REKLAMA
NOWE

Pompeo przestrzega Rzym przed ekonomicznymi wpływami Chin

2020-09-30 16:36
publikacja
2020-09-30 16:36
fot. Leah Millis / Reuters

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przestrzegł w środę władze Włoch, że Chiny próbują wykorzystać swą obecność biznesową dla „celów strategicznych”. „Nie są tu dla szczerego partnerstwa” - mówił na konferencji prasowej. Włochy obiecały czujność ws. technologii 5G.

Podczas wizyty w Rzymie Pompeo po raz kolejny dał wyraz zaniepokojeniu amerykańskiej administracji chińskimi planami rozszerzenia wpływów gospodarczych we Włoszech, m.in. poprzez wielki plan infrastrukturalny Pekinu pod nazwą Inicjatywa Pasa i Szlaku. Italia była pierwszym krajem zachodnim, który do niego przystąpił.

Na konferencji prasowej w Wiecznym Mieście po spotkaniu z szefem MSZ Luigim Di Maio sekretarz stanu poinformował: „Minister i ja długo rozmawialiśmy o zaniepokojeniu Stanów Zjednoczonych tym, że chińska partia komunistyczna próbuje wykorzystać swoją ekonomiczną obecność we Włoszech dla własnych celów strategicznych”.

Następnie amerykański polityk dodał: “Stany Zjednoczone wzywają też włoski rząd, aby uważnie rozważył, jakie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i prywatności obywateli niosą firmy technologiczne związane z chińską partią komunistyczną”.

Poinformował też, że podczas wcześniejszej rozmowy z premierem Włoch Giuseppem Conte poprosił go o „uwagę w kwestii bezpieczeństwa obywateli” w związku z technologią 5G.

W reakcji na wypowiedź odnoszącą się do tej technologii Luigi Di Maio mówił dziennikarzom: „W sprawie 5G powiedziałem sekretarzowi Pompeo, że jesteśmy świadomi obaw USA i w pełni zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka stoi przed każdym krajem w kwestii bezpieczeństwa”.

Szef włoskiego MSZ zapewnił, że bezpieczeństwo sieci 5G jest priorytetem dla władz.

„Opowiadamy się za wspólnymi europejskimi regułami” - dodał.

„Przekaz jest jasny: Włochy są mocno powiązane z USA i UE, z którymi łączą je wspólne wartości NATO oraz demokracji. Dla Włoch są to sojusznicy, rozmówcy i partnerzy gospodarczy” - oświadczył Di Maio.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejstrowany1
wlosi sa tacy lasi na kase ze jak chinczycy dobrze posmaruja to beda tam mogli nawet baze rakietowa zbudowac w alpach
czy_wy_nas_macie_za_idiotow
Dlatego papież Franciszek go olał i odwołał spotkanie w ostatniej chwili.
Bo Popmeo chciał mu dyktować jak ma traktować Chiny w temacie umowy wyznaniowej. Szacun dla papy
ajwaj
NEOCON (ten od Iraku, Afganistanu, PISy-447, Syrii itd.) nie ma problemów ?
Wlasnie wyzej spadek PKB ca -30 %

A ma troski, to gl. u Jankesów
ajwaj
Rady takich (tu dotyczace chinskich przyjaciól)
sa GOOD FOR NOTHING

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki