REKLAMA

Polskie drony lądują w Ameryce Północnej

2018-10-26 13:40
publikacja
2018-10-26 13:40

We wtorek, 30 listopada, rozpocznie się jedna z największych konferencji systemów bezzałogowych w Ameryce Północnej, podczas której Polska Agencja Informacji i Handlu zaprezentuje możliwości polskich producentów dronów. Chodzi o nawiązanie kontaktów biznesowych, które pomogą naszym przedsiębiorcom w wejściu na rynki w regionie.

fot. Wojciech Grabowski / / FORUM

Podczas Unmanned Canada 2018 eksperci z całego świata będą przez trzy dni dyskutować nad przyszłością dronów, nowymi rozwiązaniami w branży i ich zastosowaniach.

"Nawiązane podczas tego typu konferencji kontakty przyczyniają się nie tylko do wzrostu zainteresowania naszymi technologiami, ale stwarzają przede wszystkim nowe perspektywy dla polskich producentów w ich ekspansji międzynarodowej" - powiedział PAP Marek Sieczkowski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Według PAIH konferencja przyciąga co roku najważniejsze osoby i firmy działające w branży systemów bezzałogowych - w jej ramach omawiane są bieżące sprawy oraz nakreślane kierunki dalszego rozwoju. "Nie tylko w trakcie oficjalnych wystąpień, ale także podczas rozmów kuluarowych eksperci wymieniają się swoimi doświadczeniami, omawiając najnowocześniejsze rozwiązania znajdujące dalsze zastosowania w kolejnych obszarach naszego życia" - wyjaśnił Sieczkowski.

Zaznaczył, że branża systemów bezzałogowych jest bardzo perspektywiczna. Według szacunków, na które powołuje się PAIH, ok. 2025 roku w przestrzeni powietrznej UE będzie na co dzień wykonywać różne zadania ok. 400 tys. profesjonalnych jednostek bezzałogowych, zaś łączne przychody z ich pracy "będą liczone w dziesiątkach miliardów euro".

Według Dariusza Werschnera, eksperta PAIH i Prezesa Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, który weźmie udział w rozpoczynającej się we wtorek konferencji w Kanadzie, największą zaletą uczestnictwa w tego typu wydarzeniach jest "możliwość bezpośredniej rozmowy z najważniejszymi osobami z rynków, które są światowymi liderami.

"Z dotychczasowych spotkań wynika, że jest duże zainteresowanie polską myślą techniczną. Mam nadzieję, że wkrótce zaowocuje ono wspólnymi projektami, które będą impulsem do skokowego rozwoju naszych przedsiębiorstw" - powiedział.

Na rynku dronów w Polsce, jak wskazuje Agencja, dominują małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy. W ciągu dwóch lat pod względem przychodów ze sprzedaży wartość branży wzrosła o blisko 100 mln zł do 251,64 mln zł w 2017 r.

Jak podkreśla PAIH, polskie rozwiązania nie ograniczają się już tylko do budowy systemów bezzałogowych na własny użytek czy do fotografii, ale znajdują coraz szersze zastosowanie - np. w rolnictwie precyzyjnym, bezpieczeństwie publicznym, gospodarce przestrzennej, geodezji, energetyce, górnictwie, transporcie czy w armii.

Zdaniem Werschnera rozwój branży zależy od możliwości bezpiecznego testowania systemów bezzałogowych i autonomicznych. Jak przypomniał ekspert PAIH, nasz kraj opracował odpowiednie regulacje prawne pozwalające skutecznie testować technologie bezzałogowe. Trwają również prace nad zrealizowaniem koncepcji dronów w przestrzenie powietrznej miast, czyli w tzw. U-Space. "W tym celu powołano grupę ekspertów, która opracowuje koncepcję niezbędnej infrastruktury w jaką muszą zostać wyposażone miasta, aby stać się +drone ready+" - zaznaczył. Dodał, że efektem ich pracy będzie m.in. system obsługujący automatyczne loty dronów.

"Kluczowym aspektem wdrożenia jest bezpieczna integracja lotów dronów z samolotami załogowymi. Otrzymanie satysfakcjonujących wyników będzie kolejnym krokiem do wprowadzenia takich usług, jak np. przewóz paczek dronami" - ocenił. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki