REKLAMA

Pompa ciepła z korzyścią dla kieszeni i środowiska

2021-09-20 10:07
publikacja
2021-09-20 10:07
Pompa ciepła z korzyścią dla kieszeni i środowiska
Pompa ciepła z korzyścią dla kieszeni i środowiska
fot. Materiał Partnera /

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd, stać się niezależnym energetycznie, a jednocześnie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery? Rozwiązaniem jest zakup i montaż pompy ciepła, która spełnia wszystkie wspomniane warunki. 

W ciągu 30 lat Unia Europejska chce osiągnąć neutralność klimatyczną, a do 2030 roku zredukować emisję gazów cieplarnianych przynajmniej o 55 proc. To oznacza konieczność zastąpienia paliw kopalnych na rzecz pozyskiwania ciepła z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2018 roku polskie gospodarstwa domowe zużywały do ogrzania domów około 10 mln ton węgla rocznie, co było ewenementem na skalę europejską. Jest i dobra wiadomość – coraz więcej osób zakłada w domach pompy ciepła, bo pozyskiwanie energii tą drogą jest i bardziej opłacalne dla gospodarstwa, i bardziej przyjazne dla środowiska.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła od 10 lat odnotowuje sukcesywny wzrost zainteresowania Polaków inwestycją w OZE. Przekłada się on na montaż pomp ciepła, które są wydajną alternatywą wykorzystywaną na potrzeby centralnego ogrzewania czy podgrzania wody. Z wyliczeń PORTPC wynika, że w 2019 roku w polskich domach zainstalowano 128 tys. takich urządzeń.

Jest szansa, że w ciągu najbliższych 10 lat w gospodarstwach domowych będzie pracowało 1,5 mln takich pomp. Jak szacuje Forum Energii w raporcie „Elektryfikacja ciepłownictwa w Polsce. Droga do czystego ciepła”, pompy zastąpią połowę używanych w tej chwili pieców i kotłów zasilanych węglem, co ograniczy zużycie dwutlenku węgla w domach aż o jedną piątą.

Jak to działa?

fot. Materiał Partnera / 

Pompa ciepła produkuje energię cieplną. Wykorzystuje tę pobieraną ze środowiska naturalnego – z gruntu, wody albo powietrza, po czym przetwarza ją i dostarcza do instalacji grzewczej. W ten sposób chłodzi lub ogrzewa wnętrze domu.

Urządzenie wykorzystuje sprężarkę, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. A ciecz, która krąży wewnątrz układu, wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze (na zewnątrz budynku), pobiera ciepło. Gdy wzrasta ciśnienie i rośnie temperatura, woda zamienia się w gaz, trafia do skraplacza i oddaje ciepło do instalacji. Jest ono później stosowane do podgrzewania bieżącej wody albo ogrzania całego budynku.

Są różne rodzaje pomp ciepła: powietrzna (pobiera energię z powietrza), gruntowa (zasilana z gruntu) i hybrydowa (pompa powietrzna połączona z piecem gazowym). Pompę powietrze-woda można podłączyć np. do grzejnika lub instalacji ogrzewania podłogowego. Najbardziej efektywne jest ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe czy ścienne), bo ciepło jest dostarczane przez bardzo dużą powierzchnię.

Cały proces pobierania i dostarczania przez pompę energii jest bezpieczny dla środowiska. Nie dochodzi do spalania, więc wszystko odbywa się bez udziału spalin, popiołu i kurzu.

Korzyści dla domu i komfort obsługi

Pompa przynosi użytkownikom dużo korzyści. Jest bezobsługowa, cicha, prosta w montażu i nie zajmuje dużo miejsca w domu. W dodatku można z niej korzystać przez cały rok, niezależnie od pogody. Pompa pracuje zarówno przy wysokich, jak i niskich temperaturach na zewnątrz.

Posiada ponadto wiele wymiernych zalet. Użytkownicy oszczędzają na paliwie, takim jak gaz czy olej opałowy. Nie przyczyniają się więc do emisji dwutlenku węgla i są energetycznie niezależni, bo ogrzewają dom, kiedy chcą, a nie kiedy muszą. Mają też dostęp do ogrzewania i ciepłej wody bez względu na porę roku i niestabilną temperaturę za oknem.

Pompa wprawdzie podwyższa rachunki za prąd, ale ta inwestycja się bilansuje, ponieważ odchodzą koszty paliwa do ogrzewania pomieszczenia. A sam koszt pompy?

 Ceny zależne od mocy

Tu nie ma jednej ceny. Przykładowo dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 mkw. zlokalizowanego w centralnej Polsce za instalację pompy powietrze-woda zapłacimy około 30-50 tys. zł. Rozpiętość cenowa wynika stąd, że wydatki na instalację grzewczą nie zależą jedynie od kosztu samej pompy, ale też od typu instalacji grzewczej w budynku  od tego, czy w domu znajdują się grzejniki, czy też ogrzewanie podłogowe (ewentualnie: ścienne bądź sufitowe).

Ceny pomp rosną wraz z ich mocą. A to dlatego, że w pompach musi być sprężarka o wyższej mocy oraz wymiennik ciepła o większej powierzchni, a czasem także dodatkowy wentylator. Z tego powodu różnice w cenie mogą dochodzić nawet do 5-7 tys. zł.

Na rynku jest duży wybór pomp i ciągle pojawiają się nowe, korzystniejsze rozwiązania. Firma Defro, która jest wiodącym producentem urządzeń grzewczych w Polsce i w Europie, oferuje modele, w których zastosowano naturalny czynnik r290 – propan. Jego właściwości termodynamiczne pozwalają na osiągnięcie najwyższych współczynników efektywności COP (szczególnie w niskich temperaturach zewnętrznych) oraz wysoką temperaturę zasilania wody grzewczej, nawet do 65 stopni Celsjusza.

Programy i ulgi

fot. Materiał Partnera / 

Koszty wcale nie muszą być uciążliwe. Można uzyskać dofinansowanie, które znacząco zmniejszy wydatek na instalację tej korzystnej dla domu i środowiska inwestycji.

Wniosek o dotację można złożyć w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który m.in. w tym celu stworzył program „Czyste Powietrze”. Na zakup i montaż pompy ciepła powietrze-woda w podwyższonym poziomie dofinansowania (do 37 tys. zł) można uzyskać dotację do 18 tys. zł.

Na pompę powietrze-powietrze limity dopłat wynoszą 6 tys. zł, a na gruntowe pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – 27 tys. zł. Tak czy inaczej za każdym razem odpada 60 proc. kosztów, które musiałby ponieść prosument, gdyby nie korzystał z rządowego programu dopłat.

Ale, uwaga – maksymalny poziom dotacji przysługuje osobom o najniższych dochodach i dotyczy pomp ciepła grunt-woda. Natomiast osoby zarabiające rocznie do 100 tys. zł dostaną na taką pompę ciepła niższą dotację – 20-25 tys. zł.

Osoby zarabiające rocznie powyżej 100 tys. zł nie otrzymają dotacji na wymianę ogrzewania. Mogą jednak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej – zakup i montaż pompy ciepła mogą odpisać od podatku. Kwota do odpisania wynosi 53 tys. zł, ale dotyczy tylko domów oddanych już do użytku.

Rośnie popularność pomp

Co piąta osoba korzystająca z programu „Czyste Powietrze” decyduje się na wymianę „kopciucha” na pompę ciepła – podaje Polski Alarm Smogowy.

Powietrzne pompy ciepła cieszą się dużą popularnością wśród prosumentów. Od września 2018 roku (wtedy wystartował program „Czyste Powietrze”) do końca lipca 2021 13,6 proc. wniosków na wymianę źródeł ciepła dotyczyło właśnie tego rodzaju pomp.

Z danych NFOŚiGW wynika, że tylko w lipcu 2021 roku na 15 833 wszystkich wniosków, 2760 dotyczyło pomp ciepła. A udział wniosków składanych od początku na wymianę „kopciucha” na pompę ciepła wynosi 15 proc. i sukcesywnie rośnie. To dobrze rokuje – i dla prosumentów, i dla środowiska. 

Konrad Wojciechowski


Źródło:Materiał we współpracy
Tanie konto firmowe w rachunkiem walutowym i premią pieniężną

Tanie konto firmowe w rachunkiem walutowym i premią pieniężną

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki