REKLAMA

Polski konsument powraca

2020-06-23 07:54
publikacja
2020-06-23 07:54
Polski konsument powraca

Cechą charakterystyczną poniedziałkowej sesji na GPW była jej różnorodność. O ile WIG20 zaliczył w dniu wczorajszym zniżkę o 0,6%, o tyle optymizmu nie brakowało inwestorom w drugiej i trzeciej linii spółek. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskały odpowiednio 0,8% oraz 1,8%, pozostawiając daleko w tyle Europę, w której w obliczu braku porozumienia w kwestii Funduszu Odbudowy dominowały mieszane nastroje.

Wśród polskich blue chipów najsłabiej zachowywał się sektor finansowy z akcjami PKO BP (-2,2%) oraz PZU (-2,1%) na czele. Natomiast po drugiej stronie rynku znalazł się niepokonany CD Projekt, którego kapitalizacja wzrosła w poniedziałek o 3,7%, tym samym cena akcji ponownie znalazła się powyżej magicznej bariery 400 zł. Jest to o tyle zadziwiające, że w ubiegły czwartek spółka poinformowała o drugim już przeniesieniu terminu premiery gorąco wyczekiwanej produkcji „Cyberpunk 2077”. Wprawdzie reakcję, a w zasadzie jej brak można tłumaczyć tym, że kwestia przesunięcia terminu została już wcześniej „przetrawiona” przez rynek, niemniej fakt, że obecnie kurs znajduje się powyżej ceny z dnia ogłoszenia tej wiadomości świadczy o tym, że trend w branży gamingowej jest tylko jeden. Pozostając w temacie branży gier warto wspomnieć, że Ten Square Games (+4,7%) oraz 11 bit studios (7,5%) odnotowały wczoraj swoje historyczne maksima. Tymczasem akcje spółki CI Games pofrunęły w górę aż o 28,5% po informacji o planowanej premierze gry "Sniper Ghost Warrior Contracts 2" w IV kw. 2020 r.

Spośród opublikowanych krajowych danych makro, warto zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną, która w maju zaskoczyła pozytywnie i w ujęciu realnym spadła o 7,7% r/r po kwietniowym załamaniu o 22,9% r/r. Dane potwierdzają, że po rozpoczęciu stopniowego znoszenia ograniczeń konsumpcja zaczyna wracać do normy. Według danych z kart płatniczych, szczególną poprawę odnotowano w ostatnich dniach maja, a takie kategorie jak „meble, rtv, agd” czy „prasa, książki” osiągnęły wyższą sprzedaż niż w porównywalnym okresie roku poprzedniego. Silne ożywienie w sprzedaży detalicznej idzie w parze z dynamiczną poprawą nastrojów wśród konsumentów. Niektórzy ekonomiści już teraz prognozują, że wielkość sprzedaży detalicznej w ujęciu r/r ma szansę w czerwcu wyjść powyżej zera.

Tymczasem początek tygodnia za oceanem przyniósł umiarkowane wzrosty głównych amerykańskich indeksów. S&P500 wzrósł w poniedziałek o 0,7% a Nasdaq zyskując 1,1% niemal wyrównał swój historyczny rekord ustanowiony niecałe dwa tygodnie temu. W momencie pisania komentarza kolor zielony dominuje również w Azji.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki