumiesz ze czlowiek z rodzina na wsi lub w podobnej sytuacji nie ma wyboru. Musi wziac prace gdziekolwiek zeby miex na chleb? Nie wstyd ci polski przedsiebiorco placic czlowiekowi za pelen etat 800zl miesiecznie? Nie masz godnosci. Takich chcesz miec pracownikow? Nic cie nie obchodzi bylebys sam mial dobrze. Bedziesz w takiej sytuacji ze bedziesz zmuszony do pracy za 800zl to wtedy zobaczymy na kogo zaglosujesz. A druga sprawa po co nam firmy i super przessiebiorcy ktorzy pracownikowi sa w stanie zaplacic 5zl/h ? Ja nie chce takich firm. Sztuczne twory gdzie szefa jedynym zadaniem jest szukac na sile ludzi ktorzy beda pracowac za pol darmo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 ~PUF

Powinno się płacić tyle ile warta jest dana praca. Jak jest warta 5 zł /h to powinno się płacić 5 zł jak 10 to 10 a jak 100 to 100. A nie pseudo minimalne. By rozmawiać o podwyżkach powinno się rozmawiać o obniżkach podatków... co komu po tych 12 zł na h skoro dostanie 8zl a pracodawcę wyniesie 14zł ... a nie no u nas nikt się nie interesuje jak działa rynek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Andi

12zł. brutto. NIE DAJMY SIĘ OSZUKIWAĆ. MIEJMY SWÓJ ROZUM.

! Odpowiedz
0 16 ~VL

co jeśli właściciele firmy nie wypracują sobie 12/h? pip dojedzie klientów? czy wcisną mu pożyczke?

! Odpowiedz
3 28 ~przedsiębiorca

wszyscy tak skaczecie po przedsiębiorcach, a sami mądrale załóżcie firmę i płaćcie nawet i po 40 zł/h, powodzenia . Tylko pamiętajcie że podatki płacą mali przedsiębiorcy a duzi za granicą, nic nie mamy z firmy która wytransferuję cały zysk za granicę, dostanie dopłaty i uzbrojony grunt, bez podatku i ze zwolnieniami , dodatkowo wykończy resztę polskiego przemysłu, będziemy tyrać u niemca za tyle ile on powie, a emerytury to go wogole nie interesują, i co będzie potem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~yoyo

czym sie podniecacie, kazdy bedzie musial zatrudnic sekretarke na 2h w miesiacu i wyskakuje z definicji ustawowej

! Odpowiedz
2 25 ~Przedsiebiorca

Czy ktoś może mi wytłumaczyć jakim cudem osoba prowadząca jednoosobową działalność ma zagwarantowane uposażenie. Nic nie robiąc zus coraz wyższy sam się zapłaci i jeszcze dostanę wypłatę. No po prostu super. Gdzie należy się zgłosic? Jestem za a nawet przeciw. Brednie na kiju

! Odpowiedz
31 3 ~Gość

skonczyl sie wyzysk co? ojej jakie straszne

! Odpowiedz
1 13 ~Basia

A wszystkiemu winni politycy którzy doprowadzili do takiej sytuacji .
Pracownicy mało zarabiają , pracodawców nie stać na płace godziwe chyba ,że w firmach i spółkach państwowych. Ludzie na gwałt uciekają najlepiej za granicę lub do dużych miast.
Emeryci mają połowę minimum i nie mają z czego żyć .
Do czego to wszystko prowadzi ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 21 ~JanKS

A kto jest winy, że to akurat ci politycy są u nas politykami?
My sami - Wyborcy!
Póki wybieramy na podstawie obietnic, (których na ogół nie da sie spełnić) i potem nie pamiętamy, albo nie chce nam się rozliczać z nich polityków, to co się dziwić?
Skoro politycy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, to czemu się dziwimy że są nieodpowiedzialni?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne