REKLAMA

Polskie sądy z jednymi z najgorszych wyników w UE

2021-07-09 06:44
publikacja
2021-07-09 06:44
Polskie sądy z jednymi z najgorszych wyników w UE
Polskie sądy z jednymi z najgorszych wyników w UE
fot. siekierski.photo / / Shutterstock

Im bardziej PiS reformuje i im więcej pieniędzy wydaje na sądy, tym gorzej one działają, wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej - podaje w piątek "Rzeczpospolita".

Dziennik poinformował, że Bruksela opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości, która ma ilościowo pokazywać sytuację systemów sądowych w 27 państwach UE. "Zestawienie pokazuje skuteczność polskich sądów mierzoną przede wszystkim długością postępowania. W 2012 r. czas oczekiwania na orzeczenie pierwszej instancji wynosił 50 dni, w 2019 r. to już 111 dni. Tylko w sprawach cywilnych i gospodarczych to aż 270 dni w porównaniu ze 195 dniami w 2012 r. W administracyjnych – 123 dni wobec 112 w 2012 r." - czytamy w gazecie.

"Rzeczpospolita" podaje też, że rośnie liczba spraw w toku. "W 2012 r. było ich 3,6 na 100 mieszkańców, a w 2018 r. – 9,8 na 100 mieszkańców. To najgorszy wynik w UE. Wskaźnik rozwiązywania sporów przed sądem jeszcze w 2012 r. przekraczał 100 proc., co oznacza, że więcej orzeczeń wydawano, niż wpływało spraw do sądu. W 2019 r. to już 90 proc. Dużo czasu zajmuje także wydanie decyzji w ważnym, z punktu widzenia UE, obszarze prawa konsumenckiego – 883 dni" - donosi "Rz".

"To jeden z najgorszych wyników w UE. Wszystkie te wskaźniki są nie tylko gorsze niż w 2012 r. Są również gorsze niż w 2017 i 2018 r. Dzieje się to mimo radykalnych reform PiS, które miały uczynić polskie sądownictwo efektywniejszym. Rząd nie tylko reformuje, ale też wydaje więcej pieniędzy na Temidę, ale bez widocznych pozytywnych skutków. W 2012 r. wydał 54 euro na mieszkańca, a w 2019 r. – już 71 euro. W Polsce idzie na ten cel 0,51 proc. PKB. Więcej wydaje tylko Bułgaria" - podaje "Rzeczpospolita".

Jak wskazuje gazeta, według sondaży Eurobarometr z roku na rok mniej Polaków uważa, że sądownictwo jest niezależne. "Dotyczy to zarówno osób prywatnych (59 proc. uważa, że jest z tym źle lub bardzo źle), jak i przedsiębiorstw (60 proc.). To dane z 2021 r. W Polsce od kilku lat pogarsza się zdanie o niezależności sądów. W niektórych innych państwach UE to zjawisko zaobserwowano w 2020 r." - czytamy. (PAP)

mm/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Jak powiedział Ziobro do Kaczyńskiego: jak długo sądy są nasze, nikogo z naszych nie ukarzą.
max5000
Jak Powiedział Sławomir N. w podsłuchanej rozmowie do działacza lokalnego PO. Póki sądy są nasze, póki będziesz z nami możesz spać spokojnie i będziemy Cie bronić jak niepodległosci. To są realia polskiego wymiaru sprawiedliwosci. Nie pozwolą na zmiany bo po co coś zmieniać skoro im jest dobrze.
karbinadel
Jeszcze ze dwa lata zbiobrzej reformy, i w ogóle przestaną działać
fakty
Trolle poniżej, dam wam szybką lekcję, żebyście nie wychodzili więcej na głupców. Otóż, władza sądownicza działa na podstawie i w granicach prawa, oraz na podstawie zasad postępowania administracyjnego, które uchwalają wasi pupile w sejmie, czyli władza ustawodawcza. To, że sędzia, adwokat czy prokurator może Trolle poniżej, dam wam szybką lekcję, żebyście nie wychodzili więcej na głupców. Otóż, władza sądownicza działa na podstawie i w granicach prawa, oraz na podstawie zasad postępowania administracyjnego, które uchwalają wasi pupile w sejmie, czyli władza ustawodawcza. To, że sędzia, adwokat czy prokurator może działać tak, żeby postępowanie przedłużyć, to wina tylko i wyłącznie posłów PIS, którzy mają większość w sejmie i od 6 lat stanowią w tym kraju prawo, Sędziowie, czyli władza wykonawcza, działa na podstawie tego prawa.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lorelie
ale za to " są wolne".... jak to mowi oPOzycja
dreustachy
Robią na złość rządzącym przedłużając sprawy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
fakty
Muszą powoływać biegłego, bo do tego obliguje ich prawo i procedury, jeśli nie powołają, to jedna ze stron może zarzucić np. złamanie procedur i sprawa będzie rozpatrywana ponownie, czyli znowu czas się wydłuży . Sędziowie, władza sądownicza, działają na podstawie i w granicach prawa, które uchwalają posłowie,Muszą powoływać biegłego, bo do tego obliguje ich prawo i procedury, jeśli nie powołają, to jedna ze stron może zarzucić np. złamanie procedur i sprawa będzie rozpatrywana ponownie, czyli znowu czas się wydłuży . Sędziowie, władza sądownicza, działają na podstawie i w granicach prawa, które uchwalają posłowie, tzw. władza ustawodawcza. To wiedzą nawet dzieci w podstawówce.

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki