Polski konsument zadowolony jak nigdy

Czegoś takiego polska statystyka gospodarcza jeszcze nie odnotowała. Po raz pierwszy w ciągu ostatnich 20 lat gusowskie wskaźniki ufności konsumenckiej przybrały wartości dodatnie. Oznacza to, że po raz pierwszy więcej jest konsumentów nastawionych pozytywnie niż negatywnie!

(FORUM)

Zapewne mało komu cokolwiek mówią takie skróty jak BWUK czy WWUK. To dość mało popularne wskaźniki ufności konsumenckiej sporządzane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny i Narodowy Bank Polski. Oba mierzą nastroje gospodarstw domowych i ich gotowość do dokonywania wydatków konsumpcyjnych.

(GUS)

W maju zarówno bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) jak i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) osiągnęły wartości dodatnie. BWUK wyniósł 3,1 pkt. (wzrost o 3,9 pkt. względem kwietnia) i osiągnął najwyższy poziom w 20-letniej historii badań. WWUK podniósł się o 3,7 pkt., osiągając wartość 0,6 pkt., co także było najwyższym poziomem w historii.

„Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Najbardziej poprawiły się oceny dotyczące możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 8,2 p. proc.) oraz oceny przyszłej i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 5,8 i 4,0 p. proc.)” – informuje Główny Urząd Statystyczny.

BWUK jest średnią sald ocen zmian sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, zmian ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnego dokonywania ważnych zakupów. Wskaźnik ten może się wahać w przedziale od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie.

Tak dobrze nie było nawet w szczycie kredytowego boomu latem 2007 roku. Co więcej, znani ze sceptycznego podejścia do życia Polacy rzadko kiedy tryskają takim optymizmem. Mówiąc precyzyjnie: w historii tych badań taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Więcej było konsumentów nastawionych pozytywnie niż negatywnie.

Może i nie mamy teraz w Polsce boomu gospodarczego, ale po raz pierwszy od wielu lat niezła koniunktura przekłada się na portfele konsumentów. Stopa bezrobocia szoruje po najniższych poziomach od 26 lat, a w wielu miastach firmy narzekają na brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników – dotyczy to zwłaszcza prostych prac fizycznych i zawodów technicznych.

Ponadto do niektórych konsumentów co miesiąc trafiają pieniądze z rządowego programu „Rodzina 500+”. Łącznie to 1,9 mld zł miesięcznie. Niezależnie od wątpliwości dotyczącej zasadności tych wydatków, w krótkim terminie te zwiększone transfery socjalne poprawiają nastroje i przyczyniają się do zwiększenia konsumpcji.

Jest jednak grupa, która może odczuwać lęk, obserwując rekordowo wysokie nastroje konsumentów. Są to giełdowi inwestorzy. To nie przypadek, że poprzednio tak wysokie odczyty BWUK i WWUK przypadły na przełomie 2007/08, gdy kończyła się wielka hossa na GPW.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 5 ~Mi_

Wszytko na kredyt i 500 + zdechnie to szybciej niż pisowkie trole się zorientować zdążą a jest ich tu pełno po krytyce mądrych wpisów to widać

! Odpowiedz
1 1 ~v2

Demografia to wyrówna - obecnie to jak zabawa na Titanicu

! Odpowiedz
1 15 ~mecenas_Roman

I jak to wyjaśni największy guru gospodarki tzw. Ryszard Swetru? Przecież on mówił, że nastąpi kryzys gospodarczy przez rządy PiS.

! Odpowiedz
5 0 ~asdf1

może dajmy sobie jeszcze szansę.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 13 ~Siun

To straszne. Wysoki WWUK i BWUK w Polsce wywołały światowy kryzys finansowy...

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 16 ~hgfhh

Inny wniosek nie rozumiesz :) dla zrozumienia kluczowa jest fraza " przekłada się na portfele konsumentów "

! Odpowiedz
9 29 ~Marek

No to szybka ankieta. Ci, którzy odczuwają w swoich portfelach ten dobrobyt - łapka do góry, ci którzy go nie dostrzegają - łapka w dół. Bo ja osobiście, od 3 lat nie dostałem podwyżki i nic się w moich zarobkach nie zmieniło. A ceny wyraźnie wzrosły.

! Odpowiedz
6 37 ~wniosek

Wystarczyło tylko pozbyć się fachowców z platformy i już " po raz pierwszy od wielu lat niezła koniunktura przekłada się na portfele konsumentów "

! Odpowiedz
18 5 ~inny_wniosek

Rozumiem, że fakt, że w całej Europie jest koniunktura a Niemcy na potęgę kupują towary z polskich montowni też miało wpływ pozbycie się fachowców z platformy???

! Odpowiedz
2 14 ~wniosek odpowiada ~inny_wniosek

nie rozumiesz

! Odpowiedz
3 0 ~Marek odpowiada ~wniosek

To wytłumacz

! Odpowiedz
11 9 ~Olo

Grecja zanim zbankrutowała rozwijała się w tempie 5-6% rocznie. Ludzie też byli szczęśliwi. Kupowali sobie samochody, kopali baseny, dawali podwyżki. A potem wystarczyło kilkanaście miesięcy i nastąpiło bankructwo. I skończyło się zadowolenie.

! Odpowiedz
11 7 ~Majster

Przy takich danych to dzisiaj w Dzienniku Hołecka chyba się zesra w gacie z podniety jak będzie o tym opowiadać. I ciekawe czy wspomni o tym, że zadłużenie Polski, pod rządami PIS (1,5 roku) wzrosło o 107 miliardów złotych.

http://www.finanse.mf.gov.pl/zadluzenie-skarbu-panstwa

! Odpowiedz
5 4 ~c2h2

Waluty spadają i niedługo osiągną punkt kiedy wart kupować . Z 10 letniego wykresu widać, że dla CHF i USD jest to 3zł a EU poniżej 4.Sztuczne pompowanie PLN się skończy co do tego jestem pewny

! Odpowiedz
1 3 ~klient

Przy takich kompetencjach i wiedzy pewnie świetnie zarabiasz na handlu walutą.

! Odpowiedz
3 0 ~c2h2 odpowiada ~klient

Nie handluje walutą ale jak popatrzysz na treny długoterminowe to zrozumiesz, chyba że nie umiesz czytać wykresów

! Odpowiedz
4 14 ~vicious

Boże chroń Jarosława i jego totalitarny reżim

! Odpowiedz
1 1 ~or

Pan redaktor skusił się na próbę przyspieszenia bicia serca wielu kobiet...

! Odpowiedz
5 3 ~edw

Jak coś rośnie, to musi spaść.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
49 21 122akrok

Socjalistyczna partia PiS rozdała socjalne zasiłki!!!
Rośnie zadłużenie kraju,koszty pracy,podatki,ceny towarów,napędzana jest inflacja!
Socjalizm dobrze się zaczyna,ale zawsze upada!!!
Ciemny lud kupi wszystko i za te wszystkie socjalne zasiłki zapłaci ten zwykły robotnik!!!

! Odpowiedz
10 65 ~wredny

"liberalna" PO 8 lat zamiast rozdawać Polakom rozdawała na lewo i prawo obcym - poczynając od "opcji walutowych" w latach 2008-2009 a rozdała 300 mld zł !

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 6 ~hm odpowiada ~wredny

Dług po 5 miesiącach rządzenia PiSu wzrósł o ponad 50 mld

! Odpowiedz
2 4 ~POtoZŁO odpowiada ~hm

...i względem PKB osiągnął POziom NIŻSZY niż za czasów PO/PSL! Do tego deficyt wynosi zaledwie 1,5% zaplanowanego na ten rok.

! Odpowiedz
1 4 ~bicer

Jeżeli dzięki 500 + ograniczono ubóstwo wśród dzieci ja jako ciemniak to kupuję, jeżeli podnieśli najniższą emeryturę o 17% z 883 zł do 1000 również to kupię ,jeżeli minimalna podniesiona została z 1750 do 2000 dla zwykłych robotników to kupię jeszcze raz mam trochę lat i nie tęskno mi za komuną ale dwadzieścia pięć lat słuchania że wszystko co państwowe jest be i tylko pseudoprywatyzacja wydajność ,przerost zatrudnienia ,schładzanie ,restrukturyzacja już tym człowiek .......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 11 ~Tomuś

Ja jako konsument jestem zadowolny z geting banku. Bank światowy klasa, styl i prestiż. Obsługa na najwyższym poziomie zwłaszcza Pani Kasia.

! Odpowiedz
27 38 ~polak

Wreszcie mamy Polskę prawdziwą, a nie teoretyczną.

! Odpowiedz
19 53 ~gość

A co na to Balcerowicz? Pytaliście go, czy już apopleksja go wzięła?

! Odpowiedz
13 38 ~mkop

Balcerowicz, jak konsumpcja rosła zaczynał schładzać gospodarkę, tak samo robiła HGW jak była Prezesem NBP. To doprowadziło do upadłości i wyprzedaży za bezcen majątku narodowego.

! Odpowiedz
7 27 ~wredny

wróci Balcerowicz wróci 20% bezrobocie jak w latach 2001-2003 gdy był prezesem NBP

! Odpowiedz
4 5 ~Jasko

gościu zwróć uwagę na powyższy wykres, jest odzwierciedleniem koniunktury światowej. Chwała "dobrej zmianie", ze szansy nie zaprzepaściła. Szkoda niestety, że w dużej mierze gospodarka kreci się na kredyt i za unijne pieniądze.

! Odpowiedz
3 9 ~LOLek odpowiada ~Jasko

LOL. I twoim zdaniem PiS zawsze ma takiego fuksa, że dochodzi do władzy w górce? Powinni ich zatrudnić jako maklerów - mają szczęście! :-) Chociaż inni - złośliwi, mówią, że po prostu wystarczy tyle nie kraść.

! Odpowiedz
6 2 ~hm

Żeby zrozumieć Balcerowicza trzeba zrozumieć Margaret Thacher

! Odpowiedz
1 3 ~bicer odpowiada ~hm

to tak jakby założyć świni siodło

! Odpowiedz
26 45 ~Alek

Brawo PiS !!! Wszystko zależy od rządzących i ich wyników pracy

! Odpowiedz
10 54 ~bonierządziPO

" po raz pierwszy od wielu lat niezła koniunktura przekłada się na portfele konsumentów "

! Odpowiedz
6 35 ~ZAGŁOBA

JA JESTEM ZADOWOLONY Z ZIMNEGO PIWA ZA 2.5.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil