REKLAMA

Pomorski samorząd apeluje o wyznaczenie w regionie szpitala jedonoimiennego

2020-09-23 17:53
publikacja
2020-09-23 17:53
fot. Jacek Szydłowski / FORUM

Przedstawiciele samorządu woj. pomorskiego apelują do wojewody o wskazanie wysokospecjalistycznego szpitala dedykowanego pacjentom cierpiącym na Covid-19. W regionie brak takiej placówki, a liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie wzrosła.

O skierowaniu do wojewody apelu dotyczącego „pilnej potrzeby” dedykowania pacjentom zakażonym COVID-19 wysokospecjalistycznego szpitala w regionie, poinformował w środę Michał Piotrowski rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Jak przypomniał Piotrowski, apel taki marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk wystosował już do wojewody Dariusza Drelicha 15 września br.

Rzecznik wyjaśnił w rozesłanym mediom komunikacie, że w środę miało miejsce posiedzenie Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny, podczas którego radni sejmiku województwa pomorskiego omawiali bieżącą sytuację związaną z pandemią w regionie.

"Od długiego czasu marszałek województwa i zarządzający Szpitalami Pomorskimi apelują zarówno do Pomorskiego Lekarza Wojewódzkiego jak i innych przedstawicieli administracji rządowej o podjęcie stanowczych działań mających na celu właściwe zabezpieczenie zdrowia Pomorzan i pilne wyznaczenie, w pierwszej kolejności 7 Szpitala Marynarki Wojennej, jako wielospecjalistycznej placówki dedykowanej pacjentom z COVID-19" – mówił na posiedzeniu komisji cytowany w komunikacie jej przewodniczący Komisji Andrzej Bartnicki.

Bartnicki przypominał, że w marcu, kiedy rozpoczynała się pandemia, to właśnie 7 Szpital Marynarki Wojennej był wyznaczony do walki z COVID-19. „Ale decyzją władz rządowych 1 czerwca przestał pełnić funkcję szpitala jednoimiennego, a cały ciężar pomocy ofiarom pandemii zrzucono na Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku” – podkreślił Bartnicki.

Przypomniał, że Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (PCCHZiG) zatrudnia ograniczoną liczbę personelu, ale przede wszystkim jest to placówka, która nie posiada oddziałów specjalistycznych i "nie jest w stanie udzielić kompleksowej pomocy zakażonym COVID-19 w stanie ciężkim".

Bartnicki podkreślił, że aktualnie w województwie nie ma więc szpitala wielospecjalistycznego dedykowanego pacjentom z Covid-19, a najbliższy taki szpital wyznaczono w Grudziądzu. "W sytuacji pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej jest to niezrozumiałe. W dodatku otrzymaliśmy dziś nagłą informację ze szpitala w Grudziądzu, że placówka ta również odmawia przyjmowania pacjentów ze względu na brak miejsc" – mówił na posiedzeniu komisji cytowany w komunikacie Bartnicki.

"Członkowie komisji są przekonani, że należy nadal apelować do władz rządowych o pilne wyznaczenie szpitala wielospecjalistycznego w naszym regionie. Obecnie, w czasie, kiedy pandemia narasta, a województwo pomorskie znajduje się wśród województw z najwyższa liczbą zakażeń w Polsce, szpital ten stanowiłby odpowiednie zabezpieczenie dla zdrowia i życia osób zakażonych" – napisał Piotrowski w komunikacie.

W środę w całym kraju potwierdzono 974 nowych zakażeń i był to drugi najwyższy dzienny bilans od początku pandemii. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano na Mazowszu – 164 przypadki, na kolejnych miejscach znalazły się: Małopolska – 135 przypadków, Pomorskie – 114, województwo łódzkie – 84, Śląsk – 82 i Wielkopolska -76. (PAP)

Autor: Anna Kisicka

aks/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki