Pomorskie: firma budowlana zatrudniała nielegalnie 46 cudzoziemców

46 cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, zatrudniała nielegalnie firma budowlana z powiatu wejherowskiego (Pomorskie) poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Większość cudzoziemców porzuciła pracę, funkcjonariusze próbują ustalić miejsce ich pobytu.

(YAY Foto)

O działaniach funkcjonariuszy poinformował Tadeusz Gruchalla, pełniący obowiązki rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Jak wyjaśnił, na nieprawidłowości natrafili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Władysławowie, którzy 3 października zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców w przedsiębiorstwie działającym na terenie powiatu wejherowskiego. Strażnicy graniczni weryfikowali m.in. dokumentację dotyczącą wykonywania przez 78 cudzoziemców pracy na rzecz firmy.

"Okazało się, że aż 46 zostało zatrudnionych nielegalnie" poinformował Gruchalla. Wyjaśnił, że dwie osoby narodowości ukraińskiej zostały zatrudnione w firmie bez wymaganych zezwoleń na pracę, z kolei w przypadku pozostałych 44 osób (43 Ukraińców i obywatela Mołdawii) "przedsiębiorca nie dopełnił obowiązku zawarcia umów w wymaganej formie".

Gruchalla dodał, że właściciel firmy tłumaczył nieprawidłowości "niedopatrzeniem" oraz tym, że cudzoziemcy samowolnie porzucili pracę.

Gruchalla poinformował, że za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców 41-letni właściciel firmy stanie przed Sądem Rejonowym w Wejherowie. Wyjaśnił, że przedsiębiorcy grozi kara grzywny, nie mniejsza niż 3 tys. zł.

Funkcjonariusze Straży Granicznej będą próbowali ustalić aktualne miejsca pobytu cudzoziemców. W przypadku zatrzymania, grożą im kary za popełnienie wykroczenia oraz wydalenie z Polski.(PAP)

autor: Anna Kisicka

edytor: Karolina Wichowska

aks/ karo/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 qqryk

Niech spółka zapłaci za nich podatki - jak gdyby pracowali przez ostatnie 5 lat za średnią krajową i każdy powinien być zadowolony.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl