Ponad 100 mln zł pożyczki dla zadłużonej gminy Rewal

Minister rozwoju i finansów pozytywnie zaopiniował wniosek o udzielenie blisko 102 mln zł pożyczki zadłużonej gminie Rewal - poinformowała w czwartek gmina.

Mateusz Morawiecki pozytywnie zaopiniował wniosek o udzielenie blisko 102 mln zł pożyczki zadłużonej gminie Rewal
Mateusz Morawiecki pozytywnie zaopiniował wniosek o udzielenie blisko 102 mln zł pożyczki zadłużonej gminie Rewal (fot. Krystian Maj / FORUM)

To jeden z lepszych prezentów, jakie gmina mogła dostać w ostatnich czasach" - powiedział PAP wójt nadmorskiej gminy Rewal Robert Skraburski. Jak dodał, pieniądze pozwolą gminie normalnie funkcjonować.

Wniosek o udzielenie pożyczki z budżetu państwa w wysokości blisko 102 mln zł został rozpatrzony i pozytywnie zaopiniowany - czytamy w piśmie ministra rozwoju i finansów do wójta Rewala. "Po uzgodnieniu treści projektu umowy pożyczki przez obie strony, możliwe będzie jej podpisanie pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów, jako pożyczkodawcą a gminą Rewal, jako pożyczkobiorcą - czytamy w piśmie, którego kopię otrzymała PAP.

Całość pieniędzy zostanie przekazana na restrukturyzację naszego zadłużenia, ponieważ gmina ma nie tylko kredyty w bankach, ale część kredytów była udzielona przez parabanki" - dodał Skraburski.

Zadłużenie gminy Rewal na koniec września br. wynosiło blisko 133,7 mln zł - poinformowano PAP w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Szczecinie. Natomiast według Skraburskiego gmina zadłużona jest obecnie na około 119 mln zł i kwota zmniejsza się m.in. przez sprzedaż gminnych działek.

Gmina w ostatnich latach dużo inwestowała, spadła natomiast sprzedaż mienia komunalnego - tłumaczył stan finansów Rewala Skraburski. Jednak same ambicje gminy bez ekonomii nie wystarczają" - ocenił.

Największe inwestycje gminy to rewitalizacja Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, kilkanaście dróg, przebudowa całego centrum Rewala i budowa zejścia na plażę w Trzęsaczu - wyliczył wójt. Według Skraburskiego gmina nigdy nie ukrywał swojego zadłużenia. Nie jesteśmy jedyną zadłużoną gminą w Polsce, ale procentowo byliśmy na pewno jedną z niewielu gmin w kraju, które przekroczyły wszelkie możliwe limity. To też jednak m.in. dlatego, że nie chowaliśmy swoich długów po spółkach" - dodał.

W połowie czerwca br. zachodniopomorski wojewoda wnioskował do premier Beaty Szydło o odwołanie ze stanowiska Skraburskiego. Wójt - zdaniem wojewody - odpowiadał za katastrofalną" kondycję finansową gminy. Wojewoda zarzucił Skraburskiemu m.in. zaniechanie występowania do Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) z wnioskami o wydawanie potrzebnych opinii ws. zaciągania kredytów i pożyczek w parabankach, czy nieprzedstawianie RIO i radzie gminy faktycznych danych o stanie finansów gminy.

Wszystkie uchybienia zostały usunięte" - powiedział Skraburski pytany o komentarz ws. zarzutów wojewody. Myślę, że teraz nastąpi jakiś etap wspólnych rozmów i zrozumienia problemów gminy" - dodał wójt.

Pozytywna opinia ministra do wniosku Rewala to dopiero początek drogi" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego wojewody Agnieszka Muchla. Czekamy na podpisanie odpowiedniej umowy między ministrem a zadłużoną gminą. Dopiero ta umowa dałaby wojewodzie podstawę do ewentualnej zmiany decyzji o ustanowienie w Rewalu zarządu komisarycznego" - dodała. (PAP)

res/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 11 ~zeflik

To też dług publiczny należy powiększyć o kilkaset dużych baniek. Takie 'prężne' samorządy mamy. I ni mo siły na to.

! Odpowiedz
12 39 ~PATRYJOTA

PO zdluzylo miasta i gminy na miliardy zlotych tj tzw "dlug ukryty wewnetrzny" np gmina Grudziadz ma szpital miejski ktory PO zadluzylo na ponad 800mln zlotych i teraz jeszcze mowia ze PO bardzo dobrze gospodarzylo Polska.. PO to Polske niszczylo prawie tak jak 5 kolumna.
Zaznaczam ze nie jestem wyborca PiS.

! Odpowiedz
8 4 ~Hairy_Portier

Głosowałeś na Korwina i znowu zmarnowałeś głos.

! Odpowiedz
2 4 ~Marynia

Gminy za mało pożyczają w parabankach.

! Odpowiedz
0 17 ~Wojtek

OK, załóżmy że długi Rewala zostaną spłacone z pieniędzy podatników, ale pod jednym warunkiem: urzędas, który pożyczał pieniądze od parabanków idzie do więzienia.

! Odpowiedz
2 9 ~Jan

To nie urzędniczo polityczne pasożyty zadłużyły gminę Rewal i jej podobne. To durna zaczadzona socjalizmem ludność tubylcza która wybrała tych pasożytów jest winna. Opcja polityczna nie ma tu nic do rzeczy. Motłoch uwierzył że ich życiem lepiej będzie rozporządzał kto inny niż oni sami. No i wybierają sobie co 4 lata nowego pana który robi dobrze ale nie motłochowi tylko sobie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~rrreew

Fakty są takie: kto nie umie liczyć albo kradnie lub bezmyślnie zadłuża samorząd powinien dyscyplinarnie wylatywać ze stanowiska i odpowiadać karnie za pieniądz publiczny

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil