Polskie firmy zaciągnęły już ponad 360 mld zł kredytów

Prawie połowa średnich firm i ponad jedna trzecia mikro i małych przedsiębiorstw korzysta z kredytów bankowych. Na koniec kwietnia 2017 r. banki udzieliły polskim przedsiębiorstwom ponad 360 mld zł kredytów, z czego 56 proc. przypadało na segment MŚP.

Jak wynika z dbania Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach finansowych zrealizowanego w drugim kwartale 2017 r. przez CBM INDICATOR we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i Związkiem Banków Polskich, kredyt wymieniany jest jako najbardziej powszechne zewnętrzne źródło finansowania działalności przedsiębiorstw. Korzysta z niego 48 proc. średnich firm (roczne obroty w przedziale 3,6 mln – 30 mln zł) oraz niemal 37 proc. mikro i małych przedsiębiorstw (obroty do 3,6 mln zł). Jednak zdecydowana większość przedsiębiorców – 89 proc. – w finansowaniu swojej działalności w dalszym ciągu preferuje wykorzystanie środków własnych.

(CBM Indicator)

Jak wskazuje Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich, wartość kredytów udzielonych przedsiębiorcom z segmentu MŚP przez banki po raz pierwszy w historii przełamała barierę 200 mld zł, osiągając na koniec kwietnia 2017 r. wartość 201mld zł. Dodatkowo badanie wykazało, że w br. odnotowano znaczy wzrost korzystania z kredytu inwestycyjnego. Z takiego źródła finansowania skorzystała prawie połowa (44 proc.) średnich firm oraz blisko jedna trzecia mikro i małych firm, co oznacza w przypadku średnich firm 2-krotny wzrost, a w przypadku mikro i małych firm 2,5-krotny wzrost w porównaniu z 2015 rokiem. Innym popularnym źródłem finansowania jest kredyt obrotowy, z którego skorzystała co trzecia średnia firma oraz co piąta mikro i mała firma.

Przedsiębiorcy również coraz lepiej oceniają dostępność kredytów bankowych – blisko 57 proc. średnich firm i 44 proc. mikro i małych firm pozytywnie ocenia możliwość zaciągnięcia kredytu bankowego. Tylko co dziesiąta firma widzi trudności w dostępie do tego źródła finansowania.

(CBM Indicator)

Bandanie wykazało, że do innych znaczących źródeł finansowania MŚP należy także leasing, pożyczki rodzinne, kredyt kupiecki oraz kredyty konsumpcyjne dla osób fizycznych.

(CBM Indicator)

78 proc. badanych przedsiębiorstw z segmentu mikro i małych firm oraz 84 proc. średnich w ubiegłym roku odnotowała zyski. Okazuje się, że aż połowa mikro i małych oraz przeszło jedna trzecia średnich firm zatrzymuje wolne środki na rachunku, nie lokując ich. Natomiast co trzecia mała firma i co piąta średnia firma nie posiada żadnych wolnych środków.

Do inwestowania skłonna jest jedynie co piąta mała firma, która lokuje nadwyżki finansowe, natomiast w przypadku średnich firm – jest to dwukrotnie częstsze. Natomiast najchętniej wybieranymi kierunkami  inwestowania wolnych środków były krótkoterminowe lokaty złotowe (do 30 dni) oraz lokaty średnioterminowe (od 1 do 6 miesięcy).

Jak pokazuje badanie, właściciele własnych biznesów oraz osoby odpowiedzialne za zarządzanie finansami firm najczęściej czerpią informacje o produktach i usługach bankowych bezpośrednio od pracowników banków, za pośrednictwem internetowych stron banków, od znajomych bądź reklam internetowych. Natomiast wybór banku jest warunkowany przede wszystkim zakresem posiadanych oferty oraz kosztami związanymi z prowadzeniem rachunku bieżącego.

Ogólny poziom „ubankowienia” mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mierzony skalą
wykorzystania 10 najbardziej popularnych produktów bankowych wskazuje, że ten segment rynku w
dalszym ciągu ma bardzo duży potencjał wzrostowy, przy czym warto zaznaczyć, że poziom
„ubankowienia” firm średniej wielkości jest przeciętnie wyższy niż przedsiębiorstw o niższych obrotach. Do najpopularniejszych produktów w obu segmentach należy przede wszystkim rachunek bieżący, przelewy i wypłaty z bankomatów, karty płatnicze i obsługa kasowa. Dodatkowo według badania najbardziej preferowanym kanałem komunikacji i rozliczeń z bankami jest internet, który jest oceniany jako bezpieczny, w obu segmentach firm.

KR

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 doradcakredytmarket

Dzień dobry, inwestowanie w rozwój firmy jest nierozłącznym elementem efektywnej działalności biznesowej. Dobrą alternatywą dla czasochłonnych i skomplikowanych procedur bankowych, z jakimi spotykają się przedsiębiorcy chcący pozyskać dodatkowe środki na rozwój działaności gospodarczej może być oferta Kredyt Market. Kwota, jaka oferujemy to od 10 do 50 tysięcy na okres od 3 do 6 miesięcy. Oprocentowanie wynosi 9,5% w skali roku, a prowizja jedynie 2,5%. Nie ma żadnych dodatkowych, ukrytych opłat ani ubezpieczeń. Cały proces jest elektroniczny, szybki i, co najważniejsze, bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów. W oparciu o dane podane w trakcie wypełniania wniosku, nasz algorytm wylicza zdolność kredytową. Dzięki temu finalną decyzję z propozycją kwoty pożyczki można otrzymać w ciągu 15 minut na maila. Po 2 dniach od zatwierdzenia warunków umowy środki przekazywane są na wskazane konto bankowe. Po dokładne wyliczenia zapraszamy do zakładki kalkulator na naszej stronie https:/kredytmarket.com/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne