REKLAMA

"Polskiej nauce potrzebne są zmiany" - dziś studenci ruszają do boju

2012-10-01 06:35
publikacja
2012-10-01 06:35
Polskiej nauce potrzebne są zmiany - twierdzi wielu ekspertów. Ich zdaniem potrzeba większych nakładów na badania i systemowych zmian w szkolnictwie wyższym dodają naukowcy. Dzisiaj rozpoczyna się nowy rok akademicki.

studenci
Image licensed by Ingram Image

Naukowcy przekonują, że inwestycja w szkolnictwo wyższe zwróci się wszystkim Polakom. Profesor Maciej Geller z Uniwersytetu Warszawskiego, organizator Festiwalu Nauki uważa, że szczególny nacisk trzeba położyć na współpracę instytucji badawczych z gospodarką. Organizator Festiwalu Nauki zauważa, że siła Polski w zjednoczonej Europie będzie zależeć od jej potencjału gospodarczego. Zdaniem profesora Macieja Gellera nie da się zbudować silnej gospodarki bez zaangażowania nauki.

Profesor Włodzimierz Siwiński, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że do dokonania technologicznej rewolucji w Polsce potrzebne jest finansowe zaangażowanie biznesu. Profesor Siwiński przypomina, że badania podstawowe w Polsce finansowane są w większości z budżetu państwa. Zdaniem byłego rektora Uniwersytetu Warszawskiego przykłady innych państw pokazują jednak, że beż zaangażowania prywatnego kapitału w badania trudno jest odnieść gospodarczy sukces.

Potrzebę zmian akcentuje doktor Łukasz Niesiołowski z inicjatywy Obywatele Nauki. Pracownik Uniwersytetu Warszawskiego dodaje, że naukę i edukację w Polsce trzeba gruntownie zreformować. Doktor Niesiołowski przyznaje, że polska nauka ma mocne strony, ale boryka się również z problemami takimi jak brak transparentności funkcjonowania uczelni czy nieprzestrzeganie zasad etycznych.

Naukę rozpoczyna dziś ponad 1,5 miliona studentów. W Polsce funkcjonuje ponad 400 szkół wyższych, z czego około 130 to uczelnie publiczne.

Informacyjna Agencja Radiowa - Karol Tokarczyk

Źródło:IAR
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Wertyu
Po pierwsze to niech się odpie**zą od nauki. To ludzie nauczają, tworzą nowe technologie, teorie i osiągnięcia. A nie jakiś gruby socjalista za biurkiem! Myślicie że jakiś urzędas będzie wiedział co lepsze dla was lub waszego dziecka!? Wszyscy na około chcą by wszystkim zakłądać kajdany na ręce, a potem sami marudzą Po pierwsze to niech się odpie**zą od nauki. To ludzie nauczają, tworzą nowe technologie, teorie i osiągnięcia. A nie jakiś gruby socjalista za biurkiem! Myślicie że jakiś urzędas będzie wiedział co lepsze dla was lub waszego dziecka!? Wszyscy na około chcą by wszystkim zakłądać kajdany na ręce, a potem sami marudzą "im się należy!" lub "wszystko za darmo!".
Zmieńcie sposób myślenia z socjalistycznego (aka niewolniczego) na coś bardziej normalnego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki