REKLAMA

Polski rynek biurowy w 2017 roku był rekordowy pod względem sprzedaży

2018-02-11 10:00
publikacja
2018-02-11 10:00

Polski rynek biurowy urósł w 2017 roku o ponad 736 tys. mkw. - podała firma doradcza JLL. Jak ocenił dla PAP dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka, miniony rok był rekordowy pod względem rosnącej podaży, ale także popytu.

fot. / / YAY Foto

"Na koniec grudnia 2017 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wyniosły 9,7 mln mkw., z czego blisko 4,4 mln mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą" - podała firma doradcza JLL. "Na wzrost zapotrzebowania na powierzchnię biurową miał wpływ dynamiczny wzrost zatrudnienia, generowany między innymi przez firmy z sektora usług dla biznesu" - dodała JLL.

Jak ocenił Górka, "polski rynek biurowy od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwija i można w obecnym stanie uznać go za dojrzały, ponieważ widać coraz większe rozwarstwienie pomiędzy podażą nowoczesną a powierzchniami starej generacji". Dodał, że "niewątpliwie jest to zasługa bardzo dobrze rozwijającego się sektora inwestycyjnego".

"Miniony rok był rekordowy pod względem rosnącej podaży, ale także popytu" - zauważył Górka. "W ostatnich dwóch latach podaż powierzchni na rynku biurowym wzrosła o ponad 25 proc. względem rekordowego 2015 roku" - dodał ekspert.

Na szczególną uwagę zasługują nowe trendy w projektowaniu powierzchni biurowych, które cechuje wyjątkowa dbałość o odpowiednią produktywność pracowników, a to przekłada się wprost na wyniki finansowe firm.

"Polska cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, dzięki czemu aktywność inwestycyjna w naszym kraju wzrosła przeszło 5 proc." - powiedział Górka. Dodał, że "w kolejnych latach możemy spodziewać się nadal dużej aktywności deweloperskiej" - dodał.

"W realizacji pozostaje obecnie blisko 2 mln mkw. powierzchni, z czego 1,1 mln mkw. przypada na główne rynki poza Warszawą" - podała firma JLL.

Według informacji firmy doradczej ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł spadek wskaźnika pustostanów do 9,9 proc. - dla wszystkich głównych rynków regionalnych, poza Warszawą. W stolicy jest to 11,7 proc. "Ogółem, poziom powierzchni niewynajętej dla Polski kształtuje się na poziomie 10,8 proc." - poinformowała firma JLL.

W maju 2017 roku najwyższy poziom pustostanów był w Katowicach (14,6 proc.), Warszawie (14 proc.) i Szczecinie (13,9 proc.), a najniższy notowano w Łodzi (5,8 proc.) oraz Krakowie (6,8 proc.).

autor: Mariusz Polit

edytor: Dorota Skrobisz

mp/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
silvio_gesell
A potem brakuje rąk do pracy.
zbyszek_od_dobrej_zmiany
Na co czekasz? Rzucaj ciepłą posadkę w korpo i przerzuć się na ekologiczną hodowlę kartofli.
Będziesz je mógł sprzedawać do sieci handlowych które podzielają twoje wartości.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki