REKLAMA

Polski rząd wzywa do rozszerzenia sankcji wobec Rosji. Byłby to siódmy pakiet

2022-06-18 09:35
publikacja
2022-06-18 09:35
Polski rząd wzywa do rozszerzenia sankcji wobec Rosji. Byłby to siódmy pakiet
Polski rząd wzywa do rozszerzenia sankcji wobec Rosji. Byłby to siódmy pakiet
fot. Darek Golik / / FORUM

Polska wzywa do siódmego pakietu sankcji wobec Rosji. "Szósty pakiet sankcji mocno uderzył w Rosję. Ale nie byliśmy w stanie wystarczająco osłabić Putina i jego machiny wojskowej. Potrzeba więc dalszych i ostrzejszych sankcji" - powiedział gazecie "Welt am Sonntag" wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz.

"Staramy się przekonać naszych partnerów w Europie do wprowadzenia dalszych sankcji wobec Moskwy. Jako Europejczycy musimy tutaj działać w sposób skoordynowany" - zaznaczył Przydacz, który, jak zauważa gazeta, "jest uważany za jednego z najbardziej aktywnych i cenionych na arenie międzynarodowej polskich dyplomatów". W ministerstwie odpowiada za bezpieczeństwo i politykę wschodnią, w tym za relacje z Białorusią i Ukrainą. "Odgrywa on zatem kluczową rolę w obecnym kryzysie" - napisał "Welt am Sonntag".

"Chodzi o rozszerzenie sankcji. Z naszego punktu widzenia siódmy pakiet sankcji musi zostać wprowadzony jak najszybciej. Musimy utrzymywać presję" - powiedział z kolei rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina. "Robimy postępy, cieszymy się poparciem naszych partnerów bałtyckich i mamy nadzieję, że pozostali Europejczycy również zgodzą się na ostrzejsze sankcje wobec Rosji" - dodał.

Jak może wyglądać nowy pakiet? - stawia pytanie niemiecki dziennik. "Chcemy całkowicie wstrzymać eksport europejskich technologii do Rosji" - wyjaśnił Przydacz. Dotyczy to również produktów cywilnych, które mogą być wykorzystywane do celów wojskowych. Wiceminister doprecyzował, że ma tu na myśli tzw. towary podwójnego zastosowania.

"Ponadto - kontynuował Przydacz - musimy podjąć bardziej zdecydowane działania przeciwko rosyjskim bankom oraz rosyjskim kanałom propagandowym i dezinformacyjnym".

Zachodni dyplomaci spodziewają się, że rząd w Warszawie podniesie postulat jeszcze ostrzejszych sankcji na poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu. Na razie nie jest spodziewana decyzja w tej sprawie. Jednak kwestia ta prawdopodobnie pozostanie w programie prac europejskich - pisze gazeta.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (9)

dodaj komentarz
moshe_klotz
Polskojezyczna inteligencja PIS :)
Pracuja dla Rosji
Rosjanie zarobia +300 mld, a Polacy chrust i opony do pieca
____________
""FOXNEWS
Według Rugera, sytuacja, w której Rosja zwiększa swoje przychody z energii pod presją sankcji, jest kolejnym przypadkiem "niezamierzonych konsekwencji", które wynikają
Polskojezyczna inteligencja PIS :)
Pracuja dla Rosji
Rosjanie zarobia +300 mld, a Polacy chrust i opony do pieca
____________
""FOXNEWS
Według Rugera, sytuacja, w której Rosja zwiększa swoje przychody z energii pod presją sankcji, jest kolejnym przypadkiem "niezamierzonych konsekwencji", które wynikają z "niewłaściwych działań".
"Opowiadano nam o tych wszystkich jachtach, które aresztowaliśmy, a potem musieliśmy płacić za ich utrzymanie. A to tylko mały przykład. Widać to jednak także w przypadku cen ropy naftowej i cen żywności.
A potem Stany Zjednoczone mówią: "Wiecie, potrzebujemy dotacji na globalną pomoc żywnościową" - zauważył.
Ruger powiedział, że sytuacja związana z sankcjami wydaje się "wysoce przewidywalna", ponieważ naukowcy badali tę kwestię od dziesięcioleci i stwierdzili, że takie polityki nacisku często "nie przynoszą wiele dobrego".
"Ponownie: jest to bardzo przewidywalne.
A typowy obraz, jaki widzimy ze strony obecnej administracji, to decyzje polityczne, które wydają się przynosić korzyści amerykańskim podatnikom lub ludziom za granicą, ale w rzeczywistości okazują się strzałem w stopę" - podsumowuje naukowiec.""

https://www.youtube.com/watch?v=6z3Qqg6rjQE
moshe_klotz
Przyszla Balbina do woza
______
""Rząd przymyka oko na rosyjski gaz LPG w Polsce. "Glejt dla przyjaciół Putina"
17 czerwca 2022, 11:51.

Rosyjska spółka Sibur wciąż może dostarczać gaz LPG do Polski, a pozwala na to stanowisko Ministerstwa Finansów. Sprawę opisuje Wirtualna Polska, która cytuje
Przyszla Balbina do woza
______
""Rząd przymyka oko na rosyjski gaz LPG w Polsce. "Glejt dla przyjaciół Putina"
17 czerwca 2022, 11:51.

Rosyjska spółka Sibur wciąż może dostarczać gaz LPG do Polski, a pozwala na to stanowisko Ministerstwa Finansów. Sprawę opisuje Wirtualna Polska, która cytuje m.in. posła Prawa i Sprawiedliwości, domagającego się ostrzejszego prawa. Do publikacji odniósł się Orlen.

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/rzad-przymyka-oko-na-rosyjski-gaz-lpg-w-polsce-glejt-dla-przyjaciol-putina/rqzb429
wibor3m
No tak, narod ktory stracil 20 milionow w 2. WS teraz sie podda po 8. rundzie sankcji.......
zoomek
Żymianie rządzą w Polin (za Dudą) to zdechniemy - ku chwale Żymian. Chrust zebrany na zimę? A - zapomniałem że masz piec na gaz.
moshe_klotz
A za energie zaplaci Orban i Wegrzy ?
Wiekszych szkodników jak PIS Polska nie widziala
boris-vodka
Teraz na złośc putinowi ogłosimy strajk głodowy....bo jeszcze tego PISowcy nie przerabiali
prs
W ruslandi wielki glod tuz tuz, niedlugo..

7my, 10ty i 50ty niech wprowadzaja - az kacapy zajarza..
moshe_klotz odpowiada prs
Glodny ?
Caritas nakarmi
prs odpowiada moshe_klotz
Bedziecie żrec trawe calymi pokoleniami.. pasuje, po lichym bimbrze srac i tak chodzicie "za chalupe"..

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki