Polski drób na liście najniebezpieczniejszych artykułów spożywczych importowanych do Włoch

2019-11-04 11:30
publikacja
2019-11-04 11:30

Mięso drobiowe z Polski i Węgier znalazło się na liście produktów potencjalnie niebezpiecznych. Chodzi o zagrożenie salmonellą. Listę opublikowało stowarzyszenie włoskich producentów rolno-spożywczych Coldiretti Varese.

/ fot. David Tadevosian / Shutterstock

Jak donosi PolsatNews, włoscy producenci przedstawili czarną listę najbardziej niebezpiecznych artykułów spożywczych, które trafiają na włoski rynek. Za wyznacznik uznano liczbę alertów dotyczących poszczególnych produktów. W sprawie obecności salmonelli w polskich kurczakach w 2019 r. wydano w Unii Europejskiej 6 ostrzeżeń.

Na liście znalazły się także hiszpańskie ryby, pistacje z Turcji, małże z Hiszpanii czy migdały z Chin. 

W tym roku na terenie Unii wydano już 281 alertów dotyczących bezpieczeństwa żywności, a 44 proc. z nich dotyczyło produktów z krajów unijnych. Jak donosi PolsatNews, według danych przedstawionych przez Coldiretti Varese cztery z pięciu produktów żywnościowych zagrażających zdrowiu pochodzi z zagranicy.

Do najbardziej niebezpiecznych* produktów spożywczych w 2019 roku zaliczono we Włoszech:

  1. Ryby z Hiszpanii (ze względu na zawartość rtęci)
  2. Ryby z Francji (ze względu na obecność pasożytów Anisakis)
  3. Materiały mające kontakt z żywnością z Chin (ze względu na obecność metali ciężkich)
  4. Orzechy pistacjowe z Turcji (ze względu na aflatoksyny)
  5. Orzeszki ziemne z Egiptu (ze względu na aflatoksyny)
  6. Małże z Hiszpanii (ze względu na zawartość bakterii Escherichia Coli)
  7. Mięso drobiowe z Polski (ze względu na salmonellę)
  8. Orzechy pistacjowe z USA (ze względu na aflatoksyny)
  9. Mięso drobiowe z Węgier (ze względu na salmonellę)
  10. Migdały z USA (ze względu na aflatoksyny)

* ze względu na obecność czynników rakotwórczych, pestycydów i metali ciężkich, oraz skażenia bakteriologicznego

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (9)

dodaj komentarz
nowerozdanie
kto zna tą branże choć trochę wie że to niemożliwe bo badania są na każdym kroku zaczynając od obesranej ściółki kończąc na uboju.Po za tym obowiązuje nas prawo ue a w Polsce jest ono przestrzegane i kontrolowane bardziej niż winnych krajach.Polski kurczak 100x lepszy niż ukraiński karmiony nie wiadomo czym czy kto zna tą branże choć trochę wie że to niemożliwe bo badania są na każdym kroku zaczynając od obesranej ściółki kończąc na uboju.Po za tym obowiązuje nas prawo ue a w Polsce jest ono przestrzegane i kontrolowane bardziej niż winnych krajach.Polski kurczak 100x lepszy niż ukraiński karmiony nie wiadomo czym czy brazylijski na hormonach.Co do włochów przypomnę tylko szwindel w którym ryż ekologiczny okazał się ryżem gmo z zafałszowanym certyfikatem.

A tak po za tym za takie rzeczy powinny być retorsje zaraz na drugi dzień.Czekam na polsko węgierski ruch np. w sprawie makaronu czy owoców morza z kawałkami plastiku.
--__hubert__---__--__--__--__-
Wieprzowina , drób - produkowane w polskich fermach to w zdecydowanej większości - antybiotyki i hormony . Jak by dzisiaj większość konsumentów kupiła naturalnie hodowanego np. kurczaka to dowiedzieli by się że smak jest inny a mięso twarde , ale o tym wiedzą jeszcze mieszkańcy wsi - pod warunkiem że mają jeszcze jakieś Wieprzowina , drób - produkowane w polskich fermach to w zdecydowanej większości - antybiotyki i hormony . Jak by dzisiaj większość konsumentów kupiła naturalnie hodowanego np. kurczaka to dowiedzieli by się że smak jest inny a mięso twarde , ale o tym wiedzą jeszcze mieszkańcy wsi - pod warunkiem że mają jeszcze jakieś przydomowe zwierzęta hodowlane.
Na półkach w sklepach to jest masa ale chemii - w PROMOCJI oczywiście !
Nie dziwie się że niektórzy rezygnują z mięsa albo ograniczają mocno jego spożycie strach to jeść bo na organy które powinny kontrolować żywność nie ma co liczyć ! Przed wejściem do UE mieliśmy zdrową żywność teraz zastąpiliśmy ją chemią .
nowerozdanie
podaj przepis w którym jest mowa o możliwości stosowania hormonów wzrostu w Polsce?
wiesz co mówisz w ogóle? Zdajesz sobie sprawę z roli inspektorów weterynarii?
Po za tym jak chodzisz do marketu to tam polskich kurczaków nie ma, najwyżej mają metkę z polski, teraz przeważnie są z ukrainy.
innowierca
Czy nie nalezaloby przebadac wszystkich rodzajow makaronow z Wloch co maja w skladzie.
bolekilolek
w polsce produkują tylko śmiecowe jedzenie i włosi maja rację aby polacy sami soobie jedli te śmieci
antek10
W Polsce sie sprzedaje bez żadnych problemów. Nikt chyba nie kontroluje w polsce skoro tylko za granicą są takie wpadki.
a-zet
W Polsce można sprzedawać żywność z solą drogową i żaden urzędnik nie widzi w tym problemu ani tym bardziej potrzeby poinformowania konsumentów o firmach które to robią.
dziki_losos
To skąd brać ryby i orzechy?
vlad_palownik
Coldiretti Varese uważa, że tylko z Włoch.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki