REKLAMA

Polski rząd rozważa pozwanie KE za bezczynność ws. Krajowego Planu Odbudowy

2021-09-28 06:51, akt.2021-09-28 09:15
publikacja
2021-09-28 06:51
aktualizacja
2021-09-28 09:15
Polski rząd rozważa pozwanie KE za bezczynność ws. Krajowego Planu Odbudowy
Polski rząd rozważa pozwanie KE za bezczynność ws. Krajowego Planu Odbudowy
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Rząd rozważa pozwanie Komisji Europejskiej za bezczynność w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, przygotował też katalog spraw wymagających jednomyślności, które Polska mogłaby blokować w ramach retorsji - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Z Warszawy i Brukseli płyną sprzeczne sygnały. Z jednej strony słychać o ostrożnym optymizmie; z drugiej — o zastrzeżeniach KE do +klimatu inwestycyjnego+ w Polsce i zmian w sądownictwie. Jak ustaliliśmy, wczoraj w Brukseli był wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wizyta miała pozostać w tajemnicy, a przedstawiciele resortu nie ujawniają agendy spotkań. Nasze źródło twierdzi, że między Brukselą a Warszawą trwają techniczne uzgodnienia w sprawie wpisania do jednego z tzw. kamieni milowych KPO konsekwencji orzeczenia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" - czytamy w dzienniku.

Według "DGP" polski rząd, który już w lipcu uznał, że plan jest wynegocjowany "na poziomie operacyjnym", również traci cierpliwość. Jego zdaniem Komisja, zamrażając KPO, wychodzi poza unijne rozporządzenie.

Dlatego, jak wynika z informacji gazety, niewykluczone są bardziej radykalne działania, takie jak zaskarżenie KE do Trybunału Sprawiedliwości za bezczynność. "Myślimy o tym, ale kij ma dwa końce, bo oni mogą powiedzieć wtedy +dobrze, to czekamy na wyrok+. I wtedy KPO zostałby uruchomiony jeszcze później" - tak, według gazety, wypowiada się jej rozmówca z rządu. Pod uwagę mają być brane także inne kroki. "Mamy już zebrany i usystematyzowany katalog spraw, które możemy zablokować, szczególnie jeśli wymagana jest jednomyślność. Przykładem mogą być sprawy podatkowe, którymi zajmuje się Ecofin (ministrowie finansów państw członkowskich — red.)" — twierdzi rozmówca gazety.

Jednocześnie, jak podaje "DGP", choć pakiet ustaw reformujących polski wymiar sprawiedliwości jest przygotowany (zakłada m.in. likwidację obecnej Izby Dyscyplinarnej SN i spłaszczenie struktury sądów), to jednak w rządzie słychać, że nie zostanie zaprezentowany, dopóki KPO nie zostanie odblokowany.

KPO to dokument, w którym kraje członkowskie wskazują, jak wykorzystają pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy. W przypadku Polski mowa o ok. 24 mld euro grantów.`

Müller: To jeden z wariantów

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany we wtorek w Polsat News o kwestię zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy zwrócił uwagę, że KE mrozi go od kilku tygodni i w tej chwili KPO nie został ani zatwierdzony, ani odrzucony. Jak dodał, strona polska jest zdania, że jest to "przetrzymywanie w sposób nieuprawniony, nie ma podstawy prawnej do tego, żeby KE w taki sposób działała".

Rzecznik rządu był też pytany o doniesienia "Dziennika Gazety Prawnej", że polski rząd rozważa pozwanie Komisji Europejskiej za bezczynność w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

"To jeden z wariantów, który w sensie prawnym jest możliwy. Natomiast w tej chwili takiej decyzji nie ma, żeby tak daleko iść. Natomiast faktycznie jest prawdą, że KE jest bezczynna w tym zakresie, czyli faktycznie spełnia to przesłanki" - odpowiedział Müller.

Pytany o możliwość blokowania przez Polskę pewnych decyzji w UE, np. pakietu klimatycznego, rzecznik rządu odpowiedział, że w ramach Rady UE głosowane są równe akty prawne, gdzie czasem obowiązuje jednomyślność. "I to jest wariant, który jest brany pod uwagę, jeżeli chodzi o wstrzymywanie niektórych prac, jeśli doszłoby do naruszenia, takiego skrajnego, obowiązujących zasad w UE. W tej chwili niestety zmierzamy do takiego punktu, w którym należał będzie uznać, że faktycznie te zasady są skrajnie łamane" - stwierdził Müller.

(PAP)

wni/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (34)

dodaj komentarz
langdon25
Pinokio i spóła - jednak wam zależy na tej kasie od okropnej UE ?!

Przecież UE to największy wróg pisuara - ale łapę po kase wyciągacie i UE was nie brzydzi ????!!!!

Całe pisowskie zakłamanie .
marszalek2020
TVN-owska propaganda (przez media których kapitał chce wyciągnąć z polskich podatków 300 miliardów dolarów za mienie pożydowskie). Lepiej rozejrzyj się dookoła nim będzie za późno :)
pstrzezek
No to Unia ma przechlapane ;) A mieli szansę by Polska z Jarozbawem ich zreformowała ale nie, nie chcą i koniec. Mateusz niczym mały piesek szczka i grozi że ugryzie pana który go trzyma na długiej smyczy. Wygląda to groźnie :)
and00
Zastanawia mnie dlaczego osoby bezpodstawnie (bo Polska żadnych Unijnych praw ani traktatów nie łamie) chcą żeby KE nie wypłacała Polsce należnych nam pieniędzy?
Każdy taki ruch Unii zmniejsza powoli stosunek sympatyków naszego członkostwa
Mi to się podoba, ale piszącym tu internacjonalistom powinno zależeć
Zastanawia mnie dlaczego osoby bezpodstawnie (bo Polska żadnych Unijnych praw ani traktatów nie łamie) chcą żeby KE nie wypłacała Polsce należnych nam pieniędzy?
Każdy taki ruch Unii zmniejsza powoli stosunek sympatyków naszego członkostwa
Mi to się podoba, ale piszącym tu internacjonalistom powinno zależeć na naszym członkostwie w tym neoZSRR
300_pala
Zastanów się dlaczego
Łamiąc prawo tracisz prawo
and00 odpowiada 300_pala
Abstrahując od absurdu tej tezy, to jakie prawo Polska złamała?
and00 odpowiada 300_pala
Uważasz że jeżeli np przekroczyłeś prędkość samochodem, to pracodawca z tego powodu może odmówić ci wypłaty wynagrodzenia???
300_pala odpowiada and00
Używając auto firmowe do celów prywatnych trafia prawo do pełnego odliczenia VAT.
pstrzezek
No to mówisz "dajta bo się należy" :) No bo "zabierajo" bezpodstawnie. Nikt nie będzie utrzymywał pasożyta który przepala nieswoją kasę bez logiki i planu, oprócz tego by dalej utrzymać się przy władzy
broiniac odpowiada 300_pala
Dalej nie odpisałeś jakie prawo Polska złamała... Ale spoko, wdaj się w retorykę o vacie i autach firmowych...

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki