Polski sposób na Dolinę Krzemową

Roboty sprzątające, roboty wykrywające niebezpieczne substancje, aplikacje do tworzenia własnych gier komputerowych - to polskie produkty, które podbijają amerykański rynek. Bronisław Komorowski spotkał się w Nowym Jorku z przedstawicielami firm działających w Dolinie Krzemowej.

Prezydent podkreślał, że prezentacje polskiej myśli technologicznej pobudzają wyobraźnię. "Od razu widzimy te roboty, które wszystko regulują" - mówił. Zaznaczył, że jest to zachęta do pójścia w stronę, która nie jest jeszcze wyeksploatowana. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że jeszcze niedawno mało komu śniło się, że polskie firmy moga znaleźć się w Dolinie Krzemowej. Dodał, że teraz trzeba marzyć i zrobić wszystko, by to marzenie się ziściło, "by to Dolina Krzemowa była w Polsce".

Marek Sadowski po stażu w NASA wrócił do Polski i założył firmę produkującą roboty. Otwiera właśnie biuro w Dolnie Krzemowej. Jego urządzenia służące do czyszczenia powierzchni międzypodłogowych sprzątają 14 tysięcy biurowców w Stanach Zjednoczonych. Pracują 40 razy szybciej niż człowiek.

Z kolei Wojciech Borczyk razem z kolegą założyli firmę, która stworzyła aplikację do tworzenia własnych gier. Jak mówi, to jest przyszłość gospodarki - tak jak w Kanadzie, gdzie roczne PKB z produkcji gier wideo to ponad 2 miliardy dolarów rocznie. "Dlaczego Polska nie miałaby zostać takim miejscem w Europie i świecie, gdzie gry są ważną gałęzią gospodarki?" - zastanawia się Wojciech Borczyk.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik zauważyła, że polskie firmy mają szanse na amerykańskim rynku. Charakteryzuje je energia młodych przedsiębiorstw, które wchodza bez kompleksów na amerykański rynek.

Jutro Bronisław Komorowski spotka się z przedstawicielami polskich firm działających w Stanach Zjednoczonych i z amerykańskimi, inwestującymi w Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa/Sylwia Białek/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj też

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~NIESTETY

no świetnie = ja tez mam myśl \
widzę idealne miasto - z tunelami podziemnymi i wiaduktami - jak w tokio :)
widzę mądrą władzę (radę mędrców) a nie idiotów którzy wychapali stołki by kraść
i co , zarobię na tej myśli? nie , tak samo jak ci co wymyślają te nierealone bzdury dla polski. TU NIE DA SIĘ NIC MĄDREGO WDROŻYĆ STWORZYĆ JEŚLI NIE BĘDZIE POMAGAŁO W OKRADANI UBIEDNYCH

Pokaż cały komentarz !

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl