REKLAMA
Tour de spółki

Polski Związek Firm Deweloperskich sprzeciwia się wykluczeniu z tarczy finansowej

2020-06-16 12:25
publikacja
2020-06-16 12:25

Polski Związek Firm Deweloperskich z oburzeniem przyjął fakt, iż w treści programu pomocowego PFR dla dużych firm, znalazło się wyłączenie sektora deweloperskiego.

- Różnicowanie sytuacji przedsiębiorców w zależności od sektora, który reprezentują a nie skutków epidemii uważamy za pozbawione podstaw. Decyzja ta dziwi o tyle, że w branży deweloperskiej odnotowano 46-procentowy spadek w rozpoczęciu nowych inwestycji i 26,6% spadek w ilości uzyskanych pozwoleń na budowę, w relacji kwiecień 2019/2020. Sektor nieruchomości komercyjnych, w szczególności handlu, jest jednym z najsilniej dotkniętych, a ustawowy zakaz pobierania czynszów, a nawet opłat z tytułu kosztów eksploatacyjnych uderzył w fundamenty wielu firm - uważa PZFD.

- Brak pomocy finansowej będzie skutkować dalszym obniżaniem poziomu inwestycji, co negatywnie wpłynie na sytuacje pracowników firm. Warto podkreślić, że branża budowlana odpowiada za ok. 1,3 – 1,5 mln miejsc pracy. Brak nowych przedsięwzięć znajdzie odzwierciedlenie w mniejszej ilość zamówień, co dotkliwie odczują producenci materiałów budowlanych, wykonawcy i ich pracownicy. Inwestycje stanowią koło zamachowe gospodarki. Przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy i zapobiegają pogłębianiu ekonomicznej zapaści. Co więcej, budownictwo charakteryzuje tzw. efekt mnożnikowy. Oznacza to, że każda złotówka wydana w jego ramach, generuje kolejne wydatki, także w innych sektorach - czytamy w opublikowanym komunikacie.

- Niestety, analiza regulaminu programu przygotowanego przez PFR, nie pozwala odpowiedzieć na pytania dotyczące powodów wykluczenia deweloperów. Należy zauważyć, że takie działanie stoi w sprzeczności z polityką rządu, nastawioną na zwiększenie dostępności mieszkań. Za bezzasadnością tego rozwiązania przemawia również fakt, że tożsame wykluczenie nie znalazło się w podobnych programach osłonowych, przygotowanych na potrzeby walki z wirusem SARS-CoV-2 przez inne kraje Unii Europejskiej - twierdzi PZFD.

Polski Związek Firm Deweloperskich w imieniu branży zwraca się do PFR oraz Ministerstwa Rozwoju z wnioskiem o przedstawienie przyczyn wyłączenia sektora deweloperskiego z programowego wsparcia i apeluje o pilną modyfikację regulaminu „Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm” w celu zapewnienia wszystkim przedsiębiorcom równego dostępu do programów pomocowych.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
andrzejsebastiand
Jak to? Nie może być aż tak źle. Deweloper u którego chciałem kupić mieszkanie, na fejsbuku napisał że inwestycja w mieszkanie to najlepsza ochrona kapitału.
tourette
Nie rozumiem, przecież na każdym kroku deweloperzy podkreślają, że mimo epidemii rynek nieruchomości ma się doskonale a po kolejnych obniżkach stóp procentowych zainteresowanie nieruchomościami rośnie.
W takim razie nie powinno dziwić, że nie dostają pomocy - oni jej nie potrzebują ;)
anna_domagalczyk
Deweloperzy (pewnie ze względu na hordy kupujących szturmujących biura sprzedaży) chcą włączenia do programów pomocowych rządu i "z oburzeniem przyjmują wykluczenie". Czegoś nie rozumiecie? Już widzę nowe argumenty za wzrostem cen: ceny w górę, bo deweloperzy nie wydolą! Miłego dnia myślącym :-)))

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki