REKLAMA
ZAGŁOSUJ

"Polski ład": składka zdrowotna nie dla wszystkich

2022-01-14 07:59
publikacja
2022-01-14 07:59
"Polski ład": składka zdrowotna nie dla wszystkich
"Polski ład": składka zdrowotna nie dla wszystkich
fot. PrzemoN / / Shutterstock

"Polski ład" zwalnia z płacenia składki zdrowotnej. Nowe, wadliwie sformułowane przepisy prawa podatkowego przewidują zerowe obciążenie dla osób, które zarabiają więcej niż średnia krajowa. Prokurenci zostali wykluczeni z obowiązku opłacania składki zdrowotnej.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

To kolejna luka przepisów "Polskiego ładu". Po zamieszaniu z poprawnym wyliczeniem listy płac, wypłacie niższej pensji części pracowników budżetówki oraz licznych wątpliwościach odnośnie składania PIT-2 wszystko wskazuje na to, że nowe prawo podatkowe zawiera kolejny błąd.

"W przypadku nieobliczania zaliczki na PIT przez płatnika od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł" – brzmi treść art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej. Jak wskazuje "DGP", zapis sprowadza się w praktyce do tego, że nie wszyscy zapłacą składkę zdrowotną.

Do osób, które nie zapłacą składki zdrowotnej z powodu niepoprawnie sformułowanego przepis, są prokurenci. Pracodawca nie odprowadza zaliczek na PIT, czyli zgodnie z zapisem "Polskiego ładu" obciążenie z tytułu daniny zdrowotnej wynosi 0 zł. W przypadku prokurentów stawka jest wysoka, ponieważ zarabia oni więcej niż 30 tys. zł w ciągu roku - taką kwotę mogą otrzymać w ciągu jednego miesiąca.

Podobnie wygląda sytuacja osób, które zwolnią swojego płatnika z pobierania zaliczek na podatek dochodowy. W takim wypadku również nie zapłacą składki zdrowotnej. Zanim przepisy "Polskiego ładu" weszły w życie, nie było możliwości zwolnienia płatnika z pobierania zaliczek na PIT. Obecnie z tej opcji skorzystają osoby, które zakładają, że ich roczne przychody nie przekroczą kwoty wolnej od podatku, czyli 30 tys. zł rocznie.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

DF

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ania12345678
Tutaj jest zestawienie jak trzeba płacić przy każdej formie opodatkowania: ksiega.pl/sklada-zdrowotna-w-nowym-ladzie-w-jednoosobowej-dzialalnosci-i-w-spolkach/
fakt2
Zlikwidowano możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatki i NADAL pozostawiono grupy uprzywilejowywanych, za których skałki finansuje budżet państwa, np. część rolników, osoby duchowne itd.
3xx
to jest polski "ład" wlasnie - kolejny pokaz tego jak zagmatwane prawo przygotowuje ten nieudolny rzad, no ale on ekspertow nie zatrudnia - bo experci nie chcieli realizowac ich programu...
apolonia
och ty pełowski piewco sukcesu sienkiwicza
iandrew odpowiada apolonia
Czy każda krytyka PIS to od razu pochwałą dla PO? Wcale nie PO czy Lewica tak samo złe ustawy robili i często głosują z PIS. Prawdziwa krytyka PIS idzie z Konfederacji i obozów prawicowych (bo pis pokazał, że nie jest prawicą, tylko jakąś socjaldemokracją).
jas2 odpowiada iandrew
Konfederacja jest niby OK, ale trochę dziecina.

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki