Polski Komitet Narodowy ICOMOS oferuje pomoc przy odbudowie katedry Notre Dame

W obliczu tragedii, jaka dotknęła Francję, Polski Komitet Narodowy ICOMOS zadeklarował stronie francuskiej ekspercką pomoc przy pracach związanych z odbudową i rekonstrukcją katedry Notre Dame w Paryżu - poinformowało MKiDN.

Polski Komitet Narodowy ICOMOS wystosował list do swoich francuskich odpowiedników. "Jesteśmy zszokowani i zasmuceni dramatem, który dotknął również nas. Posiadając szczególną wrażliwość na tragiczne wydarzenia prowadzące do destrukcji dziedzictwa oraz doświadczenie w próbach ich zaradzeniu, jesteśmy gotowi do utworzenia ekipy ekspertów - szczególnie w takich specjalnościach jak konserwacja kamienia, drewna, witraży, systemów konstrukcyjnych" - napisano w liście.

"Bylibyśmy dumni i zaszczyceni, gdybyście zechcieli przyjąć naszą współpracę" - dodano.

W liście przypomniano, że rok temu, 8 maja, w Warszawie zorganizowana została konferencja UNESCO - ICOMOS, w wyniku której powstał dokument "Rekomendacja warszawska na temat odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kultury". "Co potwierdza nasze zaangażowanie we wszystkie ww. kwestie" - wskazali sygnatariusze listu.

"Tym bardziej, że w 1966 roku w katedrze Notre Dame święciliśmy tysiąclecie Chrztu Polski, a plac przed katedrą nosi imię Jana Pawła II" - zwrócono uwagę.

Pod listem podpisali się prezes Polskiego Komitetu ICOMOS Jadwiga Łukaszewicz oraz członek honorowy ICOMOS Krzysztof Pawłowski.

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek rano. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Z informacji służb ratowniczych wynika, że podczas akcji gaszenia płomieni rannych zostało dwóch policjantów oraz jeden strażak.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil