Polskę czeka spadek liczby pracowników spoza Unii. Raport Citi Handlowego

Spadek liczby pracowników spoza UE w 2020 r. wyniesie w Polsce 5-10 proc., a w 2021-22 ok. 5 proc., ze wskazaniem na wolniejszy odpływ zagranicznej siły roboczej - ocenili w czwartkowym raporcie ekonomiści Citi Handlowego.

(YAY Foto)

"Biorąc pod uwagę większe otwarcie Niemiec na nowych migrantów oraz to, że trend napływu imigrantów do Polski już zaczął wyhamowywać, w kolejnych latach można spodziewać się spadku liczby zagranicznych pracowników w kraju. (...) Spodziewamy się spadku liczby pracowników spoza UE o około 5-10 proc. w 2020 roku oraz wolniejszego (o ok. 5 proc.) spadku w latach 2021-2022. Ryzyko dla powyższych szacunków dostrzegamy raczej po stronie wolniejszego niż przewidujemy odpływu" - napisano.

"Trudno uznać ten scenariusz za katastroficzny. Niemniej biorąc pod uwagę już wyjątkowo niekorzystny profil demograficzny, sam brak napływu nowych pracowników jest negatywnym zjawiskiem. (...) Odwrót tendencji migracyjnych może nieść ze sobą podobny koszt w postaci niższej dynamiki PKB. W branżach najbardziej uzależnionych od pracowników zagranicznych (oprócz przetwórstwa przemysłowego należy do nich również rolnictwo oraz budownictwo) problemy z brakiem pracowników mogą być jeszcze poważniej odczuwane. Jest to jeden z powodów dlaczego, pomimo spodziewanego spowolnienia gospodarczego, oczekujemy utrzymania się napiętej sytuacji na rynku pracy i wzrostu płac na relatywnie wysokim poziomie (ok. 6,5 proc. w 2020 roku)" - dodano.

Według szacunków Citi, wkład imigrantów do wzrostu PKB wynosił średniorocznie 0,5 pkt. proc. w ciągu ostatnich pięciu lat. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.