REKLAMA

Polskie MSZ: solidaryzujemy się z czeskimi sojusznikami

2021-04-19 20:43
publikacja
2021-04-19 20:43
Polskie MSZ: solidaryzujemy się z czeskimi sojusznikami
Polskie MSZ: solidaryzujemy się z czeskimi sojusznikami
fot. Hubert Mathis / / FORUM

Polska solidaryzuje się z czeskimi sojusznikami i wspiera trudne decyzje niezbędne dla naszego wspólnego bezpieczeństwa - podkreślił na Twitterze polski resort dyplomacji po poniedziałkowej rozmowie szefa MSZ Zbigniewa Raua z ambasadorem Czech w Polsce Ivanem Jestrabą.

Czeskie władze poinformowały w sobotę o wydaleniu z kraju 18 rosyjskich dyplomatów z powodu podejrzeń, że rosyjski wywiad miał związek z eksplozją w składzie amunicji w 2014 roku. Pracownicy ambasady Federacji Rosyjskiej zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych.

Według czeskiej służby bezpieczeństwa BIS rosyjskie służby specjalne były zaangażowane w wybuch w wojskowym składzie amunicji w Vrbieticach w kraju (województwie) zlińskim, do którego doszło w 2014 r., a w którym zginęły dwie osoby. Rosja odrzuca te zarzuty, a w odpowiedzi nakazała również do północy z poniedziałku na wtorek wyjazd 20 pracowników placówki czeskiej.

Według mediów rosyjskich, które powołują się na wypowiedzi przedstawicieli Czech, w Moskwie pozostanie jedynie pięciu dyplomatów czeskich. Rosja w ramach retorsji zabroniła czeskiej placówce w Moskwie zatrudniania obywateli Rosji

Departament Stanu USA zapewnił w niedzielę o swoim wsparciu dla Pragi w jej "zdecydowanej odpowiedzi na działania wywrotowe Rosji" na terytorium Czech. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki