REKLAMA

Ponad 1,3 tys. skazanych zdobyło nowe zawody

2020-02-26 15:48
publikacja
2020-02-26 15:48

Ponad 1,3 tys. skazanych zdobyło w ubiegłym roku nowe umiejętności zawodowe w woj. śląskim. Unijne szkolenia pozwoliły wykształcić budowlańców, elektryków, spawaczy, hydraulików, krawców, kucharzy, ogrodników, ale też asystentów osób przewlekle chorych.

/ fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Rzeczniczka dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Katowicach major Justyna Siedlecka przypomniała w środę, że projekt "Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności" jest realizowany przez więziennictwo w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. W ponad 84 proc. jest finansowany ze pieniędzy unijnych.

"Szkolenia to ogromna szansa na zdobycie umiejętności zawodowych przez skazanych, spośród których wielu ma jedynie wykształcenie podstawowe bądź nigdy nie pracowało" – podkreśliła major Siedlecka.

W 2019 r. w jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Katowicach odbyło się 112 kursów aktywizacyjno-zawodowych, a ponad 66 proc. ich absolwentów podjęło pracę. Uczestniczący w kursach mężczyźni zdobywali przede wszystkim umiejętności cenne w branży remontowo-budowlanej, takie jak: technolog robót wykończeniowych w różnych specjalnościach, monter sieci elektroenergetycznych, elektryk, brukarz, spawacz, stolarz, ślusarz, hydraulik, murarz, dekarz, tynkarz-posadzkarz, ale też w gastronomicznej – kucharz i kelner czy w ogrodniczej.

Kobiety kształciły się w takich specjalnościach, jak: krawiec, kucharz, kelner, florysta czy ogrodnik. Uprawnienia opiekuna – asystenta osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych – zdobyło w ubiegłym roku 71 skazanych, w tym 24 kobiety.

"Dzięki szkoleniom skazani nie tylko nabywają atrakcyjne i poszukiwane na rynku pracy umiejętności zawodowe, dające odpowiednią gratyfikację finansową pozwalającą na prawidłowe funkcjonowanie w środowisku otwartym, ale także umiejętności społeczne, m.in. zdolność racjonalnego gospodarowania czasem, autoprezentacji, radzenia sobie z negatywnymi emocjami, sposobami poszukiwania pracy, prowadzenia rozmów z potencjalnym pracodawcą" – powiedziała major Siedlecka.

W sumie od końca 2016 r. – kiedy rozpoczęły się pierwsze kursy – przeszkolono w woj. śląskim ponad 4 tys. osób. Kolejne szkolenia mogą rozpocząć się jeszcze w marcu. W 2020 r. w śląskim więziennictwie planowanych jest 51 kursów aktywizacyjno-zawodowych, dzięki czemu nawet 612 skazanych może zdobyć przydatne umiejętności zawodowe. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sammler
Bardzo pozytywna wiadomość. Człowiek popełnił błąd, odpokutował (za kratkami)... warto dać mu drugą szansę. W takich zawodach mają realną szansę przysłużyć się ludziom (gdy tradycyjne szkolnictwo zawodowe praktycznie nie istnieje).

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki