REKLAMA

Polski Ład nie zwiększa poparcia dla Zjednoczonej Prawicy

2021-06-21 06:50
publikacja
2021-06-21 06:50
Polski Ład nie zwiększa poparcia dla Zjednoczonej Prawicy
Polski Ład nie zwiększa poparcia dla Zjednoczonej Prawicy
/ Twitter

PiS broni swojego terenu i stanu posiadania mimo niepewnej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy, ale nie widać efektu obietnic składanych przez partię władzy w Polskim Ładzie - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita" powołując sią na wyniki zleconego przez nią sondażu.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej", gdyby wybory odbywały się w najbliższa niedzielę, wzięłaby w nich udział niespełna połowa badanych (49,7 proc.).

"To kolejny miesiąc, w którym badani wyrażają umiarkowane zainteresowanie pójściem do urn. Warto przypomnieć, że w ostatnich wyborach parlamentarnych, w 2019 roku, frekwencja była wyraźnie wyższa i wyniosła prawie 62 proc. uprawnionych do głosowania. Komu więc służy niska frekwencja?" - pyta w poniedziałek dziennik.

Podaje, że z badań wynika, iż Zjednoczona Prawica lekko poprawia notowania – 34,7 proc., co w porównaniu z badaniem majowym oznacza wzrost o niespełna 1 punkt procentowy. "PiS broni więc swojego terenu i stanu posiadania mimo niepewnej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy i konieczności korzystania z głosów innych ugrupowań – np. Konfederacji przy wyborze RPO" - ocenia "Rz".

"Nie widać za to efektu obietnic składanych przez partię władzy w Polskim Ładzie" – uważa cytowana przez gazetę politolożka, prof. Ewa Marciniak z UW.

Analizując poparcie dla Zjednoczonej Prawicy "Rz" ocenia: "Względna stałość poparcia dla ZP oznacza, że spektakularne ogłoszenie programu, w którym akcentowano wsparcie dla różnych grup społecznych, nie odniosło wielkiego sukcesu. Nie było przełamania. Będziemy więc zapewne obserwowali mobilizację liderów ZP i ich wizyty +w terenie+. W ostatnią niedzielę w tę akcję zaangażował się nawet prezes PiS Jarosław Kaczyński, który spotkał się z wyborcami w Wysokiem Mazowieckiem. W ramach trasy promocyjnej ok. 40 najbardziej rozpoznawalnych polityków PiS latem ma odwiedzić wszystkie powiaty w Polsce".

Odwołując się do wyników sondażu "Rz" zauważa, że "lepszy wynik notuje na pewno Polska 2050 Szymona Hołowni". "W maju to najmłodsze ugrupowanie na scenie politycznej popierało 18,6 proc. respondentów, a w czerwcu 20,2 proc. Wydaje się więc, że Hołownia pewnie czuje się na drugim miejscu politycznego podium i to bez spektakularnych akcji politycznych w tym kierunku" - pisze "Rz".

Na dalszych miejscach - podaje "Rz" - wyniki stają się coraz bardziej wyrównane; Koalicja Obywatelska traci: z 14,6 proc. poparcia na 13 proc.; traci też lekko Lewica: z 10,4 proc. na 9,1. "PSL-Koalicja Polska tradycyjnie ociera się o próg wyborczy – tym razem z sukcesem – wskazało ją 5,1 proc. respondentów (w maju 4,9). Wyraźniejszy wzrost widać w wynikach Konfederacji – z 6,9 proc. w maju do 10,3 w najnowszym badaniu" - dodaje "Rz". (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
pstrzezek
Rozdawnictwo i składanie coraz większej ilości obietnic ma taki ciekawy efekt że ludzie wyciągają rece po "wiencyj" Zwłaszcza ta grupa którą najmniej interesuje jak to jest finansowane. Ta partia bardziej niż komuna utwaliła archetyp Polaka roszczeniowego któremu "się należy"
karbinadel
Bardziej niż komuna, bo w komunie obywatel nie miał wyboru, więc władza musiała mu dać tylko tyle, żeby się za bardzo nie buntował. A tu partia musi zabiegać o poparcie, więc rozdawnictwem nie swoich pieniędzy coraz bardziej rozpuszcza plebs
grzegorzkubik
Ja widziałem sondaż CBOS gdzie mają 45% poparcia. Jednak faktem jest ,ze muszą się starać. Jest parę tematów. Po pierwsze podatek Belki, po drugie mieszkania, po trzecie dobry klimat dla przedsiębiorców. Warto też dalej reformować sądownictwo co na pewno budzi wielkie kontrowersje ale nie w narodzie a wśród polityków.Ja widziałem sondaż CBOS gdzie mają 45% poparcia. Jednak faktem jest ,ze muszą się starać. Jest parę tematów. Po pierwsze podatek Belki, po drugie mieszkania, po trzecie dobry klimat dla przedsiębiorców. Warto też dalej reformować sądownictwo co na pewno budzi wielkie kontrowersje ale nie w narodzie a wśród polityków. Polacy chcą gruntownej reformy sądownictwa. Polacy oczekują konserwatywnych działań. PIS powinno pokazać siłę.
pstrzezek
Grzesiu, a czego ty nie widziałeś w przekazie z Torunia. Cuda panie
ozz198
Ci z rozumem już dawno zauważyli, że jesteś opłacanym partyjnym funkcjonariuszem.
pagodzik
Jedna z notowanych partii zanotowała wzrost o prawie 3,5 procenta. Jest o tym wzmianka pod koniec tekstu.

No i kolejność taka:
PiS 34,7
Hoło 20,2
KO 13
Lewi 9,1
PSL 5,1
Konfa 10,3

Pytanie, według jakiego kryterium ustalono kolejność?ja3
Konfederacja na dole. Zgodnie z zasadą marketingu, to co chcemy wypromować stawiamy na miejscach promowanych bądź na wysokości wzroku klienta. Resztę się gdzieś upchnie żeby nie zauważyli...
samsza
Rafał buduje ruch na bazie Fijołkowej wygranej, oglądając KO Le PS jeden po drugim ułatwia proces ?
karbinadel
Jak widać, nawet bez szczepionki ludzie się z czasem uodparniają na prymitywną propagandę
samsza
Ludzie chcą własne pieniądze wydać na to co sami wybiorą, takie to dziwne ?

Ład, tak samo jak Fundusz, to kupowanie czegoś co chce Rząd lub Unia za pieniądze podatników. W ładzie się połapano, co do funduszu raczej to udało się ukryć.

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki