Polskie drogi nadal tanie

Ekspertów niepokoją coraz tańsze oferty na budowę szybkich tras. Autostradowa dyrekcja uspokaja.

(fot. Lukasz Szelag / EastNews)

2,5 mld zł — tyle będzie kosztować budowa trasy S5 z Nowych Marzów do granicy województwa kujawsko-pomorskiego i Wielkopolski. Tanio, bo kosztorys Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przekraczał 3,8 mld zł. Trasa jest podzielona na 7 odcinków, na których budowę kontrakty wygrywała m.in. wchodząca na polski rynek Impresa Pizzarotti, proponując wykonanie jednego z odcinków za 369 mln zł przy kosztorysie wartości 563 mln zł, a innego za 259,9 mln zł przy kosztorysie 428,38 mln zł. Ostro gra także Pol-Aqua proponująca 328,4 mln zł, przy 524 mln zł wyceny zamawiającego.

Proponowane ceny niepokoją specjalistów.

— Wartość ofert na niektóre odcinki tej drogi była bardzo niska, nieco przekraczająca 50 proc. kosztorysu. Znów przetargi zaczynają wygrywać firmy proponujące bardzo niskie ceny i niemające potencjału oraz doświadczenia na krajowym rynku — mówi Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~Arek

Kosztorysy są z kosmosu. Jeśli nie ma zawyżania ceny surowca; np Lotos z Orlenem nie zmówią się na drogi asfalt, cementownie lub dostawcy stali nie podbija ceny to sporo można zarobić na budowie dróg. Niech ktoś porówna ceny betonu w różnych częściach Polski ( szczególnie w Galicji). Bardziej niebezpieczny jest lobbing u polityków, zatrudnianie agencji PR przez Skanska, Budimex niż wolny rynek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~ola

Kto tu kogo kiwa?

! Odpowiedz
1 5 ~MG

Tajemnica niskiej ceny jest bardzo prosta.

Każdy pracownik pracujący na tych budowach powinien zarobić przeciętnie 6500 zł miesięcznie, otrzymać trzynastą i czternastą pensję ,umowę o pracę i emerytura po 25 latach pracy minimum 4000 zł miesięcznie. Ile teraz kosztuje budowa tego odcinka.....?

! Odpowiedz
2 9 ~Grzechu_comeback

przecież droższe już być nie mogły! więc o co chodzi?

! Odpowiedz
1 10 ~Drogowiec

"Dopuście" bliżej CBA.
Będą jeszcze tańsze

! Odpowiedz
1 6 ~Grzechu_comeback

Które CBA? To, które sobie rechocze nad kielichem??? Czy może to, które zostało "skazane" ale od kilku miesięcy nie może się doczekać uzasadnienia wyroku, choć termin na to to chyba dni 14naście. Sygnał został wysłany, że CBA nie może podejmować działań niezgodnych z linią partii, nawet jeżeli była zgoda sądu na zastosowanie określonych środków. CBA ma służyć do zbierania materiałów.... mogą się przydać.... jak ostatnio.... Choć CBA chyba nieco poluźniło sobie smycz-nie poddało się do dymisji.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil