Polski przemysł w recesji. Sytuacja jak w 2009 roku

Najnowsze dane z polskiego sektora wytwórczego sygnalizują nieco wolniejsze tempo spowolnienia aktywności gospodarczej. Ale bieżąca produkcja oraz eksport malały w najszybszym tempie od 2009 roku.

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego w styczniu podniósł się do 48,2 pkt. wobec 47,6 pkt. odnotowanych w grudniu. Grudniowy rezultat był najniższym odczytem tego indeksu od kwietnia 2013 roku. Wynik styczniowy był za to lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się rezultatu na poziomie 47,8 pkt.

(Bankier.pl)

„Osłabienie warunków w polskim sektorze przemysłowym obserwowane od końca 2018 było wciąż widoczne w czerwcu. Wielość produkcji spadła w najszybszym tempie od czerwca 2009, tak samo jak eksport, którego spadek wiązani ze słabym popytem w Europie. Zapasy niesprzedanych towarów kumulowały się najszybciej od niemal 20 lat, a poziom zaległości gwałtownie się obniżył” – taki ponury obraz koniunktury w polskim przemyśle wyłania się ze styczniowego raportu firmy IHS Markit.

Przypomnijmy, że w 2009 roku przez gospodarkę przetaczała się pierwsza po II wojnie światowej globalna recesja będąca następstwem najsilniejszego kryzysu finansowego od Wielkiej Depresji z lat 30 XX wieku. W 2009 roku Polska uniknęła formalnej recesji (czyli ujemnej dynamiki PKB) tylko dlatego, że import spadał szybciej niż eksport, co skutkowało dodatnią kontrybucją handlu zagranicznego do PKB.

Nieco wyższy od grudniowego odczyt wskaźnika PMI to zasługa wzrostu subindeksu zatrudnienia, które po trzech miesiącach spadków znów zaczęło rosnąć. Nieco wolniej niż w grudniu malał napływ nowych zamówień. Mimo to styczniowy odczyt i tak był drugim najniższym wynikiem w ciągu 5,5 lat.

„Styczniowy wzrost głównego wskaźnika PMI nieco przyćmił złe ogólne wyniki dla polskiego sektora przemysłowego. Wielkość produkcji spadła najszybciej od połowy 2009 roku (…) Ponadto najszybsza od 20 lat kumulacja zapasów wyrobów gotowych oraz znacząca redukcja zaległości produkcyjnych sugerują, że w najbliższym czasie trend wielkości produkcji pozostanie negatywny” – komentuje Trevor Balchin, dyrektor w IHS Markit.

PMI dla sektora przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji tej części gospodarki. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość tego wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ogólną poprawę warunków w badanym sektorze. Indeks PMI uważany jest za wskaźnik wyprzedzający wobec danych makroekonomicznych z realnej gospodarki (np. tych zbieranych przez GUS).

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 75 wektorwg

Zmiany w leasingu. Zmniejszenie popytu na auta bo szuka się kasy na matki plus.

! Odpowiedz
76 82 palestrina

poczęści zgadzam sie z wektorwg, szalone socjalistyczne ambicje rozdawania pieniędzy dokręcaja śrube przesiębiorcom. co nie wróży nic dobrego. rozdawnictwo np: za utracony deputat - kilkaset milionów itd. ehhh szkoda słów

! Odpowiedz
104 105 dr_zweig

Pis prowadzi błędną politykę rozdawnictwa i ekspansji monetarnej taniego pieniądza. Taka polityka daje zazwyczaj kilka lat prosperity po czym następuje dotkliwa recesja, która często cofa poziom życia poniżej wyjściowego. Moim zdaniem Polska zaliczy pierwszą recesję od 1989 r. i to z rosnącą inflacją co dodatkowo obniży poziom życia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
118 51 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
43 68 1984

A za co zostali ukarani Chińczycy i Koreańczycy z południa? Dzisiejszy PMI jak w Polsce. Poprzedni odczyt mieli wyższy, u nas był niższy. Strzelali do loch w ciąży, że im spada?

! Odpowiedz
80 42 marxs odpowiada 1984

"Francuskie służby sanitarne znalazły 795 kg mięsa chorych krów z Polski w dziewięciu firmach sektora rolno-spożywczego we Francji - poinformował w piątek minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej tego kraju Didier Guillaume.Minister podkreślił, że jest "to straszne oszustwo, oszustwo gospodarcze, oszustwo zdrowotne w polskiej rzeźni". "Dowiedzieliśmy się o tym przedwczoraj wieczorem i oddelegowaliśmy do tej sprawy wszystkie nasze zespoły" - zaznaczył."
czyli nie dziki wykończyły polski przemysł mięsny tylko Pan Ardanowski z PIS bo to oni ponosza odpowiedzialność za to
ps.tylko szkoda tych pożytecznych zwierząt które z przyczyn politycznych PIS zabił w dziesiątkach(setkach?) tysięcy sztuk tylko po to aby parę glosów więcej zdobyć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 42 1984 odpowiada marxs

Co mają te krowy do PMI? Jedź na wieś bronić dziki to dowiesz sie jak sa pożyteczne.

! Odpowiedz
97 90 antybolszewik

Niech zgadnę. Podczas następnego etapu cyklu -recesji to Rząd będzie szukał pieniędzy w kieszeniach przedsiębiorców czy w kieszeniach elektoratu "Socjal+"

! Odpowiedz
109 113 londonern

Niemozliwe - brak jakichkolwiek inwestycji, poza supermarketamki i magazynami nie zdaje egzaminu? Obsadzenie swoimi miernotami spolek skarbu panstwa nie podnioslo PMI? Spychanie nauki na samo dno przez madruska Gowina nie popchnelo Polski w strone rozwoju? Nieprawdopodobne.
Naprawde sie dziwie, ze ktos sie jeszcze dziwi. Na samej konsumpcji daleko sie nie zajedzie. Tym bardziej, ze dla Mateuszka najlepiej bylo by gdyby ludzie tyrali za miske ryzu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
88 75 psokal

Podpowiem partii jaki przekaz dnia powinna ustalić: "O ile rozwój przemysłu w latach 2017-18 jest zasługą rządu PiS", o tyle spadek produkcji w 2019 to wina Merkel, UE oraz noża w plecy wbitego przez lewaków". Dla żelaznego elektoratu taka logika wystarczy. Tyle pozostaje z tej "fabryki Europy", jak to pan premier ładnie ujął.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil