Pompeo w Berlinie ostro o Chinach i Rosji

2019-11-08 12:53
publikacja
2019-11-08 12:53

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo apelował w piątek w Berlinie o obronę wolności. Szef amerykańskiej dyplomacji wygłosił przemówienie w siedzibie Fundacji Koerbera z okazji 30. rocznicy upadku muru berlińskiego.

/ fot. HANNIBAL HANSCHKE / Reuters

"Musimy uznać, że wolność nigdy nie jest zagwarantowana. To do nas należy obrona wolności i przyszłości. Stańmy wspólnie w jedności - jako sojusznicy, jako przyjaciele" - mówił Pompeo.

Sekretarz stanu USA zwrócił uwagę, że po upadku muru berlińskiego państwa zachodnie myślały, że od tamtej chwili na świecie zapanuje wolność.

"Myliliśmy się (...). Dziś Rosja, na której czele stoi były oficer KGB, który stacjonował w Dreźnie; dokonuje inwazji na sąsiadów i morduje politycznych oponentów. W Chinach, partia komunistyczna tworzy nową wizję autorytaryzmu" - oznajmił Pompeo oceniając, że aktualnie mamy do czynienia ze starciem systemów wartości społeczeństw wolnych i autorytarnych.

Przekonywał, że stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w sprawie wydatków na NATO, Iranu, chińskich technologii czy gazociągu Nord Stream 2 odzwierciedla chęć obrony wartości wyznawanych przez wolne społeczeństwa.

Mike Pompeo, który w latach 80. ubiegłego wieku był oficerem wojsk pancernych stacjonujących w Bawarii, chwalił odwagę i determinację obywateli NRD, które w końcu doprowadziły do upadku muru berlińskiego.

Relacje między Waszyngtonem a Berlinem w czasie kadencji prezydenta Trumpa są napięte. Administracja USA zarzuca władzom RFN zbyt małe wydatki na obronność, robienie interesów z Rosją poprzez gazociąg Nord Stream 2, uzależnianie Europy od rosyjskich surowców, zbyt wysoką nadwyżkę w handlu i zbytnią pobłażliwość wobec Iranu.

Trump grozi Niemcom wprowadzeniem karnych ceł na ich samochody. Niemcy z kolei uważają, że domagając się większych wydatków na cele obronne, prezydent USA de facto wspiera własny przemysł zbrojeniowy, a za krytyką Nord Stream 2 kryje się chęć zwiększenia eksportu amerykańskiego gazu skroplonego do Europy.

Podczas swojej dwudniowej wizyty sekretarza stanu USA stara się łagodzić kontrowersje i często podkreśla, że Niemcy są wiarygodnym partnerem w kształtowaniu międzynarodowego ładu.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (5)

dodaj komentarz
2kbb
Zaczyna mi śmierdzieć cała ta ekipa z Jackiem Bartosiakiem na czele... Nowy Jedwabny Szlak nie ma szans powstać bez dużej jego kontroli przez Rosję. A Rosja coraz bardziej sobie pozwala w Syrii, Libii, Bliskim Wschodzie, Afryce Płn, Europie Środkowej, Ukrainie Białorusi Mołdawii Gruzji... Coś mi się wydaje że Trump Zaczyna mi śmierdzieć cała ta ekipa z Jackiem Bartosiakiem na czele... Nowy Jedwabny Szlak nie ma szans powstać bez dużej jego kontroli przez Rosję. A Rosja coraz bardziej sobie pozwala w Syrii, Libii, Bliskim Wschodzie, Afryce Płn, Europie Środkowej, Ukrainie Białorusi Mołdawii Gruzji... Coś mi się wydaje że Trump powiedział dosyć...Zniesienie wiz w takim tempie, wprowadzenie wojska na Litwę pod pretekstem manewrów z której już nie wyjadą po utworzeniu Majdanu w Mińsku, pokazuje że Trump zasadził się na Rosję w związku z dojrzewającą rewolucją na Białorusi która ruszy pod podpisaniu porozumieniu Białorusi z Rosją... Widać że Łukaszenka dostał gwarancje od USA że utrzyma władzę na Białorusi gwarantowaną przez Zachód jeżeli sam utrzyma niezależność Białorusi od Rosji... Jeżeli Łukaszenka zgodził się wyjechać do Wiednia na podpisanie porozumień z EU a potem do Estonii - kraju NATO i najbliższego Rosji to musi mieć gwarancję na nietykalność za zbrodnie na dziennikarzach i niezależnych opozycjonistach w ciągu ostatnich 20 latach... Trump już wie że Rosja ma porozumienie z Chinami i że ta liczy na odbudowę swoich wpływów nie tylko w Europie Środkowej i Wschodniej ale także w Afryce i na Biskim Wschodzie... Merkel zaczyna trzepać gaciami bo już wie że USA wprowadzą sankcje na firmy z Nord Stream 2 a w zanadrzu USA mają cła na samochody...Zabawa się skończyła !!!
spaceavenger
W Europie przy władzy jest banda idiotów. Nawet bez Amerykanów powinni wszyscy widzieć jakie są długofalowe skutki niemieckiej polityki nastawionej na obronę interesów tylko i wyłącznie swoich obywateli bez liczenia się z kosztami.
grab
Oczywiście Wolność po amerykańsku!
jkendy
a co wolisz po rusku z lufą przyłożoną do głowy?
mooooo
Mur upadł ale bazy amerykańskie zostały a wojna skończyła się 74 lat temu co on myśli ze w Europie to durnie mieszkają i zafundują sobie poligon atomowy !! Wypad ojciec zza ocean tam masz 35 milionów na kartkach żywnościowych

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki