REKLAMA

Polski e-samochód: słuszny konkurs w mało słusznej sprawie

2017-06-22 07:00
publikacja
2017-06-22 07:00

Wyniki I etapu konkursu spółki ElectroMobility Poland na projekt karoserii polskiego samochodu elektrycznego wywołały sporo szumu. Wśród nadesłanych propozycji znalazło się bowiem sporo rysunków, które w ogóle nie powinny przejść przez konkursowe sito, a które szybko stały się obiektem drwin na portalach społecznościowych.

Polski e-samochód: słuszny konkurs w mało słusznej sprawie
Polski e-samochód: słuszny konkurs w mało słusznej sprawie
/ ElectroMobility Poland

Wśród profesjonalnych wizualizacji znalazły się również takie, które mogłyby co najwyżej aspirować do konkursu plastycznego w szkołach podstawowych, a nie znaleźć się w drugim etapie plebiscytu na wizję karoserii samochodu, który docelowo miałby trafić do produkcji. Jednak nawet wysokiej jakości propozycje nie są traktowane przez znawców branży jako koncepcja samochodu.

- Mam potężny problem natury poznawczej – wyznaje Maciej Pertyński, jedyny polski juror w konkursie na Światowy Samochód Roku. – Czy rozmawiać o obrazkach, które przyszły na konkurs, a które mogłyby zyskać poklask wśród zawodowców w firmach motoryzacyjnych, czy też o tym o co z konkursem chodziło ogromnemu konsorcjum złożonemu z firm energetycznych. Czy chcieli mieć ładne obrazki na ścianę? Bo z ideą powstania samochodu nie ma to nic wspólnego – dodaje Pertyński.

Nieco inaczej widzi to Marcin Bołtryk, dziennikarz motoryzacyjny „Pulsu Biznesu”. - W założeniach konkursu nie jest wyłonienie karoserii samochodu. To są propozycje, rodzaj referendum, w którym Polacy rysują samochody – mówi Bołtryk. – Dopiero na podstawie kierunków, które zostaną wyznaczone na podstawie tych prac, przy współpracy z profesjonalnymi biurami projektowymi ma powstać ta karoseria. Ten konkurs nie jest bez sensu – dodaje.

Marcin Bołtryk zaznacza jednak, że niewiadomych jest mnóstwo. – To przypomina sytuację, w której wymyśla się krój ubrania, a dopiero potem zastanawia się, czy ma to być ubranie na narty, robocze czy wyjściowe. Tak się tego nie robi – zaznacza Bołtryk. – Krawiec nie uszyje garnituru bez zdjęcia miary – dodaje.

- Człowiek, który zleca zaprojektowanie samochodu, przede wszystkim musi określić, co w tym samochodzie ma być. Cztery miejsca? Samochód elektryczny, OK, ale co to znaczy? Czy będzie się opierał na baterii akumulatorów, które np. w Tesli ważą 1100 kg? Czym to będzie napędzane? – wylicza Maciej Pertyński.

Zdaniem Marcina Bołtryka nie ma z kolei biznesowego sensu tworzenie od podstaw samochodu, który miałby trafić do masowej produkcji ze względu na czas i koszty opracowania takiej koncepcji. - Stworzenie nowego samochodu w normalnych warunkach zajmuje osiem lat. Wychodzący na rynek volkswagen arteon już teraz ma gotową wersję poliftingową, która będzie dostępna za 4 lata – dodaje Maciej Pertyński.

Marcin Bołtryk
Paweł Sołtys

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (13)

dodaj komentarz
glos_rozsadku
A Wiedźmin? Najlepsza gra na świecie, najlepsza książka na świecie. Wiedźminem zawojowalismy świat to i polonezem damy radę.
~rooo
skoro 8lat to rownie dobrze może sie okazać że bedzie mini reaktor jadrowy jako bateria. predzej umra silniki spalinowe jak elektryczne. latwiej wymienić baterie w prototypie jak silnik
~Qwer
To czemu tu jeszcze żyjesz, pakuj się i wyjeżdzaj do postepowej West Europe, jak się wmawia społeczeństwu pesymizm od 30 lat to jak mają uwierzyć że w Polsce można coś zbudowac własnego, lepiej kupić używane z zachodu albo być montownią. Ja trzymam kciuki ze się uda i będzie sukces światowy
jendreka
Ale co tu się dziwić, jak 99% społeczeństwa nie wierzy w polskie e-auto.
fakty
Świetne podsumowanie tego grajdołka zwanego Polską. Tu nie liczy się nauka i fakty, tylko wiara, i tak od tysiąca lat.
~Piotr
Całe te lewactwo co tak krytykuje opiniuje itd. co wy potraficie poza krytykowaniem innych? Rozumiem że platforma oszustów za swoich rządów dokonała takiej rewolucji w gospodarce że nikt was nie przebije. Ni chociażby likwidacja stoczni i to nie jednej- wszystkich większych. Teraz na to miejsce zamiast budować statki budujemy komponenty Całe te lewactwo co tak krytykuje opiniuje itd. co wy potraficie poza krytykowaniem innych? Rozumiem że platforma oszustów za swoich rządów dokonała takiej rewolucji w gospodarce że nikt was nie przebije. Ni chociażby likwidacja stoczni i to nie jednej- wszystkich większych. Teraz na to miejsce zamiast budować statki budujemy komponenty dla sąsiada zza Odry. Co jeszcze? A tak jesteśmy potentatem w zbijaniu palet z drewna i oczywiście największym eksporterem w Europie siły roboczej. Wszystko to dzięki lewackim sługusom Berlina i Brukseli. Brawo platforma , vivat levica! Nic nie planujmy, nic nie produkujmy. Najlepiej ,,róbmy pod arabem" jak moja ulubiona ( bo najgłupsza) posłanka w sejmie. Gratuluje, winszuję lewakom inicjatywy i kreatywności. Właściwie ich braku ale kogo to obchodzi. Wszyscy jesteście jak zdechłe ryby. Tyle w temacie.
ajwaj
Źródło: bankier.pl = blizej realu, niz
Polskojezyczna AJencja Plotek ;)
ajwaj
A co u TESLI ??? (tlumaczenie google z zakazanego zródla)

""""Baterie używane w samochodzie Tesla generują jwięcej CO2 jako prowadzenie samochodu zasilanego benzyną przez osiem lat. I to jeszcze zanim nawet zejdą z linii produkcyjnej.

Ta wiadomość z badania Szwedzkiego Instytutu Badań nad Środowiskiem
A co u TESLI ??? (tlumaczenie google z zakazanego zródla)

""""Baterie używane w samochodzie Tesla generują jwięcej CO2 jako prowadzenie samochodu zasilanego benzyną przez osiem lat. I to jeszcze zanim nawet zejdą z linii produkcyjnej.

Ta wiadomość z badania Szwedzkiego Instytutu Badań nad Środowiskiem bez wątpienia spodoba sie wszystkim podatnikom z USA, którzy placili miliardami dolarów, aby podsycać cenę akcji Tesli, która została zapewniona przez ich rząd, że subsydiowanie za bardzo drogich samochodów elektrycznych stanowi istotny krok "Walka ze zmianą klimatu". """""

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki