Polskę czeka spadek liczby pracowników spoza Unii. Raport Citi Handlowego

2019-07-04 12:50
publikacja
2019-07-04 12:50

Spadek liczby pracowników spoza UE w 2020 r. wyniesie w Polsce 5-10 proc., a w 2021-22 ok. 5 proc., ze wskazaniem na wolniejszy odpływ zagranicznej siły roboczej - ocenili w czwartkowym raporcie ekonomiści Citi Handlowego.

/ YAY Foto

"Biorąc pod uwagę większe otwarcie Niemiec na nowych migrantów oraz to, że trend napływu imigrantów do Polski już zaczął wyhamowywać, w kolejnych latach można spodziewać się spadku liczby zagranicznych pracowników w kraju. (...) Spodziewamy się spadku liczby pracowników spoza UE o około 5-10 proc. w 2020 roku oraz wolniejszego (o ok. 5 proc.) spadku w latach 2021-2022. Ryzyko dla powyższych szacunków dostrzegamy raczej po stronie wolniejszego niż przewidujemy odpływu" - napisano.

"Trudno uznać ten scenariusz za katastroficzny. Niemniej biorąc pod uwagę już wyjątkowo niekorzystny profil demograficzny, sam brak napływu nowych pracowników jest negatywnym zjawiskiem. (...) Odwrót tendencji migracyjnych może nieść ze sobą podobny koszt w postaci niższej dynamiki PKB. W branżach najbardziej uzależnionych od pracowników zagranicznych (oprócz przetwórstwa przemysłowego należy do nich również rolnictwo oraz budownictwo) problemy z brakiem pracowników mogą być jeszcze poważniej odczuwane. Jest to jeden z powodów dlaczego, pomimo spodziewanego spowolnienia gospodarczego, oczekujemy utrzymania się napiętej sytuacji na rynku pracy i wzrostu płac na relatywnie wysokim poziomie (ok. 6,5 proc. w 2020 roku)" - dodano.

Według szacunków Citi, wkład imigrantów do wzrostu PKB wynosił średniorocznie 0,5 pkt. proc. w ciągu ostatnich pięciu lat. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki