REKLAMA
PILNE

Afera mailowa. Polski rząd miał doprowadził do usunięcia z komunikatora Telegram kanałów z przeciekami

2021-07-15 22:14, akt.2021-07-16 10:57
publikacja
2021-07-15 22:14
aktualizacja
2021-07-16 10:57
Afera mailowa. Polski rząd miał doprowadził do usunięcia z komunikatora Telegram kanałów z przeciekami
Afera mailowa. Polski rząd miał doprowadził do usunięcia z komunikatora Telegram kanałów z przeciekami
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Interwencja polskiego rządu oraz pomoc jednego z krajów NATO pomogły usunąć z komunikatora Telegram dwa kanały, gdzie od kilku tygodni umieszczano materiały pochodzące ze skrzynki ministra Michała Dworczyka - informuje w czwartek Wirtualna Polska. Niebezpiecznik tweetuje zaś, że drugi z kanałów jednak wciąż działa.

Według Wirtualnej Polski "w walkę z dwoma kanałami działającymi na Telegramie zaangażowanych było kilka departamentów Kancelarii Premiera Rady Ministrów". "Urzędnicy z departamentów regulacji cyfrowych, prawnego i polityki cyfrowej zasypywali pismami samego Telegrama, jak i inne instytucje odpowiedzialne lub mogące mieć wpływ na jego działanie" - czytamy na WP.pl.

Portal dowiedział się, że "kluczową rolę odegrał jeden z doradców w departamencie cyberbezpieczeństwa KPRM, odpowiedzialny za kontakt z Telegramem".

"Można powiedzieć, że w pewnym momencie Telegram został uświadomiony, że dalsze utrzymywanie tych dwóch kanałów może zagrozić istnieniu samego Telegrama, a KPRM dysponuje instrumentami, które pomogą to wyegzekwować" - powiedziała Wirtualnej Polsce osoba zaangażowana w proces usuwania obu kanałów.

WP.pl podaje, że kluczowa okazała się również "pomoc ze strony jednego z krajów NATO, gdzie znajduje się część infrastruktury Telegrama". "W ten sposób udało się wywrzeć na firmę presję, która sprawiła, że w czwartek wieczorem kanały zostały usunięte" - wyjaśnia.

Według Wirtualnej Polski "Polakom pomogli też Amerykanie - na Telegram naciskało Apple - firma zarządzająca aplikacją miała usłyszeć groźbę usunięcia komunikatora ze sklepu Apple". "Polakom pomagało też Google - w tym przypadku również chodziło o presję dotyczącą wycofania aplikacji ze sklepu Google" - czytamy.(PAP)

agzi/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
anty12
Znowu mielismy, chcemy itd a wyszlo jak zwykle. Ten kraj reoretyczny jawet niema cyberarmii/hakerow zeby zrobic z tym porzadek. Bantustan na 500+.
jpelerj
Z ostatniej chwili tt: oba kanały działają, tylko trzeba przez VPN.
samsza
Wystarczy przesłać np. panu posłowi Szczerba, on ujawni prawdę.
jpelerj
Nie, pojawią się inne. Nie ma za co.
wrecker
W 2015 nagrania PO to były dla pisiorów "taśmy prawdy" (no zanim się okazało że jest nagrany też Morawiecki). Ale teraz to nie są "maile prawdy" tylko "tchórzowski atak postkomuny na Rzeczpospolitą za to, że wstała z kolan"
jkl777
Tak to jest jak ciecie rzadza. Ciec to powinien miec miotle w rece i tego temu Panu zycze.
and00
Ciecie rządzili do 2015
Pan Graś nawet będąc prominentnym członkiem partii rządzącej i przyjacielem Tuska wykonywał zawód ciecia

Powiązane: Afera mailowa - włamania do poczty polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki