Polsko-afrykańskie oko

2020-10-26 20:54
publikacja
2020-10-26 20:54

Rozmowa z prof. dr hab. Katarzyną Dąbrowską-Zielińską, kierownik Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie.

Ocieplanie się klimatu jest faktem. Kryzys związany z niedoborem wody skutkuje ogromnymi problemami. Susza jest zjawiskiem bardzo złożonym. To proces, na który składa się wiele zjawisk, takich jak: opady, temperatura oraz tempo parowania…

Od wielu lat prowadzimy badania poświęcone zarówno zagrożeniom suszy dla rolnictwa, jak i prognozowaniu plonów dla takich instytucji, np. GUS. Dążymy do rozróżnienia plonów na poszczególnie pola uprawne rolników. Inspiracją do realizacji projektu „SAPOL4Crop – RPA – Polska – wspólny system monitorowania upraw i prognozy plonów” był rok 2018, kiedy nasz kraj nawiedziła susza – dodajmy, że ta sytuacja powtarza się coraz częściej. Zbliżaliśmy się wówczas do sytuacji klimatycznej, która panuje w Afryce.

Czy wpływ na wybór RPA miały właśnie warunki klimatyczne?

Wiemy, że w Polsce jest prowadzonych wiele dyskusji na temat nawadniania pól rolniczych, dlatego bardzo ciekawe i uzasadnione wydawało się pokazanie tych różnic w odniesieniu do warunków afrykańskich – dużo słońca, mało opadów, ale niektóre pola są nawadniane.

Czy RPA jest rolniczo rozwinięta?

 Oczywiście. Ma długą tradycję, więc klimatycznie sytuacja robi się bardzo podobna. Także zdjęcia satelitarne mogą być zastosowane w obu krajach.

W jak dużym stopniu na monitorowanie pozwalają satelity?

Obliczone na podstawie danych satelitarnych wskaźniki roślinne oraz wilgotność gleby w czasie maksymalnego zapotrzebowania roślin na wodę będą zasilały modele prognozy plonów oraz zagrożeń dla upraw. Dane pozwolą na opracowanie Systemu Monitoringu Upraw dostarczającego informacji o kondycji roślin.
Zadaniem kolejnego projektu realizowanego przez prof. Katarzynę Dąbrowską-Zielińską – GrasSAT jest z kolei zdefiniowanie dokładnej informacji o aktualnym stanie łąk na potrzeby rolników.

Sebastian Wach


Źródło:Materiał partnera
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki