REKLAMA

Polskie i brytyjskie wizje przyszłości Europy

2016-05-17 02:23
publikacja
2016-05-17 02:23
Polskie i brytyjskie wizje przyszłości Europy
Polskie i brytyjskie wizje przyszłości Europy
fot. TOBY MELVILLE / / FORUM

Zróżnicowana integracja stała się rzeczywistością, a narzucanie siłą sztucznej jedności między państwami europejskimi byłoby szkodliwe - stwierdzają autorzy raportu "Polskie i brytyjskie wizje przyszłości Europy: Propozycja wspólnej agendy reformy Unii Europejskiej". Wczoraj odbyła się jego prezentacja.

Paweł Świdlicki z brytyjskiego Open Europe, jeden z autorów raportu powiedział, że choć Polska i Wielka Brytania na niektóre kwestie prezentują różne poglądy to mają w Unii Europejskiej kilka wspólnych interesów. Oba państwa są poza strefą euro.

"Oczywiście Wielka Brytania jest poza nią permanentnie, a Polska ewentualnie może do niej przystąpić, ale póki co trzeba współpracować, żeby dbać, by decyzje podejmowane na poziomie całej Unii nie były podejmowane tylko przez państwa strefy euro" - powiedział Paweł Świdlicki. Dodał, że oba państwa są bardzo pragmatyczne w myśleniu o korzyściach płynących ze wspólnego rynku i z unijnego budżetu i nie myślą o integracji jako celu samym w sobie.

Uczestniczący w debacie Konrad Szymański, minister do spraw europejskich powiedział, że jednym z powodów kryzysu Unii Europejskiej jest tzw. poprawność polityczna. "Pewnych pytań nie należało zadawać, były rzeczy o których nie należało mówić - powiedział Konrad Szymański. Dodał, że najwyższy czas, by zacząć mówić o adaptacji Unii do nowych czasów i osadzić UE głębiej w realiach politycznych państw członkowskich. W jego ocenie olbrzymim paradoksem jest to, że cały proces adaptacji jest do przeprowadzenia tylko przez przywództwo polityków, którzy co prawda wierzą w sens integracji jako takiej, ale zachowują daleko idący sceptycyzm wobec status quo integracji europejskiej. Przez polityków, którzy z jednej strony wierzą w ten projekt, ale maja zdolność do postawienia trudnych pytań.

Raport stworzony wspólnie przez Instytut Wolności z Warszawy i Open Europe z Londynu jest próbą uchwycenia najistotniejszych, z punktu widzenia polskiego i brytyjskiego, problemów, przed którymi stoi obecnie Unia. Pierwsza część raportu jest wspólną próbą diagnozy obecnej sytuacji i identyfikacją najważniejszych słabości UE, które wymagają natychmiastowych działań naprawczych. Druga prezentuje odrębnie punkty widzenia Polski i Wielkiej Brytanii na to, jak Unia mogłaby lepiej odpowiedzieć na stojące przed nią wyzwania. W części trzeciej przedstawiono wnioski i rekomendacje, które mogą stanowić część polsko-brytyjskiej agendy reform. Autorzy raportu stawiają tezę, że Unię Europejską dotyka kryzys ekonomiczny, geopolityczny, suwerenności i legitymacji demokratycznej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/D. Zaczek/kry

Źródło:IAR
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki