REKLAMA

Ponad 100 kontenerów spadło ze statku u zachodniego wybrzeża Kanady

2021-10-28 04:27
publikacja
2021-10-28 04:27
Ponad 100 kontenerów spadło ze statku u zachodniego wybrzeża Kanady
Ponad 100 kontenerów spadło ze statku u zachodniego wybrzeża Kanady
fot. CANADIAN COAST GUARD / / Shutterstock

Ze statku u wybrzeża kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej spadło 106 kontenerów, a nie jak podawano wcześniej - 40. W dwóch z nich znajdują się chemikalia górnicze. Trwający od soboty pożar na kontenerowcu jest obecnie pod kontrolą.

Na górnym pokładzie kontenerowca Zim Kingston, na którym w sobotę wybuchł pożar, znajdowało się ok. tysiąca kontenerów i, jak w środę podała kanadyjska straż przybrzeżna, brakuje 106 z nich. Według informacji straży, podanych na Twitterze, na wybrzeżu "nie znaleziono żadnych kontenerów, czy też ich fragmentów", kontynuowane jednak będą poszukiwania z użyciem helikopterów, w zależności od pogody.

W dwóch z brakujących kontenerów znajdują się substancje chemiczne stosowane w górnictwie, groźne dla organizmów żyjących w morzu.

Według straży przybrzeżnej w kontenerach, które spadły ze statku, znajdują się także m.in. zabawki, ubrania, części samochodowe, części do maszyn i meble. Kanadyjskie media dodawały, że manifest statku wymienia również dekoracje świąteczne i stoły do pokera. Ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że część kontenerów zatonęła, będzie konieczne dokonanie oceny zagrożenia dla środowiska. Pożar na statku jest "pod kontrolą" - podano.

We wtorek straż przybrzeżna informowała, że część kontenerów może zostać wyrzucona na brzeg w pobliżu Cape Scott w północnozachodniej części wyspy Vancouver. Jak w środę podawał publiczny nadawca CBC, właśnie tam zauważono dryfujące kontenery.

W poniedziałek straż zezwoliła grupie strażaków i członków załogi na wejście na statek i we wtorek sprawdzono załadunek – przekazała w komunikacie firma Danaos Shipping Co, armator kontenerowca.

Kontenerowiec jest obecnie zakotwiczony około ośmiu kilometrów od miasta Victoria – podały kanadyjskie media. Wokół statku wyznaczono strefę bezpieczeństwa o promieniu jednej mili morskiej (1852 m).

Zim Kingston płynął do Vancouver, w piątek znalazł się w strefie bardzo trudnych warunków pogodowych, a w sobotę wybuchł pożar w 10 kontenerach. 16 osób zostało ewakuowanych z jednostki przez dwie łodzie ratunkowe. Pięć osób zostało wówczas na pokładzie walcząc z ogniem.

Kontenerowiec przewoził ponad 52 tony chemikaliów; część z nich znajdowała się w kontenerach, które się zapaliły. Jak we wtorek podawał specjalistyczny portal Theloadstar.com, powołując się na Danaos Corporation, pożar został wywołany uszkodzeniem jednego z kontenerów, co z kolei spowodowało uszkodzenie opakowań zawierających niebezpieczny ładunek.

Danaos Corporation to armator grecki, z adresem w Atenach. Jak podaje firma na swojej stronie internetowej, będąc właścicielem 71 statków jest jednym "z największych niezależnych armatorów nowoczesnych, dużych kontenerowców". Firma notowana jest na giełdzie w Nowym Jorku.

z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki