Polski sposób na Dolinę Krzemową

Roboty sprzątające, roboty wykrywające niebezpieczne substancje, aplikacje do tworzenia własnych gier komputerowych - to polskie produkty, które podbijają amerykański rynek. Bronisław Komorowski spotkał się w Nowym Jorku z przedstawicielami firm działających w Dolinie Krzemowej.

Prezydent podkreślał, że prezentacje polskiej myśli technologicznej pobudzają wyobraźnię. "Od razu widzimy te roboty, które wszystko regulują" - mówił. Zaznaczył, że jest to zachęta do pójścia w stronę, która nie jest jeszcze wyeksploatowana. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że jeszcze niedawno mało komu śniło się, że polskie firmy moga znaleźć się w Dolinie Krzemowej. Dodał, że teraz trzeba marzyć i zrobić wszystko, by to marzenie się ziściło, "by to Dolina Krzemowa była w Polsce".

Marek Sadowski po stażu w NASA wrócił do Polski i założył firmę produkującą roboty. Otwiera właśnie biuro w Dolnie Krzemowej. Jego urządzenia służące do czyszczenia powierzchni międzypodłogowych sprzątają 14 tysięcy biurowców w Stanach Zjednoczonych. Pracują 40 razy szybciej niż człowiek.

Z kolei Wojciech Borczyk razem z kolegą założyli firmę, która stworzyła aplikację do tworzenia własnych gier. Jak mówi, to jest przyszłość gospodarki - tak jak w Kanadzie, gdzie roczne PKB z produkcji gier wideo to ponad 2 miliardy dolarów rocznie. "Dlaczego Polska nie miałaby zostać takim miejscem w Europie i świecie, gdzie gry są ważną gałęzią gospodarki?" - zastanawia się Wojciech Borczyk.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik zauważyła, że polskie firmy mają szanse na amerykańskim rynku. Charakteryzuje je energia młodych przedsiębiorstw, które wchodza bez kompleksów na amerykański rynek.

Jutro Bronisław Komorowski spotka się z przedstawicielami polskich firm działających w Stanach Zjednoczonych i z amerykańskimi, inwestującymi w Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa/Sylwia Białek/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~NIESTETY

no świetnie = ja tez mam myśl \
widzę idealne miasto - z tunelami podziemnymi i wiaduktami - jak w tokio :)
widzę mądrą władzę (radę mędrców) a nie idiotów którzy wychapali stołki by kraść
i co , zarobię na tej myśli? nie , tak samo jak ci co wymyślają te nierealone bzdury dla polski. TU NIE DA SIĘ NIC MĄDREGO WDROŻYĆ STWORZYĆ JEŚLI NIE BĘDZIE POMAGAŁO W OKRADANI UBIEDNYCH

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne