Polski eksport odporny na spowolnienie w eurolandzie

Piątkowe dane o bilansie płatniczym Polski za luty pokazują narastanie nierównowagi zewnętrznej przy jednoczesnej odporności polskiego eksportu na schłodzenie koniunktury w eurolandzie - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem "wylewanie" się wzrostu gospodarczego za granicę może osłabiać złotego.

"Dynamika eksportu przyspieszyła do 10,0 proc. rdr z 5,0 proc. rdr w styczniu pokazując, że polscy eksporterzy pozostają odporni na spowolnienie gospodarcze w Europie Zachodniej (m.in. ze względu na zwiększenie swojego udziału w niemieckim imporcie)" - napisali w komentarzu ekonomiści PKO BP.

Ich zdaniem silny wzrost dynamiki importu (13,4 proc. rdr vs 4,9 proc. rdr w styczniu) wynikał w dużej mierze z czynników jednorazowych: zakupów samolotu (przez PLL LOT) oraz ropy naftowej.

"Nie bez znaczenia mógł być również (niedoszacowany przez nas) efekt przesunięcia chińskiego nowego roku. Spodziewane przez nas umiarkowane ożywienie chińskiej (i globalnej) gospodarki w dalszej części roku powinno wspierać eksporterów, podczas gdy import, o ile będzie przyspieszał, to skala tego przyspieszenia będzie ograniczona mniej importochłonnym (konsumpcyjnym) charakterem popytu wewnętrznego" - napisali.

Zdaniem PKO BP kontynuacja napływu środków w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych i transferów kapitałowych z UE w połączeniu z umiarkowanym deficytem C/A wspierają scenariusz dalszego spadku zadłużenia zagranicznego w relacji do PKB do poziomu poniżej 60 proc. jeszcze w tym roku.

Z kolei ekonomiści mBanku ocenili na Twitterze, iż nierównowaga zewnętrzna Polski narasta, choć obecne poziomy deficytu salda obrotów bieżących i salda towarowego są dość małe.

"W takim układzie złoty może być słabszy. Wyższy wzrost, ale wylewający się za granicę. Wyższa inflacja (wieprzowina i ropa), ale bez reakcji RPP" - dodali.

Deficyt w obrotach bieżących w lutym 2019 r. wyniósł 1.386 mln euro wobec konsensusu 290 mln euro deficytu - podał NBP. Eksport wzrósł o 10,0 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 6,6 proc. rdr, natomiast import wzrósł o 13,4 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 4,9 proc. rdr. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil