Pomorskie: firma budowlana zatrudniała nielegalnie 46 cudzoziemców

46 cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, zatrudniała nielegalnie firma budowlana z powiatu wejherowskiego (Pomorskie) poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Większość cudzoziemców porzuciła pracę, funkcjonariusze próbują ustalić miejsce ich pobytu.

(YAY Foto)

O działaniach funkcjonariuszy poinformował Tadeusz Gruchalla, pełniący obowiązki rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Jak wyjaśnił, na nieprawidłowości natrafili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Władysławowie, którzy 3 października zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców w przedsiębiorstwie działającym na terenie powiatu wejherowskiego. Strażnicy graniczni weryfikowali m.in. dokumentację dotyczącą wykonywania przez 78 cudzoziemców pracy na rzecz firmy.

"Okazało się, że aż 46 zostało zatrudnionych nielegalnie" poinformował Gruchalla. Wyjaśnił, że dwie osoby narodowości ukraińskiej zostały zatrudnione w firmie bez wymaganych zezwoleń na pracę, z kolei w przypadku pozostałych 44 osób (43 Ukraińców i obywatela Mołdawii) "przedsiębiorca nie dopełnił obowiązku zawarcia umów w wymaganej formie".

Gruchalla dodał, że właściciel firmy tłumaczył nieprawidłowości "niedopatrzeniem" oraz tym, że cudzoziemcy samowolnie porzucili pracę.

Gruchalla poinformował, że za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców 41-letni właściciel firmy stanie przed Sądem Rejonowym w Wejherowie. Wyjaśnił, że przedsiębiorcy grozi kara grzywny, nie mniejsza niż 3 tys. zł.

Funkcjonariusze Straży Granicznej będą próbowali ustalić aktualne miejsca pobytu cudzoziemców. W przypadku zatrzymania, grożą im kary za popełnienie wykroczenia oraz wydalenie z Polski.(PAP)

autor: Anna Kisicka

edytor: Karolina Wichowska

aks/ karo/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 qqryk

Niech spółka zapłaci za nich podatki - jak gdyby pracowali przez ostatnie 5 lat za średnią krajową i każdy powinien być zadowolony.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl