Polski przemysł w recesji. Sytuacja jak w 2009 roku

Najnowsze dane z polskiego sektora wytwórczego sygnalizują nieco wolniejsze tempo spowolnienia aktywności gospodarczej. Ale bieżąca produkcja oraz eksport malały w najszybszym tempie od 2009 roku.

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego w styczniu podniósł się do 48,2 pkt. wobec 47,6 pkt. odnotowanych w grudniu. Grudniowy rezultat był najniższym odczytem tego indeksu od kwietnia 2013 roku. Wynik styczniowy był za to lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się rezultatu na poziomie 47,8 pkt.

(Bankier.pl)

„Osłabienie warunków w polskim sektorze przemysłowym obserwowane od końca 2018 było wciąż widoczne w czerwcu. Wielość produkcji spadła w najszybszym tempie od czerwca 2009, tak samo jak eksport, którego spadek wiązani ze słabym popytem w Europie. Zapasy niesprzedanych towarów kumulowały się najszybciej od niemal 20 lat, a poziom zaległości gwałtownie się obniżył” – taki ponury obraz koniunktury w polskim przemyśle wyłania się ze styczniowego raportu firmy IHS Markit.

Przypomnijmy, że w 2009 roku przez gospodarkę przetaczała się pierwsza po II wojnie światowej globalna recesja będąca następstwem najsilniejszego kryzysu finansowego od Wielkiej Depresji z lat 30 XX wieku. W 2009 roku Polska uniknęła formalnej recesji (czyli ujemnej dynamiki PKB) tylko dlatego, że import spadał szybciej niż eksport, co skutkowało dodatnią kontrybucją handlu zagranicznego do PKB.

Nieco wyższy od grudniowego odczyt wskaźnika PMI to zasługa wzrostu subindeksu zatrudnienia, które po trzech miesiącach spadków znów zaczęło rosnąć. Nieco wolniej niż w grudniu malał napływ nowych zamówień. Mimo to styczniowy odczyt i tak był drugim najniższym wynikiem w ciągu 5,5 lat.

„Styczniowy wzrost głównego wskaźnika PMI nieco przyćmił złe ogólne wyniki dla polskiego sektora przemysłowego. Wielkość produkcji spadła najszybciej od połowy 2009 roku (…) Ponadto najszybsza od 20 lat kumulacja zapasów wyrobów gotowych oraz znacząca redukcja zaległości produkcyjnych sugerują, że w najbliższym czasie trend wielkości produkcji pozostanie negatywny” – komentuje Trevor Balchin, dyrektor w IHS Markit.

PMI dla sektora przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji tej części gospodarki. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość tego wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ogólną poprawę warunków w badanym sektorze. Indeks PMI uważany jest za wskaźnik wyprzedzający wobec danych makroekonomicznych z realnej gospodarki (np. tych zbieranych przez GUS).

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 8 do_niczego

Pytanie do redaktora czy te fabryki zachodnie OPLA,WOLSWAGENA,AUDI otwierane w polsce to też polski przemysł,nie wspomnę o zachodnich bankach i marketach. Cała POLSKA wraz z polakami tanią siłą roboczą sprzedana zachodowi.

! Odpowiedz
36 36 piterro1980

Przepraszam , ale jaki ,,polski przemysł''. Chyba zagraniczny przemysł w Polsce. PMI słabe? No i co? To niech walnie ale z kretesem. Złoto i franuś w górę a że jestem po zakupach... Czekam, dajcie znać kiedy, bo tak się na ten krach zanosi odkąd PiS i Trump wygrali wybory. Lewacka prasa donosi o krachu tuż tuż a na horyzoncie ....zielono.Podajcie w końcu jakąś datę tak plus minus 5 lat bo tacy fachowcy to powinni się w takim marginesie błędu zmieścić. Rozumiem jednak że jak ,,pucuś'' Schetyna obejmie władzę po jesiennych wyborach to widmo załamania rynków przejdzie a na świecie zapanuje dobrobyt. Michnikowi może nawet wyrosną trzecie zęby...dobranoc misie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 61 1984

Ręce i nogi opadają gdy czyta się komentarze. Na całym świecie PMI spada, dzisiaj dla Chin i Korei podano 48.3. Zdaniem komentujących winna jest karma za dziki (@marxs, czekam na kolejną dawkę humoru), krowy, budżetówka i co tam ślina na język przyniesie. Wiecie co mierzy PMI?

! Odpowiedz
19 21 h-b

PMI zawsze zależy pośrednio od zasobności portfeli całego społeczeństwa danego kraju ...Jeśli jest ono coraz mniej zasobne PMI raczej nie będzie Szczytowało ...

! Odpowiedz
19 28 and00 odpowiada h-b

Ale prawdy objawione wypisujesz.
Czyli w Szwajcarii nie schodzi poniżej 90, a w takich np Chinach nie wychodzi ponad 20?
A to o czym ty piszesz to ewentualnie CCI albo CSI

! Odpowiedz
8 16 h-b odpowiada and00

Mądrala ekonomiczny ...Napisałem zależy pośrednio ,a przyczyn jego zmian ...jest dużo więcej...

! Odpowiedz
10 42 kimdzongtusk

Rozrost budżetówki. Każdy chce brać kasę za pierdzenie w stołek a robić nie ma komu. Co bardziej wykwalifikowany ślusarz, spawacz czy informatyk spada na zachód . U nas zostają same misiewicze, Dixi i Pixi z NBP i tym podobni. Czy Polsce potrzeba 600 tysięcy ( niektórzy twierdzą, że więcej ) urzędników ? Przez to np. nauczyciele zarabiają za mało .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 domisie

A ja mam CIT 9 proc od stycznia. i się cieszę

! Odpowiedz
32 46 h-b

Jak się nie daje ludziom od wielu lat za sumienną ,wydajną pracę w miarę godnie zarobić tylko na Maxa żeruje się od lat na ich pracy - to z czego na dłuższą metę ma się rozwijać perspektywicznie gospodarka z śmieciowego,minimalnie taniego,czasowego,coraz bardziej niepewnego zatrudnienia czy z szaro czarnego pseudo zatrudniania bez żadnych praw.Żałosne !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil