REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polski fiskus kontra UE. "Nie można systematycznie uniemożliwiać skorzystania z odliczenia VAT"

2023-05-25 19:00
publikacja
2023-05-25 19:00

Prawo UE nie pozwala na systematyczne uniemożliwianie skorzystania z odliczenia VAT - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Tłem sporu była decyzja polskiego organu podatkowego, odmawiająca prawa do odliczenia VAT w odniesieniu do sprzedaży znaków towarowych, która została uznana na pozorną czynność prawną.

Polski fiskus kontra UE. "Nie można systematycznie uniemożliwiać skorzystania z odliczenia VAT"
Polski fiskus kontra UE. "Nie można systematycznie uniemożliwiać skorzystania z odliczenia VAT"
/ Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Sprawa, którą rozstrzygnął Trybunał, została zainicjowana odesłaniem prejudycjalnym Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA, rozpoznając skargę dyrektora administracji skarbowej, powziął wątpliwość, czy podatnik może utracić prawo do odliczenia VAT ze względu na niezgodność transakcji z krajowym prawem cywilnym.

Jego zdaniem, autonomia systemu VAT oraz neutralność tego podatku każą przyjąć, że nieważność czynności prawnej, na gruncie prawa krajowego, nie powinna automatycznie prowadzić do wyłączenia prawa do odliczenia. W tych okolicznościach NSA zawiesił postępowanie i zwrócił się do Trybunału z pytaniem prejudycjalnym.

W ogłoszonym wyroku Trybunał przypomniał, że "prawo do odliczenia jest integralną częścią mechanizmu VAT i co do zasady nie może być ograniczane, jeśli formalne i materialne przesłanki powstania tego prawa zostały spełnione".

Trybunał przyjął, że "fikcyjne nabycie nie może uprawniać do odliczenia VAT, ponieważ taka transakcja nie może mieć żadnego związku z transakcjami obciążonymi należnym podatkiem VAT". Jest zatem konieczne, by w sprawie, w której zadano pytanie, sąd krajowy zbadał, czy "sporna sprzedaż znaków towarowych została faktycznie dokonana, i czy dane znaki towarowe były używane przez podatnika na potrzeby jego opodatkowanych transakcji".

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ciężar dowodu w zakresie dostarczenia towaru lub wyświadczenia usługi spoczywa na podatniku.

Jeśli na podstawie całościowej oceny sąd ustali, że sprzedaży nie została faktycznie dokonana, prawo do odliczenia nie może powstać. Jednak zdaniem Trybunału, "stwierdzenie nieważności pozornej czynności prawnej na podstawie normy prawa cywilnego – pociągające za sobą odmowę prawa do odliczenia VAT – bez konieczności wykazania, że spełnione zostały przesłanki uznania tej czynności za transakcję pozorną w świetle prawa Unii, narusza ten porządek prawny".

W drugiej kolejności Trybunał przypomniał, że prawa do odliczenia można odmówić, jeśli na podstawie obiektywnych przesłanek zostanie wykazane, że podatnik powołuje się na nie w sposób stanowiący oszustwo lub nadużycie".

TSUE zastrzegł jednak, że ogólne uznanie czynności prawnej za pozorną i na tej podstawie stwierdzenie jej nieważności w świetle prawa cywilnego nie odpowiada standardowi prawa UE.

"Pozorny charakter czynności prawnej może bowiem stanowić jedynie wskazówkę co do praktyk stanowiących oszustwo lub nadużycie, ale nie przesądza o takiej kwalifikacji" - podkreślił Trybunał.

W konsekwencji, odpowiadając na pytanie NSA, orzekł, że "prawo Unii stoi na przeszkodzie przepisom krajowym, na mocy których podatnik jest pozbawiony prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT z tego tylko powodu, że podlegająca opodatkowaniu transakcja gospodarcza jest uważana za pozorną i dotknięta nieważnością na podstawie przepisów krajowego prawa cywilnego, bez konieczności wykazania, iż zostały spełnione przesłanki pozwalające na zakwalifikowanie, w świetle prawa Unii, tej transakcji jako pozornej lub, w przypadku, gdy owa transakcja została faktycznie dokonana, że jest ona wynikiem oszustwa w zakresie podatku od wartości dodanej lub nadużycia prawa".

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ajwajszalom
Trzeba nakręcać Polexit, żeby finalnie zostać w UE. A jak nas wypchną, to czasami trzeba wykonać krok w tył, żeby wykonać długi skok do przodu. Trzeba wykrzesać nowe siły w narodzie, zlikwidować wszystkie bariery po unijne. Ogłosić strefę bezcłową na terenie całego kraju, dla branż których u nas nie ma. Pytanie, jak Niemcy przeżyją Trzeba nakręcać Polexit, żeby finalnie zostać w UE. A jak nas wypchną, to czasami trzeba wykonać krok w tył, żeby wykonać długi skok do przodu. Trzeba wykrzesać nowe siły w narodzie, zlikwidować wszystkie bariery po unijne. Ogłosić strefę bezcłową na terenie całego kraju, dla branż których u nas nie ma. Pytanie, jak Niemcy przeżyją bez Polski, kiedy bez eksploatacji Polski, czeka ich pikowanie wzrostu PKB tylko w dół.
pagodzik
A co z odliczeniem VAT od samochodow? Ile to lat temu "czasowo" ograniczono to odliczenie do 50%??
dlaczemuktoszajalmojnick
Dokładnie. To pokazuje, że można. Samochód na firmę za bardzo uwiera masy etatowców, więc nie może być normalnie, tak jak wszędzie. Kupujesz, odliczaszz 50%, bo niby używasz do celów prywatnych. Jeżeli ktokolwiek używa auta w 50% na cele prywatne, to znaczy że prawie wcale nie pracuje. Ja na cele prywatne używam go w 10%. A potem Dokładnie. To pokazuje, że można. Samochód na firmę za bardzo uwiera masy etatowców, więc nie może być normalnie, tak jak wszędzie. Kupujesz, odliczaszz 50%, bo niby używasz do celów prywatnych. Jeżeli ktokolwiek używa auta w 50% na cele prywatne, to znaczy że prawie wcale nie pracuje. Ja na cele prywatne używam go w 10%. A potem sprzedajesz, płacisz 100%. Gdzie tu logika? Skoro odliczyłem 50% to 50% powinienem płacić przy sprzedaży. A tak na prawdę powinno być normalnie, 100% odliczania i bez wykupowania prywatnie, darowizn na babcię itd. Ale to Polska, nic nie jest normalnie. To Państwo musi z Ciebie zrobić oszusta, inaczej nie umie.
zoomek
Dla zagranicznych korpo wprowadzić podatek od obrotu nazwany opłatą za dostęp do rynku - zamiast niepłaconego dochodowego.
cwiara
My eliminujemy patologię i cwaniaków, a Unia ich broni. Chyba już czas zmienić barwy klubowe.
rozmaren
Jak nasza gospodarka ma rosnąć? Jak przedsiębiorcy mają zarabiać i płacić podatki? Zero stabilności prawnej i podatkowej. U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są Jak nasza gospodarka ma rosnąć? Jak przedsiębiorcy mają zarabiać i płacić podatki? Zero stabilności prawnej i podatkowej. U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Władzy nie jest na rękę niezależność finansowa obywatela, jego inicjatywa, bo nie mogą nas trzymać za p...k plusami i ulgami, kolejnymi emeryturami. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można się dowiedzieć jak unikać pułapek zadłużenia, jak zarządzać pieniędzmi, uniezależnić się finansowo, zbudować majątek i mieć w nosie rządzących.
qart
To orzeczenie dotyczy jescze czasów patologii za rządów PO. Wtedy wyłudzano VAT, a także stosowano optymalizacje zw znakami towarowymi w CIT.
dlaczemuktoszajalmojnick odpowiada qart
Tak, za pisu już nikt nie optymalizuje dzięki znakom towarowym i rajom podatkowym. Tak sie bojom.
logpro
Cosik pokręciłeś, to przedsiębiorcy traktowali jak dojne krowy pracowników, tych o niskich kwalifikacjach jaki i pozostałych. Nie bez przyczyny 8 lat temu kabarety śmiały się, ze żeby zostać sprzątaczką trzeba mieć magistra. Państwo zamiast dbać o większość społeczeństwa wolało dbać o przedsiębiorców. Mamy najniższe bezrobocie i Cosik pokręciłeś, to przedsiębiorcy traktowali jak dojne krowy pracowników, tych o niskich kwalifikacjach jaki i pozostałych. Nie bez przyczyny 8 lat temu kabarety śmiały się, ze żeby zostać sprzątaczką trzeba mieć magistra. Państwo zamiast dbać o większość społeczeństwa wolało dbać o przedsiębiorców. Mamy najniższe bezrobocie i najwiecej osób pracujących od 1998 roku, gdzie są te osoby niechcące pracować? Ja takich nie znam. Ludzie chcą pracowac za godna pensje, a nie być zajechanym przez szefa i patrzeć jak co roku nowe auto z salonu kupuje.
dlaczemuktoszajalmojnick odpowiada logpro
Chłopie, teraz na etacie na minimalu ludzie zarabiają więcej niż niejeden, który prowadzi działalność. Znam wielu ludzi w branży małego handlu. Oni po prostu zdychają, bo nie są w stanie wytrzymać tempa zmian i kosztów, które im narastają. Nie dysponują takim kapitałem, który umożliwiłby im zarobienie na te dodatkowe koszty, co roku Chłopie, teraz na etacie na minimalu ludzie zarabiają więcej niż niejeden, który prowadzi działalność. Znam wielu ludzi w branży małego handlu. Oni po prostu zdychają, bo nie są w stanie wytrzymać tempa zmian i kosztów, które im narastają. Nie dysponują takim kapitałem, który umożliwiłby im zarobienie na te dodatkowe koszty, co roku większe o 20%. Do niedawna normalnie funkcjonowali (nie mieli wielu pracowników), a dzisiaj pisowsko-unijna spirala wyssała z nich wszystko i dała korporacjom .Liczą na to, że będzie lepiej, ale nie będzie, bo nie rozumieja przyczyn. Tacy jak Ty zawsze będa pitolić, że niegodnie. Myślisz, że na zachodzie nikt nie pitoli, że żyja niegodnie? Wszędzie niegodnie żyją pracownicy z dołu, w UK, w Norwegii, w USA, a Ty tu pitu pitu jak to w Polsce było źle. Teraz już jest dobrze czy liczysz, że po podwyżce po nowym roku już będzie dobrze? Rozczaruję Cię, dalej będzie to samo gadał i pisał, bo wiele Ci się nie poprawi.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki