REKLAMA

Polski rynek deweloperski czeka fala konsolidacji i przejęć

2021-05-27 10:00
publikacja
2021-05-27 10:00
Polski rynek deweloperski czeka fala konsolidacji i przejęć
Polski rynek deweloperski czeka fala konsolidacji i przejęć
fot. Bilanol /

W najbliższych latach polski rynek deweloperski czeka fala konsolidacji i przejęć zarówno ze strony dużych polskich firm deweloperskich szukających możliwości wzrostu, ale także przez kapitał międzynarodowy doceniający potencjał i atrakcyjność polskiego rynku mieszkaniowego, w tym także rynku czynszowego - oceniają eksperci JLL.

Eksperci wskazują, że banki ziemi wielu deweloperów skurczyły się w ostatnich latach, a ograniczona dostępność gruntów pod zabudowę nie pozwala na szybkie zwiększenie liczby przygotowywanych inwestycji.

"W takiej sytuacji jedną ze ścieżek wzrostu jest ekspansja geograficzna. Warto przy tym przypomnieć, że wbrew pozorom rynek deweloperski jest rozdrobniony i silnie lokalny. Na ponad 640 firm deweloperskich aktywnych na 6 największych polskich rynkach mieszkaniowych, tylko niewielka część z nich działa w więcej niż jednym mieście" - podano w raporcie.

W ocenie ekspertów JLL, przejęcie lokalnej firmy deweloperskiej może być sposobem na rozwiązanie dwóch kluczowych problemów wejścia na nowy rynek.

"Pierwszy z nich wiąże się z przejęciem portfela gruntów, a co równie ważne, także lokalnych kompetencji pozwalających doświadczonym lokalnym deweloperom skuteczniej pozyskiwać działki budowlane. Drugi dotyczy uzyskiwania decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji inwestycji mieszkaniowych. Często obserwowana uznaniowość w urzędniczych decyzjach powoduje, że lokalnym deweloperom doświadczonym w kontaktach z wydziałami architektury łatwiej jest prowadzić procesy administracyjne" - ocenił Paweł Sztejter, dyrektor działu mieszkaniowego JLL.

"Warto wreszcie pamiętać, że przejęcia są także racjonalne z perspektywy komercjalizacji inwestycji – praktyka pokazuje, że lokalna marka dewelopera znanego w mieście od lat wzmocniona silnym brandem firmy ogólnopolskiej daje często większy potencjał, niż organiczne budowanie obecności na lokalnym rynku" - dodał.

Autorzy raportu wskazują, że transakcje takie jak pomiędzy Dom Development i Euro Styl w Trójmieście, planowane przez tę samą firmę przejęcie krakowskiego Sento, zakup firmy Archicom przez Echo Investment, czy Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego przez Robyg to dopiero początek procesu konsolidacji rynku deweloperskiego.

Ich zdaniem, za przejęciami firm deweloperskich stoją nie tylko więksi deweloperzy ogólnopolscy, ale także kapitał międzynarodowy.

"Przykładem może być zeszłoroczne przejęcie Murapola przez fundusz inwestycyjny ARES, zakup Echo Investment przez węgierską firmę nieruchomościową WING, czy proces akwizycji Budimexu Nieruchomości" - podano w raporcie.

Autorzy raportu wskazują, że inwestorzy zainteresowani są zakupami w Polsce ze względu na ogromny potencjał rynku mieszkaniowego, możliwości dalszego rozwoju oraz rentowność branży deweloperskiej. Inwestorów interesuje także rynek najmu mieszkań.

"Fundusze inwestycyjne są na tyle zainteresowane inwestycjami w rynek czynszowy w Polsce, że gotowe są w tym celu kupować firmy deweloperskie z myślą o przekształceniu ich - przynajmniej częściowo - w firmy budujące i zarządzające portfelem mieszkań na wynajem. Przykładem takiej transakcji może być przejęcie wrocławskiego Vantage Development przez niemieckie TAG Immobilien" - poinformował Paweł Sztejter.

JLL to firma doradcza świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Grupa działa w ponad 80 krajach. (PAP Biznes)

sar/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
prs
To dobrze, zdrowy uklad.

Nie tylko rynek deweloperski.. jest masa firm do przejecia z tym ze zwykly Kowalski nie ma zielonego pojecia jak to zrobic..
To prostsze niz sie wydaje lecz.. mysli nad durnym kredytem hipotecznym, nie nad tym ze kupujac firme z dochodem na pewnym poziomie, moglby kupic chate za gotowke za dwa,
To dobrze, zdrowy uklad.

Nie tylko rynek deweloperski.. jest masa firm do przejecia z tym ze zwykly Kowalski nie ma zielonego pojecia jak to zrobic..
To prostsze niz sie wydaje lecz.. mysli nad durnym kredytem hipotecznym, nie nad tym ze kupujac firme z dochodem na pewnym poziomie, moglby kupic chate za gotowke za dwa, czy trzy lata, a moze nawet za trzy miesiace, to nie dociera, nie ma w glowie "klik"..

I tyle..

Poczytajcie powtarzane w kolko bzdury z komentarzy ponizej..
Jak mantra, az nudne te powielanie bzdur..

Tak jak mowie, ludziska nie maja pojecia (o wlasnych mozliwosciach!)..
talmud
wasze ulice nasze kamienice .....LMAO

https://www.youtube.com/watch?v=EHkNdpre4O0
300_pala
Obecnie jestem we Wrocku miasto żabek i developerow

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki