REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

"Polski ład" sięgnie do kieszeni rodziców samotnie wychowujących dzieci

2022-01-11 09:15, akt.2022-01-11 11:17
publikacja
2022-01-11 09:15
aktualizacja
2022-01-11 11:17
"Polski ład" sięgnie do kieszeni rodziców samotnie wychowujących dzieci
"Polski ład" sięgnie do kieszeni rodziców samotnie wychowujących dzieci
fot. Krzysztof Pacula / / FORUM

"Polski ład" wprowadza nową ulgę dla rodziców samotnie wychowujących dziecko. Od 2022 r. każda taka osoba otrzyma 1500 zł niezależnie od wysokości dochodu. Najwięcej stracą osoby zarabiające powyżej 9,1 tys. zł brutto miesięcznie.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Samodzielna matka lub ojciec mogą skorzystać z dodatkowej ulgi na dziecko przy rozliczeniu PIT. "Polski ład" zmienił dotychczasowe zasady rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Dla wszystkich osób uprawnionych do świadczenia będzie jedna kwota ulgi w wysokości 1500 zł. Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 r.

"Polski ład wprowadza nową ulgę dla samodzielnych rodziców w wysokości 1500 zł. Nowa ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci - dla wszystkich rodziców, co oznacza, że samotni od dochodów powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500+1100)" – napisała na Twitterze Barbara Socha.

Nowa ulga dla samodzielnych rodziców

Do tej pory podatek dochodowy osoby samotnie wychowującej dziecko był obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. W związku ze wzrostem kwoty wolnej od podatku od 2022 roku ta zasada została zmieniona i zastąpiona ulgą na dziecko dla rodziców samotnie je wychowujących w kwocie 1500 zł. Otrzyma ją każda uprawniona osoba bez względu na wysokość dochodu.

– Zastępując wspólne rozliczenie zwykłym odliczeniem od podatku, wprowadziliśmy rozwiązanie prostsze, niewiążące się z koniecznością dokonywania skomplikowanych wyliczeń, a jednocześnie korzystne dla znacznej większości osób, które z niego korzystały – mówił Jan Sarnowski, wiceminister finansów podczas sobotniej konferencji prasowej.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

"Polski ład" – kto straci na nowej uldze?

Wiceminister wskazuje, że większość osób zyska na wprowadzeniu nowej ulgi dla samotnych rodziców, ale są również podatnicy, którzy stracą. Należą do nich osoby zarabiające powyżej 9,1 tys. zł brutto miesięcznie, czyli około 6,4 tys. zł "na rękę". Nowa ulga przyniesie niższą korzyść podatkową. Stosując poprzednie wyliczenia, rodzice samotnie wychowujący dziecko mogliby zmniejszyć obciążenie publiczno-prawne o około 300 zł miesięcznie więcej niż obecnie – podaje portal 300gospodarka.pl.

– Dotychczasowe przepisy umożliwiały wspólne rozliczenie podatkowe dla samotnych rodziców z dzieckiem. W praktyce oznaczało to, że dochody samotnej matki lub ojca osięgnięte w danym roku podatkowym dzielono przez dwa, kolejno wyliczano podatek dochodowy (stosując odpowiednie przepisy) oraz przemnażano uzyskaną sumę przez dwa. Wprowadzenie nowej ulgi podatkowej w wysokości 1500 zł, zamiast wspólnego rozliczenia, wpłynie niekorzystnie na sytuację samotnych rodziców, którzy mają wyższe zarobki. Im wyższy dochód, tym wyższa strata. Trudno określić, ile dokładnie osób skorzysta, a ile straci, ponieważ różnice pomiędzy wysokością wynagrodzeń rodziców samotnie wychowujących dzieci są spore – mówi księgowa z jednego z biur rachunkowych we Wrocławiu.

DF

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
kiwixix
Czemu mam płacić za jakieś paniusie, które na początku były chętne, ale potem coś im się odwidziało, bo przecież państwo pomoże. Co innego wdowy i wdowcy.
jangcy
Kluczowe w tej całej narracji wokół zmiany podatkowych i Polskiego Ładu jest rozumienie słowa "większość" przez partię rządzącą i autorów programu. Jest ono kompletnie odwrotne od sensu tego słowa w normalnej polszczyźnie. "Większość" oznacza mniejszość po prostu i wtedy wszystko będzie się zgadzało.
ograbiony
Do zwolenników PiS. Przeczytaj i pomyśl. Jestem dość młodym wdowcem, sam wychowuję dziecko - półsierotę i sam mierzę się z życiem. A co robi PiS okrada mnie a w zasadzie ograbi moje dziecko z 10000 zł rocznie. I wmawia ludziom, że ci co zarabiają do 12800 na Polskim ładzie nic nie stracą. Ja i moje dziecko tracimy.Do zwolenników PiS. Przeczytaj i pomyśl. Jestem dość młodym wdowcem, sam wychowuję dziecko - półsierotę i sam mierzę się z życiem. A co robi PiS okrada mnie a w zasadzie ograbi moje dziecko z 10000 zł rocznie. I wmawia ludziom, że ci co zarabiają do 12800 na Polskim ładzie nic nie stracą. Ja i moje dziecko tracimy. I teraz każdy zwolennik PiS-u zanim da czerwoną łapkę, wrzuci jakiś głupi komentarz albo zarzuci mi że kłamię niech najpierw policzy jakie daniny (podatek i składkę zdrowotną) na rzecz Państwa zapłaci samotny rodzic z pensją 12800 (trochę więcej niż dwie średnie krajowe czyli dochód przeciętnego polskiego małżeństwa) wychowujący nieletnie dziecko, które ma rentę po zmarłej mamie/tacie np w wysokości 2500 teoretycznie nieopodatkowanej w 2022 r. a ile zapłaciłby w 2021 r. mi różnica wychodzi kilkunastu tysięcy. Tak rząd PiS traktuje osoby, już chyba wystarczająco pokrzywdzone przez los, którzy są mniej liczną grupą niż emeryci, nauczyciele, służby mundurowe, górnicy. Im szybko naprawiają błędy i dobrze. A samotnych rodziców, można okłamywać i okradać, bo ile stracą na polskim ładzie dowiedzą się dopiero w 2023 roku przy rozliczeniu podatku za 2022. Politycy PiS kłamią
franekxy
Ulga dla samotnych rodziców nie powinna być wogóle wprowadzana. Możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem powodowała patologie, typu rodzina 2 + 2 bez ślubu, gdzie każdy z rodziców mógł dzielić swój dochód na pół do wyznaczania stopy podatkowej, dzięki rozliczeniu z dzieckiem. Przy wolnej kwocie 30 tys. taka Ulga dla samotnych rodziców nie powinna być wogóle wprowadzana. Możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem powodowała patologie, typu rodzina 2 + 2 bez ślubu, gdzie każdy z rodziców mógł dzielić swój dochód na pół do wyznaczania stopy podatkowej, dzięki rozliczeniu z dzieckiem. Przy wolnej kwocie 30 tys. taka rodzina miałaby razem 120 tys. bez podatku doch.
Najbardziej naturalna byłaby możliwość dzielenia dochodu przez liczbę członków rodziny. Wtedy można by zlikwidować ulgę na dzieci i nie trzeba byłoby wprowadzać wynalazków typu ulga dla dużej rodziny. Pamiętajmy, że dzieci rosną, nie w każdej rodzinie co rok to prorok, przy czwórce dzieci ulga skończy się, jak pierwsze dziecko ukończy 18 lat a nadal pozostanie trójka do "wykarmienia".
ograbiony
Dlatego, że zdarzały się patologie trzeba ukarać innych np. wdowy i wdowców i ich dzieci półsieroty. Albo kobietę która odeszła od męża pijaka/hazardzisty i którą zarabia na dwóch etatach aby utrzymać rodzinę.
franekxy odpowiada ograbiony
Dlatego powinno się uwzględniać wszystkich członków rodziny na utrzymaniu, w przeciwnym razie zawsze ktoś będzie pokrzywdzony.
428ustka
ludzie juz sa tym zmeczeni coraz gorzej sie zyje brak perspektyw dla mlodych
jas2
Nowa ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci - dla wszystkich rodziców, co oznacza, że samotni od dochodów powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500+1100)"

Do tego 500+ oraz kapitał opiekuńczy 1000 zł przez rok.

Biedni się cieszą a bogatym to nadal mało.
killgore
A trolle z Nowogrodzkiej wyrabiają literówkę. Im wysoka pensja nie grozi, bo są płaceni zgodnie ze swoimi możliwościami intelektualnymi :)
dziadekjarek
500+ przestaje działać na suwerena.....

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki